Jump to content

rFactor2 [Greek]


mad_dog

Recommended Posts

11 hours ago, liakjim said:

Raceroom και διασκεδαστικό στην ίδια πρόταση???? Αν και ακόμα δεν μου παίζει, να δω αν υπάρχει ψήγμα αντικειμενικότητας σε αυτή τη δήλωση.

Ναι Δημήτρη είτε το θες είτε όχι είναι διασκεδαστικότατο και το λέω ορμώμενος περισσότερο από το γεγονός ότι συμφωνούν όλοι όσοι τρέχουμε εκεί ,για μένα μετρά η άποψη όλων όχι μόνο των άλιενς που δόξα τον πιλότεο έχουμε αρκετούς κι από αυτούς .

Οσο για τα ψήγματα αντικειμενικότητος που αναφέρεις θυμήσου πως για να διασκεδάσεις πρέπει να αποβάλεις πρώτα την προκατάληψη που έχεις εναντίον του παιχνιδιού και να το δοκιμάσεις στο online μαζί μας,το ξέρω είναι δύσκολο αλλά αν το κάνεις θα δεις τα πράγματα αλλιώς στο εγγυώμαι.

Μπαίνεις τρέχεις και αυτοσυγκντρώνεσαι στις οδηγικές τεχνικές περισσότερο ,η κόντρα μετράει πάνω απ΄ όλα ,αυτή είναι και η πεμπτουσία του ονλάιν ,το ffb είναι καλό πλέον, μετά από 5-10 λεπτά αντιλαμβάνεσαι πλήρως το τί κάνει το αυτοκίνητο και που πάει το πίσω η το εμπρός μέρος του .

Για hardcore μας καλύπτει και με το παραπάνω το rf2 ,παρ΄ όλα αυτά επειδή δεν είμαστε δογματικοί στην παρέα ,εντάξει δεν μιλάω για τον πιλότεο που κι αυτός τελευταία δείχνει να έχει λίιιιγο αλλάξει ,θα τρέξουμε μετά κι ένα πρωταθληματάκι με το assetto ,φυσικά όχι ότι θέλει ο πιλότεος κι αν δεν θέλει ας πάει να τρέξει rally .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα @GoMaR το demo στο steam του rf2, ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη του διαφημιση.

Ναι το ξερω, θα σε χαλασει (στην αρχη) αυτο που βλεπεις. Ναι, το "περιτυλιγμα" του παιχνιδιου (μενου, apps κλπ) ειναι ρετρο κατασταση...

Οποτε βρεις χρονο, βαλε το demo και τρεξε το megane στην toban και προσπαθησε να χτυπησεις τους χρονους που εκαναν τα παιδια:

Spoiler

vlmq8xdm.jpg

Οταν το καταφερεις (δεν αμφιβαλω για αυτο), προσπαθησε να κρατησεις αυτο τον χρονο για καμια 10αρια γυρους. Αν θελεις βαλε και 5-6 ΑΙ να σου κανουν παρεα, κυριως για να βλεπεις τα μοντελα των αυτοκινητων, που αυτα θα βλεπεις περισσοτερο σε εναν αγωνα (αν και ξεπερασμενη η μηχανη γραφικων σε αυτον τον τομεα τα παει καλα)...

Περιμενω να γραψεις εντυπωσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O server είναι up με live καιρό.

Την πίστα την κατεβάζετε από τα downloads του forum. Tην τοποθετείτε στα packages που βρίσκεται στο 

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\rFactor 2\Packages

Μετά από το menu 

nyfc94fx.jpg

επιλέγεις την πίστα και πατάς κάτω αριστερά Install.

Tα κορίτσια περιμένουν...

8q7p66xs.jpg

Ο server είναι πάντα online από:

8:00 - 0:00 

Edited by mad_dog
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
Ιασονα @GoMaR το demo στο steam του rf2, ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη του διαφημιση.

Ναι το ξερω, θα σε χαλασει (στην αρχη) αυτο που βλεπεις. Ναι, το "περιτυλιγμα" του παιχνιδιου (μενου, apps κλπ) ειναι ρετρο κατασταση...

