Jump to content

Show us your Simrig/Cockpit/Gaming desk


gchristod

Recommended Posts

17 hours ago, sosna said:

Μου απάντησε Νάσο. Τελικά όντως 150€ για την κάθε μία θέλει, για τρεις μου τις αφήνει "φιλική τιμή" 430€ :P Άρα άκυρο. Το ξέρω ότι πάει κόντρα σε αυτά που είπατε, αλλά μάλλον θα πάω για ένα single ultrawide monitor γιατί αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο value for money. Πιο συγκεκριμένα αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/8287603/LG-29UM58-P.html

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, gchristod said:

Μου απάντησε Νάσο. Τελικά όντως 150€ για την κάθε μία θέλει, για τρεις μου τις αφήνει "φιλική τιμή" 430€ :P Άρα άκυρο. Το ξέρω ότι πάει κόντρα σε αυτά που είπατε, αλλά μάλλον θα πάω για ένα single ultrawide monitor γιατί αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο value for money. Πιο συγκεκριμένα αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/8287603/LG-29UM58-P.html

 

Καλοτάξιδη κι από μένα ,θα κερδίσεις σε frames σε σχέση με το τριόθονο ,ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, panosdimip said:

Καλοτάξιδη κι από μένα ,θα κερδίσεις σε frames σε σχέση με το τριόθονο ,ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Κάτσε ντε, δεν την πήρα ακόμα! Τα frames δεν θα ήταν πρόβλημα, άνετα θα κράταγε 60 στο τριόθονο με λίγες παραχωρήσεις, στο vfm κολλάω..

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδη Γιάννη!!!
Να την ευχαριστηθείς και καλούς αγώνες!

Α! Ελπίζω να σου είπανε να την "στρώσεις", όποτε να ελπίζουμε και εμείς για καμία καλή θέση... Αχαχαχαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gchristod said:

Κάτσε ντε, δεν την πήρα ακόμα! Τα frames δεν θα ήταν πρόβλημα, άνετα θα κράταγε 60 στο τριόθονο με λίγες παραχωρήσεις, στο vfm κολλάω..

Στο raceroom που δεν έχει υλοποίηση για τριόθονο δεν θα έχει διαφορά ,στο ασσέττο(triple screen) και στο rf2(multiview) θα υπάρχει μια σχετική  διαφορά υπέρ του τριόθονου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosdimip said:

Μπορεί το παιχνίδι να σου λέει ότι βγάζει η το steam αλλά αυτό δεν γίνεται στην πραγματικότητα .

Οταν είχα μια 22 αρα στο assetto μου έδειχνε 180 ας πούμε frames αλλά αφού η 22 αρα ήταν 60 hz δεν μπορούσε να δώσει πάνω από 60 frames.

Μεγαλη κουβεντα ανοιξατε, σκοτωνεται κοσμος σε φορουμς για αυτο το θεμα.

Γρηγορη μπακαλιστικη απαντηση.
Ναι, παραπανω απο 60 frames δε βγαζει ενα 60hz monitor. Aλλα ειναι πιο smooth το παιχνιδι οσο πιο πολλα frames εχεις, πχ 180frames σε 60hz. Στα racing games δεν ειναι ισως αντιληπτο (σε αυτο ειστε τυχεροι :P ) αλλα σε shooters για παραδειγμα που παιζεις με το ποντικι το νιωθεις αμεσως στην κινηση.
Επισης υπαρχουν παιχνιδια και engines (αν θυμαστε ειχα ρωτησει παλιοτερα για το rf2) που επωφελουνται απο τον αριθμο των frames που εχεις και αποκτας πλεονεκτημα απο καποιον με λιγοτερα frames απο σενα, ασχετα αν στην ουσια δε τα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, panosdimip said:

Στο raceroom που δεν έχει υλοποίηση για τριόθονο δεν θα έχει διαφορά ,στο ασσέττο(triple screen) και στο rf2(multiview) θα υπάρχει μια σχετική  διαφορά υπέρ του τριόθονου.

Σε έχασα.... Εννοείς στο raceroom δεν θα έχει διαφορά επειδή εκεί παίζει μόνο σε single screen? Δεν την έκτη φωτό του @troffeo από το rig του, raceroom έχει και παίζει σε τριόθονο ;) Απλά έχει distortion, δεν υποστηρίζεται επίσημα.

18 minutes ago, panosdimip said:

Στο raceroom που δεν έχει υλοποίηση για τριόθονο δεν θα έχει διαφορά ,στο ασσέττο(triple screen) και στο rf2(multiview) θα υπάρχει μια σχετική  διαφορά υπέρ του τριόθονου.

Ευχαριστώ Γιώργο, πριν την πάρω θέλω να την δω πρώτα γιατί μου φαίνεται πολύ κοντή στο ύψος της. Την έχει ο Κωτσόβωλος εδώ στη Ν. Ερυθραία οπότε θα πεταχτώ να της ρίξω μια ματιά. Όταν με το καλό τα φτιάξω όλα να κανονίσουμε ένα σουαρέ να κάνετε συγκριτικό και με την Thrustmaster TX.

