Jump to content

Show us your Simrig/Cockpit/Gaming desk


gchristod

Recommended Posts

Guest liakjim
Οχι μονο ομορφο αλλα και εργονομικα σωστο!Να το χαρεις!!!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk





Δεν ήταν πολύ σωστό. Η τηλεόραση ήταν χαμηλά.
Τώρα νομίζω είναι οκ
173d8a270f6e8b3a4a23cce0aaa815b6.jpg

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

 


Δεν ήταν πολύ σωστό. Η τηλεόραση ήταν χαμηλά.
Τώρα νομίζω είναι οκ
173d8a270f6e8b3a4a23cce0aaa815b6.jpg

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πρέπει να κρεμάσεις τις σωστές αφίσες στους τοίχους γύρω .:D

Ας πούμε μια πρόταση θα ήταν ...........τζιμ ριγκ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
Παλι εχει ατελειες  but whatever...



Δλδ?
Καλά ακόμα ψάχνομαι.
Βλέπεις κάτι λάθος?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
Αν μπορεις βγαλε φωτο απο πλαι με σενα να καθεσαι στο καθισμα και θα σου πω τις αποστασεις.

Ααα επισης πες μου το πλατος οθονης-τηλεορασης σου(μεγειες!).



Ελα.
86εκ τα μάτια από οθόνη και 43" μέγεθος αυτής.

1da848033396cd58fc80a01311df3d32.jpg

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ομορφοπαιδο,το πηγουνι σου ειναι σε ευθεια με το πανω μερος του τιμονιου,η γωνια των χεριων σου οταν πιανεις

το τιμονι ειναι σωστη(περιπου ορθη),το ματι σου καρφωνεται στο μεσω της οθονης.Μεχρι εδω αψογος!

Τωρα η αποσταση του ματιου-οθονης πολλοι λενε να ειναι ιση με το ΠΛΑΤΟΣ της οθονης που πανω κατω εισαι μεσα!

Αυτο που θα εκανα εγω θα προσπαθουσα με οποιον τροπο μπορουσα θα ηταν να φερω την tv πιο κοντα στο ποσω μερος

της τιμονιερας ετσι ωστε τα ακροδακτυλα τεντωμενα πιανωντας το τιμονι να ακουμπουν την tv.

Ολα τα αλλα για μενα ειναι τελεια,μπες τωρα σε race mode και ..γλεντα το!!

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
Άσε τις tv Δημητρή, κι εγώ παλιά έλεγα ότι μια 42άρα είναι αρκετή αλλά είχαν δικιό τα παδιά, κάνε το πιο φθηνό τριόθονο που μπορείς, δεν υπάρχει σύγκριση. Το ιμέρζιον ανεβαίνει κατακόρυφα κι όχι μονο, είναι φοβερό πόσο φυσικό μου ήρθε, ειδικά στις κλειστές στροφές απλά να γυρίζω το κεφάλι και να βλέπω το apex, σαν να οδηγώ κανονικά, τελος το guesswork.

Οι οθονες μου οι πλαινες ειναι 2x19" 1280x1024 και η κεντρική 27" 1920x1080. Με το προγραμματάκι softth (επειδή έχω nvidia) και τις σωστές ρυθμίσεις παίζουν ΟΛΑ με μηδενική παραμόρφωση, αρκεί να ειναι dx9. Το ασσεττο παίζει κατευθείαν με πείραγμα των ini.

Αν θες κάποια άλλη πληροφορία μου λες.



Τί εννοείς με το dx9?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IMG_20160911_114146.jpg



Δημήτρη οι πλαινες σου είναι όρθιες ή κάνω λάθος? Πως γίνεται αυτό?
Η κεντρική και οι πλαινες πόσες ίντσες είναι?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
Directx 9



Ναι καλέ. Το AC μόνο 11 είναι ή 10 από το ini.
To 9 που βρέθηκε?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@liakjim,οι πλαινες ειναι Dell 1708fp,17'@1280x1024 σε portait σταση(φαινεται απο το σημα DELL),συνδεμενες με DVI σε μια Nitro R9 380.