Οποτε βρεις χρονο, βαλε το demo και τρεξε το megane στην toban και προσπαθησε να χτυπησεις τους χρονους που εκαναν τα παιδια:

Spoiler vlmq8xdm.jpg

Οταν το καταφερεις (δεν αμφιβαλω για αυτο), προσπαθησε να κρατησεις αυτο τον χρονο για καμια 10αρια γυρους. Αν θελεις βαλε και 5-6 ΑΙ να σου κανουν παρεα, κυριως για να βλεπεις τα μοντελα των αυτοκινητων, που αυτα θα βλεπεις περισσοτερο σε εναν αγωνα (αν και ξεπερασμενη η μηχανη γραφικων σε αυτον τον τομεα τα παει καλα)...

Περιμενω να γραψεις εντυπωσεις...



To demo έχει μόνο 2 αμάξια . Εκτός αν εννοείς το "demo"

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε προσεκτικα τι γραφω.

Το megane και η toban που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο demo, ειναι η καλυτερη διαφημιση.

Εγω στα αλλα "demo" ειμαι 100% αντιθετος. (μην ανοιξουμε την κουβεντα περι πειρατειας τωρα, γιατι θα φαμε τα μουστακια μας....)

 

 

1 hour ago, sC_w0lveS said:

@mad_dog (ή οποιος αλλος) για γραψε τι ρυθμισεις να βαλει στο offline για grip κλπ....

bump... κοινως, ξυπνα και απαντα

Edited by sC_w0lveS
Link to comment
Share on other sites

O server καιρού είναι live...βλέπετε και αλλάζετε στο offline σύμφωνα με τον καιρό που είναι online...ο οποίος αλλάζει όμως...για αυτό καλύτερα online.

Kατάλαβες Κωστή γιατί ανέβασα server ??? Για να μπει ο καινούργιος κόσμος να δοκιμάσει online...

fyeevskt.jpg

17 minutes ago, sC_w0lveS said:

Εγω στα αλλα "demo" ειμαι 100% αντιθετος. (μην ανοιξουμε την κουβεντα περι πειρατειας τωρα, γιατι θα φαμε τα μουστακια μας....)

Δεν κάνουμε ποτέ αναφορές εδώ για "demo" !!!

:c0705:

:busted_red:

 

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να κυνηγήσει τους χρόνους απλά να ρίξει μερικές γύρες ,και πάλι δεν πρόκειται να το εκτιμήσει όσο θα το εκτιμούσε αν έκανε έναν αγώνα μαζί μας online.

Eγώ τρεις φορές το εγκατέστησα και το απεγκατέστησα μέχρι να καταλάβω τι παίζει,κι αν δεν επέμενε ο Jim δεν θα το εγκαθιστούσα την τρίτη και φαρμακερή φορά που με ανάγκασε να το δω αλλιώς.

Ακόμα κι έτσι όμως μπορεί αυτή την εποχή να μην έχει όρεξη για άλλο ένα sim ,δεν εκβιάζουμε τις συμμετοχές αυτή είναι η άποψή μου πέρα από την πλάκα που κάνουμε συνήθως και συνέχεια.

7 minutes ago, mad_dog said:

Για να μπει ο καινούργιος κόσμος να δοκιμάσει online...

Πρέπει να το έχει για να δοκιμάσει δεν άφηνες την toban σήμερα να μπούμε online να τον ξεναγήσουμε?

Η δεν δέχεται την demo έκδοση ο server σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
Διαβασε προσεκτικα τι γραφω.

Το megane και η toban που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο demo, ειναι η καλυτερη διαφημιση.

Εγω στα αλλα "demo" ειμαι 100% αντιθετος. (μην ανοιξουμε την κουβεντα περι πειρατειας τωρα, γιατι θα φαμε τα μουστακια μας....)

 

 

bump... κοινως, ξυπνα και απαντα



Συγγνώμη Κώστα. Δεν είχα δει ότι άλλαξαν τα αμάξια στο demo.
Είχα μείνει σε εποχές corvette , Renault 3.5 και Silverstone.

Ιάσονα κάποια παιδιά το έχουν σπασμένο και μάλιστα παίζει ονλινε.


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Βρε παιδια τι "demo" kai demo λετε ;

Δεν ειμαι χθεσινος απο παιχνιδια.Μπορω να κρινω με 1-2 φορες αν με τραβαει ενα παιχνιδι η οχι..
Εχω ριξει αρκετους γυρους.Και drift εχω προσπαθησει.
Αυτο που λεει ο Παναγιωτης ισχυει..Το ενδεχομενο να μην εχω ορεξη για νεες περιπετειες το ξεχνατε ; :P

Φιλοθεε , πως θα μπω βρε καμαρι μου online αν δεν εχω το παιχνιδι ;

Οι παραπανω χρονοι που εδειξε ο Κωστας.Μπορω να μαθω ρυθμισεις ;

 

Δηλαδή έτρεξες με μεταβλητό καιρό έστω κ με AI κ είδες πως συμπεριφέρονται τα λάστιχα,πως αλλάζει η κατάσταση της πίστας σε περισσότερους των 5 γύρων μαζί με το ρίαλ ρόντ?