Edited by gchristod
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, gchristod said:

Σε έχασα.... Εννοείς στο raceroom δεν θα έχει διαφορά επειδή εκεί παίζει μόνο σε single screen? Δεν την έκτη φωτό του @troffeo από το rig του, raceroom έχει και παίζει σε τριόθονο ;) Απλά έχει distortion, δεν υποστηρίζεται επίσημα.

Ναι αυτό εννοώ έχει το λεγόμενο fish eye την παραμόρφωση που αναφέρεις στις πλαινές οθόνες ,εμένα βέβαια δεν με χαλάει απλά το ανέφερα μιας και πιάσαμε τη συζήτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, gchristod said:

Ευχαριστώ Γιώργο, πριν την πάρω θέλω να την δω πρώτα γιατί μου φαίνεται πολύ κοντή στο ύψος της. Την έχει ο Κωτσόβωλος εδώ στη Ν. Ερυθραία οπότε θα πεταχτώ να της ρίξω μια ματιά. Όταν με το καλό τα φτιάξω όλα να κανονίσουμε ένα σουαρέ να κάνετε συγκριτικό και με την Thrustmaster TX.

Έκανα λάθος quote, στον @troffeo πήγαινε αυτό... Mad μας έχεις τσακίσει με το edit σου, fix it please!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, troffeo said:

IMG_0542.JPG

Αν ειναι ασχετο ας το μεταφερει ο αντμιν (ο θεος να τον κανει δηλ :P )

Μια απορια που εχω (και απο αυτη προκυπτει και μια 2η)

Αυτα τα boxes πως ακριβως δουλευουν;
Μεσω usb το "κουμπωνεις" στο pc? Το εκαστοτε παιχνιδι το αναγνωριζει απ ευθειας ή θελει ταρζανιες για να παιξει;

Και η 2η απορια.
Αυτη την ιστορια με το chat πως διαολο την κανετε, που πατας ενα κουμπι (και βγαινει μια χοντρη) και γραφει στο chat τα διάφορα hi, sorry, gr κλπ... (αν δεν εχει το παιχνιδι ετοιμο σετακι με απαντησεις στο chat που τις οριζεις σε πληκτρα)

Link to comment
Share on other sites

@sC_wOlveS Βρήκες τον άνθρωπο σου μιας και πρέπει να είμαι ο πλέον άσχετος.... Χαχαχαχα

Λοιπόν ειναι plug & play με ποια έννοια όμως.
Καρφώνεις το sub (τύπου εκτυπωτή) σου το αναγνωρίζει απευθείας ως controller, φαντάσου ότι το βλέπω εκεί που βλέπω τιμόνια πεντάλ κλπ, και μετα πρέπει σε ΚΑΘΕ παιχνίδι να δωσεις σε κάθε κουμπί το box μια λειτουργία του παιχνιδιού.

Το εύκολο ειναι να βάλεις ότι έχεις στο πληκτρολόγιο στο box και να το έχεις συμμαζεμένο.

Το πιο δύσκολο ειναι να επέμβαση στα ini αρχεία του παιχνιδιού, για να καλύψεις λειτουργίες που ΔΕΝ βρίσκονται στο πληκτρολόγιο.

Σε ότι αφορά τα chat hi, sorry κλπ, αυτό πρέπει να γίνεται απλά, ενεργοποιώντας τα quick chat του παιχνιδιού και εκεί που ειναι "άδεια" να κανεις edit την λέξη-εις που θελεις.

Εγώ ακόμα δεν το εχω κάνει επειδή δεν μπορώ για την ώρα να ανοίξω τα ini αρχεία γιατί δεν βλέπω να μου δίνει επιλογή να τα ανοίξω με wordpad η αντίστοιχο.
Θα προσπαθήσω το ΣΚ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, troffeo said:

Εγώ ακόμα δεν το εχω κάνει επειδή δεν μπορώ για την ώρα να ανοίξω τα ini αρχεία γιατί δεν βλέπω να μου δίνει επιλογή να τα ανοίξω με wordpad η αντίστοιχο.
Θα προσπαθήσω το ΣΚ.

Για να σου ανοιξει το ini στο wordpad-notepad, δημιουργεις μια συντομευση (shortcut) του wordpad-notepad πανω στην επιφανεια εργασιας (desktop), επιλεγεις με το mouse το ini και το σερνεις πανω στο shortcut και ανοιγει.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε Νάσο. Τελικά όντως 150€ για την κάθε μία θέλει, για τρεις μου τις αφήνει "φιλική τιμή" 430€  Άρα άκυρο. Το ξέρω ότι πάει κόντρα σε αυτά που είπατε, αλλά μάλλον θα πάω για ένα single ultrawide monitor γιατί αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο value for money. Πιο συγκεκριμένα αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/8287603/LG-29UM58-P.html

 



Καλή επιλογή. Μπορείς στο μέλλον να βάλεις και 2 μεταχειρω δεξιά αριστερά σωστά?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, panosdimip said:

Γιάννη το 3 όθονο όπως είπαν και τα παιδιά είναι μονόδρομος. 