H μεσαια ειναι 27' DELL και δουλευει με το προγραμματακι CRU σε αναλυση 1980χ1280,ετσι εχουμε 1024+1980+1024=4028χ1280.

Ολα ρυθμιστηκαν μεσα απο τον Radeon driver με eyefinity,σεταρεις τα παιχνιδια με προφιλ και εισαι κουκλος!

Εδω θελει προσοχη,ΔΕΝ υποστηριζουν ολες οι AMD σειρας 3 η 4 PLP συστημα,θελει ψαξιμο.

Πριν ειχα μια AMD 6950HD και μονο με softth δουλευαν και οι 3.

 

http://www.wsgf.org/forums/viewtopic.php?f=66&t=29079

Απο εδω ειχα ψαχτει πριν παρω gpu.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, liakjim said:

 


Ναι καλέ. Το AC μόνο 11 είναι ή 10 από το ini.
To 9 που βρέθηκε?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Τα rf2, ams, r3e είναι γραμμένα με dx9 και παίζουν με softth. Το ac είναι με dx11 και το softth δεν παίζει, αλλά καρφώνεις την ανάλυση στο ini και το φέρνεις στα ίσια με το ingame app. Το λινκ για το softth το έχει βάλει ο marmagas πιο πίσω ή γκούγκλαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
1 minute ago, marmagas said:

@liakjim,τι θελεις να φτιαξεις?

Όπως έγραψα, αγόρασα τηλεόραση. Μια χαρά είναι , μηδέν lag, αλλά όπως γράφω και δίπλα, εκεί που έχω πρόβλημα τελικά είναι η ανάλυση.
Η τηλεόραση είναι πολύ μεγάλη και πολύ κοντά για 1080p.
Τα pixels κάνουν μπαμ.
Στον αγώνα μέσα τα ξεχνάς βέβαια αλλά και πάλι με ενοχλεί.
Από την άλλη η θέση οδήγησης και η οθόνη που μου καλύπτει όλο το οπτικό πεδίο είναι απόλαυση
Διλήμματα...
Έχω 25 ημέρες ακόμα να αποφασίσω αν θα την κρατήσω .
Βέβαια αν την γυρίσω θα εγκλωβιστώ σε νέα λύση δλδ :
1. Τηλεόραση 4Κ : 450€ (-290€ η παλιά) + νέα GPU (1060/480) = 460€
2. Monitor pc : πολλές επιλογές με μια 27αρα στα ίδια λεφτά της τηλεόρασης , οπότε χάνω σε μέγεθος.
3. 3X24 = 450+gpu βλ 1.
4. Μια ultrawide LG 29UM58-P | Skroutz.gr
. Μάλλον η 660 θα την παλέψει.
 

Link to comment
Share on other sites

Το sweet spot για μενα ειναι 3 27'.Βεβαια πολλα τα φραγκα ΠΛΕΟΝ στην γκοντ ντεμ χωρα που ζουμε.....

Πολλοι λεν για VR,περιμενε και τετοια.Εγω δεν θα παρω,σορυ.Εδω τα ακουστικα φοραω για TS με πιανει ζοχαδα!

Πολλες ατελειες και ..ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ,βεβαια σαν β επολογη(α επολογη ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΙΟΘΟΝΟ)και αν πεσει η τιμη(βασικο).

Στην κατασταση σου θα εμενα με την ΤV και θα εψαχνα για ευκαιρια 3 οθονων.

Καλυτερα ελα σε λιγο TS να τα πουμε!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακούγομαι σαν χαλασμένος δίσκος αλλά 3 φτηνές οθόνες ακόμη κ του κατοστάρικου η καθεμιά θαναι κατά πολύ ανώτερη η εμπειρία από οποιαδήποτε μία.