Είδες πως είναι η αλλαγή οδηγού σε πολύωρο αγώνα ή προπόνηση?

Είδες πως είναι να στεγνώνει η πίστα κ να είσαι μέσα στην απορία να μπω για σλίκς ή να συνεχίσω να καίω τα βρόχινα,αλλά κ όταν έβαλες τα σλίκς μετάνιωνες γιατί δεν πάταγε πουθενά?

Γιατί αν δεν τσέκαρες τα παραπάνω συγγνώμη αλλά έχεις μια 1η γεύση κ όχι άποψη.

Κ στα λέω αυτά γιατί ακόμη κ γω που είμαι βετεράνος πια στο σίμ περιβάλλον με 1-2 φορές δεν θα μπορούσα να βγάλω άκρη.

υγ:παρεπιπτόντως δεν γράφω τα παραπάνω εν είδη διαφήμισης ή για να εξυμνήσω την ανωτερότητα του x έναντι του ψ προιόντος.Απλά τα αναφέρω ως πραγματικά περιστατικά χωρίς διάθεση σύγκρισης.

Edited by sosna
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

Αν δε με ενδιαφερουν αυτα τα στοιχεια σε ενα παιχνιδι για ποιο λογο να τα τρεξω ;
Δε καταλαβαινω γιατι ντε και καλα πρεπει να μου αρεσει η να με κερδιζουν τα παραπανω που λες.
Και ποιος σου ειπε οτι εχω αποψη;

Κρινω αν μου αρεσει σε ΕΜΕΝΑ.Δε κρινω το παιχνιδι.

Γιατί συνήθως όσοι τρέχουν σίμς τους ενδιαφέρει κατάτι κ ο ρεαλισμός άλλοτε περισσότερο κ άλλο λιγότερο ergo όσα ανέφερα θα ''έπρεπε'' να σε εντυπωσιάσουν.

Αν δεν σε ενδιέφερε το σίμ άσπεκτ θα έπαιζες Need For Speed ή Trackmania.

Συγγνώμη αν κατάλαβα λάθος,όπως όλοι τρέξε όπου σου αρέσει,κανένα πρόβλημα/καμία διάθεση κατάπεισης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλόθεε τσιγκούνη πάλι μου τελειώσανε τα λάικ δεν είναι κατάσταση αυτή δώσε καμιά τριανταριά να χουμε να σκορπάμε ,που νομίζεις πως βρισκόμαστε σε καμιά ξενέρωτη ανέραστη κυρίαρχη χώρα του τύπου Γερμανία Νορβηγία ?

5 minutes ago, GoMaR said:

Αν δε με ενδιαφερουν αυτα τα στοιχεια σε ενα παιχνιδι για ποιο λογο να τα τρεξω ;
Δε καταλαβαινω γιατι ντε και καλα πρεπει να μου αρεσει η να με κερδιζουν τα παραπανω που λες.
Και ποιος σου ειπε οτι εχω αποψη;

Κρινω αν μου αρεσει σε ΕΜΕΝΑ.Δε κρινω το παιχνιδι.

Διακρίνω μια άρνηση ? :P

Ε όσο και να μη σε κερδίζουν έχουν γαμάτη αξία με το συμπάθειο χαχαχα και να κοιτάξεις να σε κερδίσουν γιατί μπορεί και να σε χαρακτηρίσω ανέραστο :P

Link to comment
Share on other sites

Den einai epithesi kardia mou ,έτσι στολίζει ο Νάσος .

Μετά από δύο αγώνες μαζί του και αφού σε έχει καταστολίσει καταπτύσει συνηθίζεις ,εδώ κόντεψε να μας πάθει έμφραγμα ο πιλότος στην αρχή .

