Jump to content

Show us your Simrig/Cockpit/Gaming desk


gchristod

Recommended Posts

@marmagas το ξέρω είχα συζητήσει με τα παιδιά (Πασχαλη) αλλα η αλκαντάρα που είχαν πάρει ναι μεν φθηνή, με προβλήματα όμως στο στρώσιμο και την εφαρμογή.
Άσε που πάλι ήθελε ταπετσερη.

Τα rig με καταςκευη αλουμινίου που λέω ειναι οπως αυτό της 1ης φωτογραφίας σου.
Είχα βρει ένα εργοστάσιο στην Βέροια εάν δεν κάνω λάθος με πολυ χαμηλές τιμές (κάτω και από το μισό κόστος μαζί με την μεταφορά) αλλα κάπου το παράτησα.
Μου φαίνεται ότι θα το βάλω μπροστά το πρότζεκτ κάποια στιγμή.

Όσο για την 2η φωτό, θεωρώ απίθανο να είχα στο γκαράζ μια GT3 και να ήμουν εκτός του κόκπιτ της χαχαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@marmagas το ξέρω είχα συζητήσει με τα παιδιά (Πασχαλη) αλλα η αλκαντάρα που είχαν πάρει ναι μεν φθηνή, με προβλήματα όμως στο στρώσιμο και την εφαρμογή.
Άσε που πάλι ήθελε ταπετσερη.

Τα rig με καταςκευη αλουμινίου που λέω ειναι οπως αυτό της 1ης φωτογραφίας σου.
Είχα βρει ένα εργοστάσιο στην Βέροια εάν δεν κάνω λάθος με πολυ χαμηλές τιμές (κάτω και από το μισό κόστος μαζί με την μεταφορά) αλλα κάπου το παράτησα.
Μου φαίνεται ότι θα το βάλω μπροστά το πρότζεκτ κάποια στιγμή.

Όσο για την 2η φωτό, θεωρώ απίθανο να είχα στο γκαράζ μια GT3 και να ήμουν εκτός του κόκπιτ της χαχαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk


Με ενδιαφερει και μενα κατασκευη αλουμινιου,στειλε πληροφοριες για το εργοστασιο στην Βεροια!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Καπου εχω και τα σχεδια με λεπτομερειες τι κομματια ακριβως χρειαζομαστε!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites


Με ενδιαφερει και μενα κατασκευη αλουμινιου,στειλε πληροφοριες για το εργοστασιο στην Βεροια!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Καπου εχω και τα σχεδια με λεπτομερειες τι κομματια ακριβως χρειαζομαστε!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk





Δώσε μου λίγο χρόνο, από βδομάδα και θα τα βρω όλα!
Εχω και εγώ τα σχέδια "δανεικά" από τους Ισπανούς χαχαχαχα
Εισαι Αθήνα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Δώσε μου λίγο χρόνο, από βδομάδα και θα τα βρω όλα!
Εχω και εγώ τα σχέδια "δανεικά" από τους Ισπανούς χαχαχαχα
Εισαι Αθήνα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιαννενα!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@marmagas αλλά και όσοι άλλοι ενδιαφέρεστε.

Η εταιρία αλουμινίου που έλεγα πριν, είναι αυτή http://aluminium-profile.gr/ και βρίσκεται στην Βέροια

Εγώ μιλούσα με κάποιον κύριο Μειμαρίδη Γιώργο, ο οποίος μου είχε στείλει προσφορα τον Ιούλιο του 2013.

Βάζω και την προσφορά που μου είχε κάνει τότε, για να δεις περισσότερο τα κομμάτια που είχα επιλέξει.

Εάν βρεις άκρη, να ξέρεις ότι με ενδιαφέρει οπότε ενημέρωσέ με     ΜΑΛΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, troffeo said:

@marmagas αλλά και όσοι άλλοι ενδιαφέρεστε.

Η εταιρία αλουμινίου που έλεγα πριν, είναι αυτή http://aluminium-profile.gr/ και βρίσκεται στην Βέροια

Εγώ μιλούσα με κάποιον κύριο Μειμαρίδη Γιώργο, ο οποίος μου είχε στείλει προσφορα τον Ιούλιο του 2013.