Το VR για μένα θέλει τουλάχιστον 3-5 χρόνια ακόμη γιατί η ανάλυση στα δικά μου μάτια που δεν είμαι κ απαιτητικός είναι τραγικά χάλια.Το να έχουμε τούμπανα πισί κ ακόμη κ με αυτά να βλέπουμε γραφικά PS2 κ να λέμε έλα είναι στα σπάργανα ακόμη το θεωρώ μαρκετίστικο στάντ.Απλά έχουν βρει τρόπο κ όπως στα games μας τα παίρνουν σε μορφή early access κ πληρώνουμε την εξέλιξη,κάτι αντίστοιχο κάνανε κ με αυτό.Όταν η ανάλυση φτάσει τα 1080p έστω μιας κλασικής οθόνης τότε ναι θα αξίζει τον κόπο για τον τρελαμένο σιμ ρέισερ να τα δώσει αν ψάχνεται για το ιμμέρσιον.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Oι 3x27'' που έχω, μπορώ να πω ότι δίνουν άλλη αίσθηση. Για VR θα τα αγόραζα και εγώ, αλλά είναι ακόμη σε πολύ νηπιακό επίπεδο και θα περιμένω την ανάπτυξη του (που θα αργήσει, αν και το VR για μένα κάνει μόνο για αεροπλάνα και όχι για οδήγηση).

7 hours ago, sosna said:

Εγώ ακούγομαι σαν χαλασμένος δίσκος

Δεν ακούγεσαι καθόλου σαν χαλασμένος δίσκος, όταν μιλάς στο TS με την χαμηλή αισθισιακή φωνούλα σου με αποσυντονίζεις και βραχυκυκλώνομαι άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

@liakjim το ξαναλέω κι εγώ μια καλή κεντρική και δύο φθηνότερες πλαινές είναι μονόδρομος. 

Τώρα έχω 3 24 αρες κ νιώθω άρχοντας αν κατέβεις έλα να δοκιμάσεις αλλά αν μπορείς πήγαινε κ σε 3 27αρες που λένε τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Λογω του ενδιαφεροντος απο πολλους,μια αποψη που συμφωνω.

I feel I can share my feelings and opinions too. I have been living with my trusty G25 set for 8 years which served me without any hick ups whatsoever. Extraordinary stuff by any means, especially how brutally treated it was on and off racing. Switched to T300rs Alcantara with T3PA. I was way way way slower than with my G25. It took me at least 2 weeks of driving to recalibrate my brain again. After that I begun to perform exactly like I have with G25 with some improvements to my driving when sliding (it improved a bit. Didn't have problems with it before, just when I get them now I lose less time and my tire wear improved by some amount). So no, having better wheel which both on paper and in hands T300 is, doesn't make you faster. Just like William have said it augments good driving habits but it doesn't fix bad driving. It took me a while to get back up to my normal speed, performance. But once I re-calibrated my brain, muscle memory I noticed few minor changes to my driving which resulted in me becoming better driver, not necessarily a faster one.

Different story unfolds when we start talking about pedals. For me when I tried few high end pedals improvement was straight away. If you go from G25 or T3PA to load cell or even hydraulic pedals/ brake pedal you feel and see improvement from the get go. From couple of laps or even few corners you get that feel that makes your driving instinctive like with nothing else.

Like Mario Andretti once said: "it is amazing how many drivers, even at the formula one level, think that the brakes are for slowing a car down"
What am I all about here? Well, doing what he meant in his quote, with cheap set of pedals is hard, very hard, to a point that it sometimes ends up in being slower and frustrated. High end pedals allow you to be super precise with brake inputs which allow you balancing your car using brake pedal on the level that with any other pedals would be almost impossible due to lack of feel, precision. It can be compared to threading a needle blindfolded using chopsticks.

In conclusion.
Does high end servo, wheel make you faster? No. Just more consistent and gives more pleasure while doing so.
Does high end pedals make you faster? Yes. Sometimes not even tenths but whole seconds (depends on car/track combo). Both faster and better driver. Less tire wear, less mistakes, more raw pace.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...