Μόνον ο Γιάννης τον κατάλαβε αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το έκανε από κεκτημένη ταχύτητα  λόγω ανωμάλου χαρακτήρος η από επιβεβλημένη ανοχή ,μάλλον το πρώτο ισχύει κατά την ταπεινή μου γνώμη:D:P

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panosdimip said:

η από επιβεβλημένη ανοχή

Αυτό τι είναι? Τρώγεται? :P 

 

1 minute ago, GoMaR said:

Με τον Νασο μιλαμε σχεδον καθε βραδυ ωρες στο discord.Ξερω πως μιλαει.

Αν μάθω ότι κάνει και σε σένα αυτό το ψιθυροαισθησιακό θα του μαδήσω το δασύτριχο στέρνο τρίχα τρίχα....

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim

Το rf2 έχει αντικειμενικά προτερήματα έναντι του ανταγωνισμού.
Ο ανταγωνισμός επίσης.
Οι συντελεστές των παραγόντων της εξίσωσης, που αθροιζομενοι θα δώσουν το μεγαλύτερο αποτέλεσμα, είναι ξεκάθαρα υποκειμενικοι και προσωπικοί.

Simple as that.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, liakjim said:

Το rf2 έχει αντικειμενικά προτερήματα έναντι του ανταγωνισμού.
Ο ανταγωνισμός επίσης.
Οι συντελεστές των παραγόντων της εξίσωσης, που αθροιζομενοι θα δώσουν το μεγαλύτερο αποτέλεσμα, είναι ξεκάθαρα υποκειμενικοι και προσωπικοί.

Simple as that.

LIKE.jpg.facd75aabe093578312b53c32012c6c6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πολύ πληγωμένος καθώς ο Νάσος δεν με συνεχάρει...
Τα υπόλοιπα δεν με απασχολούν...εξάλλου ακόμη είμαι αγκαλιά με τις σαμπάνιες

Gesendet von meinem SM-G928F mit Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 2 φορές είχα κατεβάσει το demo και ήμουν αναποφάσιστος. Παίρνεις μια καλή γεύση του παιχνιδιού αλλά όχι πλήρη. €80 που ζητάνε δεν είναι λίγα στη σημερινή εποχή και αν δεν έχεις πολύ χρόνο για sim είναι υπερβολή. Αν αποφασίσεις να το πάρεις περιμένεις τις εκπτώσεις στο steam στα €50.
Το demo δεν παίζει online.
Για τους χρόνους και τις ρυθμίσεις εννοείς setup?

Για το τιμόνι

FFB%20minimum%20torque%20rf2_zpsfrdbeccf

To ffb smoothing στο 6-9 για g25/27
Το car specific ffb multi όταν είναι στο 1.00 σημαίνει 100% (megane-toban 0.7-0.8)
Το ffb min torgue για g25/27 θέλει 15-18% είναι σαν το lut του Ακη.
Το τελευταίο μπορείς να το βρείς ακριβώς με τις παρακάτω οδηγίες

Quote

First download WheelCheck.exe: http://uploaded.net/file/2flx8g7a

Alternative download link: WheelCheck_1_71.zip

Next, plug in your wheel and then open "WheelCheck.exe".

To check for ffb linearity: Click the "Spring Force" drop down menu and click "Step Log 2 (linear force test)" and the test will immediately begin. Leave it to run it's course and then when your wheel stops moving (you will know because it goes from weak force to strongest force in the iteration test) close the program. Then go to your "Documents" folder and find the newly created log2 xxxxxx...etc file. Make a graph of it with "force" values along the x-axis and deltaX (or deltaXdeg) along the y-axis. This is give you a graph of your ffb's linearity.

To simply check your ffb's initial deadzone: Click the "Spring Force" drop down menu and click "Min force". The test will immediately start and you will shortly be told your min force value at the bottom. It will say "Your maximum value for steeringFFBBaseOffset is _._%". Use that percentage as your starting value for figuring out the ideal min torque value for your wheel in rf2.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία εφαμογή για να τσεκάρουμε τα πετάλια αλλά πρωτίστως το τιμόνι rF2 Pedal & FFB Overlay Plugin

rF2PedalOverlayPlugin_zpsf7330a9b.png

Πετάμε το rF2PedalOverlayPlugin.dll στο rfactor 2/plugins και το ενεργοποιούμε στα options

Η κίτρινη μπάρα είναι το τιμόνι και όταν τερματίζει είναι στο 100% ffb

ΔΕΝ πρέπει να γίνει κόκκινο χρώμα για πολύ ώρα εκτός και αν είμαστε στο όριο σε μια στροφή ή πάνω απο κερμπ ή σε χώμα, στούκα.