Με 3 24αρες είσαι σούπερ αν μπορείς να πάρεις αυτό του mad ισως είναι ακόμα καλύτερα. 

Το δικό μου παρ όλο που έχει μια 24 στο κέντρο μια 23 τόσο δεξιά και μια 22 αριστερά, ότι βρήκα δηλ στο υπόγειο είναι μια χαρά, μου είναι αδύνατον να γυρίσω σε μια ας είναι και 300 ιντσες άλλωστε το έχω δοκιμάσει κι αυτό με ένα βιντεοπροβολέα που έχω που βγάζει 1080p.

Σημαντικό είναι πως για να δεις πάνω απο 60 frames θέλεις dvi σύνδεση απ ότι ξέρω μια κάρτα δεν δίνει 3 dvi εξόδους οπότε τριοθονο για πανω απο 60 με μια κάρτα δεν γίνεται. 

Παναγιώτη μπορείς να έχεις 3 dvi μόνιτορ με μια κάρτα που έχει 2 dvi k 1 display port απλά χρειάζεται έναν αντάπτορα DP to DVI DL που δυστυχώς κοστίζουν από 60 ευρώ κ πάνω.Εγώ έναν τέτοιο έχω.

υγ:το παραπάνω ισχύει για 120hz κ πάνω.

 

Γιαννάκο καλοτάξιδι αν κ όπως σου είπα θα προτιμούσα 3 φτηνά μόνιτορ έστω κ 22άρια ή έστω ένα καλό μεσαίο κ 2 πλαισερά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sosna said:

Αιτούμαι αλλαγή του χρόνου έντιτ.

15min έχετε για edit...αν μέσα σε αυτό τον χρόνο δεν προλαβαίνεται να κάνετε edit...τότε έχετε καμένα εγκεφαλικά κύτταρα...

Να δείξω και εγώ τα εργαλεία μου...

73j8hce8.jpg

 

και το τιμόνι για τα ευαίσθητα χεράκια μου...

 

dayg3h4i.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15min έχετε για edit...αν μέσα σε αυτό τον χρόνο δεν προλαβαίνεται να κάνετε edit...τότε έχετε καμένα εγκεφαλικά κύτταρα...

Να δείξω και εγώ τα εργαλεία μου...

73j8hce8.jpg

 

και το τιμόνι για τα ευαίσθητα χεράκια μου...

 

dayg3h4i.jpg



Τέτοιος εξοπλισμός και πάει χαμένος στον οδηγό-καθυστέρηση.
Κρίμα δεν είναι?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@mad_dog,στο'χω ξαναπει,φερε τις οθονες πιο κοντα στο τιμονι,δεν ξερω πως,βρες τροπο!

Υπολογισε οταν πιανεις το τιμονι και ανοιγεις τις παλαμες,με τα ακροδακτυλα σχεδον να ακουμπας το μονιτορ.

Μετα θα φτιαξεις το fov με αυτη τη μετρηση.Τωρα που το βλεπω τη φωτο σου μπορεις να φερεις την κεντρικη πανω στο σερβο του dd.

Καντο και θα γινεις ακομα πιο γρηγορος!

Επισης υπολογισε το πηγουνι σου να ειναι σε ευθεια με το πανω μερος του τιμονιου.

Για Gt αυτοκινητα τα χερια σου οταν πιανουν το τιμονι να ειναι σε ορθη γωνια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον@marmagas !!!

Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλα έως ότου να φτιάξω ένα rig της προκοπής, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Εάν προσέξετε το στάντ των οθονών το εχω πάνω σε γραφείο, το οποίο έχει οβάλ κόψιμο προς τα μέσα για καλύτερη θέση εργασίας, όταν η χρήση του ήταν για να μελετάει η κόρη μου χαχαχα

Η λύση ειναι η κατασκευή στάντ από αλουμίνιο 40x40 και 80x80 ετσι ώστε να μπορώ να τις βάλω ακριβώς πάνω από την βάση του τιμονιού.

Το τρελοσκυλο κατα την γνώμη μου το κάνει λίγο χειρότερο από το δικο μου, γιατί εγώ τις εχω υπό γωνία κλειστές προς τα εμενα τις πλαϊνές, ετσι ώστε να εχω διαφορετική όραση από φλατ τοποθετημένες.
Βέβαια μπορεί να τον αδικώ τον μαντ, λόγω φωτογραφίας, όποτε σορυ.

Μαντ ωραία τα εργαλεία σου, αλλα:
1. Φτιάξε λίγο τα καλώδια ρε φίλε, θα έχεις κανα ατύχημα χαχαχαχαχα
2. Και με αυτά θα σε περνάω πάλι!!! Χαχαχαχαχα

ΥΓ. Πείτε ρε καμία γνώμη για να φτιάξω την επένδυση του τιμονιού μου.
Ειδα το τιμόνι του μαντ και πέθανα από την ζήλια μου χαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...