Βάζω και την προσφορά που μου είχε κάνει τότε, για να δεις περισσότερο τα κομμάτια που είχα επιλέξει.

Εάν βρεις άκρη, να ξέρεις ότι με ενδιαφέρει οπότε ενημέρωσέ με     ΜΑΛΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.pdf

Ευχαριστω πολυ!

@troffeo,κατι τετοιο σκεφτομουν!

Αν καποιος εχει το σχεδιο και τα κομματια ακριβως που χρειαζονται ας ανεβασει τα αρχεια.

Θελει πολυ ψαξιμο!

Οντως ειναι φτηνος ο Βεροιωτης!

handleiding_Sim_Rig_V1.0_FINAL.pdf

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, troffeo said:

@marmagas αλλά και όσοι άλλοι ενδιαφέρεστε.

Η εταιρία αλουμινίου που έλεγα πριν, είναι αυτή http://aluminium-profile.gr/ και βρίσκεται στην Βέροια

Εγώ μιλούσα με κάποιον κύριο Μειμαρίδη Γιώργο, ο οποίος μου είχε στείλει προσφορα τον Ιούλιο του 2013.

Βάζω και την προσφορά που μου είχε κάνει τότε, για να δεις περισσότερο τα κομμάτια που είχα επιλέξει.

Εάν βρεις άκρη, να ξέρεις ότι με ενδιαφέρει οπότε ενημέρωσέ με     ΜΑΛΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.pdf

 

Γιώργο πολύ καλή φαίνεται η τιμούλα, μπορείς να μας πείς τα συγκεκριμένα profiles βγάζουν και triple screen support ή είναι μόνο για support καθίσματος, wheel, pedals; Υποθέτω ότι το 40άρι προφίλ που έχεις 12 μέτρα θα στο έκοβε σε διαστάσεις που του έδινες έτσι;

 

Edited by geovas77
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πιο πολυ με ενδιαφερει η κατασκευη triple monitor stand διοτι εχω σασι(το παρακατω) και θελω να απαλλαγω απο το γραφειο!

Ανarrow-10x10.pngκαποιος εχει τα σχεδια και τι ακριβως κομματια,ενωσεις,βιδες κτλ χρειαζονται ας βοηθησει!

@angelovzr,μαλλον εσυ μπορεις να μας βοηθησεις ΠΟΛΥ!!!!

$(KGrHqF,!lcE-ks0K0V9BPwll31gHQ~~60_57.JPG

$(KGrHqN,!ksE-oOD1Z((BPwlmHdy,w~~60_57.JPG

$(KGrHqRHJCQE-dQs2DQ5BPwll0btHQ~~60_57.JPG

$(KGrHqZ,!lQE-4DsnlpVBPwll9rWFQ~~60_57.JPG

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Sorry για τη καθυστερημένη απάντηση, αλλά όλη την βδομάδα θα πήζω στην δουλειά...

Πρίν από τις απαντήσεις να πω τι σκέφτομαι και πως μπορεί να οργανωθεί:

1. Να πούμε πόσοι και με τι ο καθένας θέλει. Δηλαδή Εγώ θέλω και "σασί" και βάση για triple screen's. Θα μπορούσα να βλευτώ και χωρίς αυτό, μιας και χρησιμοποιώ το γραφείο, αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης. Οπότε έχουμε και λέμε Εγώ είμαι ΜΕΣΑ. Γράψτε και όσοι άλλοι θέλετε!!!

2. Αφού γίνει γνωστό πόσοι είμαστε μέσα, να αναλάβει ένας από εμάς @marmagas ?, δεν έχω πρόβλημα εγώ αλλά επειδή μιλούσα μαζί τους και μετά χάθηκα μήπως δεν βγάλουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, να επικοινωνήσει μαζί τους και να πάρει μια τιμή group, δηλαδή για περισσοτέρα του ενός, που ίσως και να είναι πολύ καλύτερη από το να πάει ένας - ένας πχ.