EDIT: σορρυ ήθελα να το ποστάρω στο rFactor2 FFB settings

Edited by spyder
Link to comment
Share on other sites

Realarrow-10x10.pngroad is rubber and rubber marble build up on the race track.
It has a big influence on force feedback, grip level and general feel of the cararrow-10x10.png and track.

If you startarrow-10x10.png rF2 with a cararrow-10x10.png/track combo the first time. the track will probably be a "green track". It has a feel of a very dusty slippery track. In realarrow-10x10.png livearrow-10x10.png most tracks are frequently driven on and they are never "green" unless the track just build and driven on the first time.

to see the effect of real road: Lauch rF2 with a cararrow-10x10.png on a track with some AI and press "ctrl-x".
after a few minutes you'll see the track surface change. On some tracks the visual rubber line is a bit overdone. But the effect is quite good.

"ctrl-x: is time acceleration" Don't press race unless you are an alien. :p Press ctrl-x again to stop the time acceleration first.

The AI always drive the exact same line, so there will be a very small stroke of rubber. And if you let the AI drive around for an hour, the marble build up is very noticeable.
But I mostly drive online with peoplearrow-10x10.png, and they don't drive the exact same line. So the rubber build up is more spread and the marbles are more driven awayarrow-10x10.png.

Rain has an influence on the realarrow-10x10.png road too. If a wet track starts to dry out, there will be a dry-line first and track rubber is flushed awayarrow-10x10.png a bit.

TIp: how to use real road offline without startingarrow-10x10.png on a green track every time.


- start a session on a track offline and do a few laps (this creates a "user-autosaved" real-road.
- stop the session
- before you start the session again set the weatherarrow-10x10.png to "scripted"
- then you can select the "user-autosaved" real road.
- do this for every session. (practice, quali, race)

result: every time you want to do some laps on track you'll start with the real-road you've ended.
note: if you have driven a online session on that same track: it uses that real road and is saves the roal road you end with.
So if you end a online session on a wet track, you'll start your session offline on a wet track.

Welcome to the club: you just discovered the power of rF2. :geek:

http://isiforums.net/f/showthread.php/11398-rFactor2-Weather-Tool?highlight=realroad

Τρεξε για αρχη σε green πιστα,δες το grip,αν εισαι ανυπομονος κανε ctrl+x για μισο λεπτο και μπες μεσα και ΝΙΩΣΕ το grip!

[IMG]

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim

Για κάποιον που δίνει χιλιάδες ευρώ σε rig και pc , τα 80€ είναι λίγα και το παιχνίδι τα αξίζει μέχρι δεκάρας.
Βασικά όλα τα software είναι ένα κλάσμα του εξοπλισμού. Πχ αν κάποιος δίνει 1200€ για ένα τιμόνι, θα κολλήσει στα 80€?

Βέβαια εξαρτάται από την τσέπη του καθενός.

Ιάσονα θα έλεγα να περιμένεις την DX11 εποχή.

Ως τότε μπορείς να δοκιμάσεις. Ο κολλητός του φιλοθεου θα σου πει.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, spyder said:

Μία εφαμογή για να τσεκάρουμε τα πετάλια αλλά πρωτίστως το τιμόνι rF2 Pedal & FFB Overlay Plugin

rF2PedalOverlayPlugin_zpsf7330a9b.png

Πετάμε το rF2PedalOverlayPlugin.dll στο rfactor 2/plugins και το ενεργοποιούμε στα options

Η κίτρινη μπάρα είναι το τιμόνι και όταν τερματίζει είναι στο 100% ffb

ΔΕΝ πρέπει να γίνει κόκκινο χρώμα για πολύ ώρα εκτός και αν είμαστε στο όριο σε μια στροφή ή πάνω απο κερμπ ή σε χώμα, στούκα.

Ωραία πράματα πόσταρες ωρέ σπάιντερ ,μπορεί ο Γιάσονας να μην τα αγγίξει αλλά εγώ θα τα χρησιμοποιήσω γιατί το χω παραχ@σει το πράμα ,ούτε το τιμόνι δεν έχω βιδώσει ακόμα και τώρα που ο Φιλόθεος έγινε άλιεν αυτά τα πράματα πρέπει να τα ξεχάσω,πρέπει να σοβαρευτώ.

36 minutes ago, GoMaR said:

80Ε δε προκειται να δωσω.

rf2.JPG

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...