3. Κάπου πρέπει να έχω τα σχέδια του http://www.totalspanishsimulator.com/en/cockpit-genesis/   αλλά ακόμα και εάν δεν τα βρώ, ο Θάνος @thazio στο The Lab εκτός από πολύ φίλος και συνεργάτης, είναι βιομηχανικός σχεδιαστής και μου είχε κάνει σχέδια για υλοποίηση. Του μιλάω, αφού όμως πρώτα έχουμε καταλήξει κάπου! και νομίζω, είμαι σίγουρος δηλαδή, ότι θα μπορύμε να έχουμε σχέδια στα μέτρα μας.

EDIT: Βρήκα κάτι στο Net και το έβαλα παρακάτω

Απαντήσεις τώρα:

@marmagas Ωραίο το σχέδιο που ανέβασες, αλλά έχει "ιδιαίτερες" ενώσεις με κάτι σαν σίδερα για οδόνες, βάση τιμονιέρας κλπ. Αυτά μπορούμε να τα βρούμε σκέτα? και εάν ναι, που? Πιστεύω ότι εάν τα βρούμε θα φτιάξουμε κάτι πολύ ώρραίο!!! Επίσης ωραίο το rSeat αλλά εγώ θα πήγαινα σε αλουμίνιο και το rSeat σασί θα το πουλούσα. Είναι άλλη κλάση το αλουμίνιο. Σκέψου το!

@geovas77 Αν θυμάμαι καλά, δεν είχε τρόπο, ή δεν ήθελε γιατί υποτίθεται ότι είναι χοντρική λόγω εργοστασίου, να κόψει τα κομμάτια, αλλά τα είχαμε υπολογίσει με τον Θάνο τότε (@thazio στο The Lab) και θα τα κόβαμε σε έναν αλουμινά. Δεν νομίζω ότι θα είχαμε κάποιο θέμα. Το πολύ πολύ με έαν €10αρικάκι θα το ξεπερνάγαμε :P. Για Triple screens εγώ θα πήγαινα - θα πάω δηλαδή σε κάτι πιό heavy όπως το 40Χ80 πχ για να είναι πιό σταθερό. Το σασί γίνεται με 40Χ40 (μαζί με την πεταλιέρα και την βάση του καθίσματος), ενώ το Π για την τιμονιέτρα στο 40Χ80 εάν δεν κάνω λάθος. Αυτά όμως μπορούμε είτε να τα "πάρουμε" από άλλους με ήδη έτοιμες κατασκευές, είτε να μας τα υπολογίσει ο Θάνος. Από μια πρόχειρη "ψαχτική" βρήκα εδώ http://www.racedepartment.com/threads/good-diy-aluminium-profile-sim-rig-instructions.108962/

διάφορα ( @mad_dog φτιάχτο το ρημάδι να μπορούμε να γράψουμε ματά από επισύναψη λινκ ρε φίλε!!! Σπαστικό να συνεχίζει να υπογραμίζει χωρίς να μπορώ να το απενεργοποιήσω παρά μόνο με έντερ και από κάτω...) που μπορούμε να πάρουμε ιδέες. Απλά δεν τα έχω διαβάσει ακόμα.

Εδώ ο τιμοκατάλογος που μου είχε στείλει και έχει μέσα ΟΛΑ τα υλικά

ALUMINIUM_PROFILE_2012.pdf

 

Εδώ το installation του Genesis από τους Ισπανούς που το βρήκα

Installation Guide Cockpit Genesis.pdf

 

Και εδώ μια άλλη κατασκευή που βρήκα και την βάζω έτσι για να δούμε

ontwerp2_45x45.pdf

 

 

9 hours ago, troffeo said:

Η εταιρία αλουμινίου που έλεγα πριν, είναι αυτή http://aluminium-profile.gr/ και βρίσκεται στην Βέροια

Εγώ μιλούσα με κάποιον κύριο Μειμαρίδη Γιώργο, ο οποίος μου είχε στείλει προσφορα τον Ιούλιο του 2013.

OK είμαι και λίγο χαζούλης  :P

Ο Μειμαρίδης που μου μιλούσε, πρέπει να είναι ο ιδιοκτήτης, ο οποίος μάλιστα είχε ενθουσιαστεί με το project...

Edited by troffeo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...