Jump to content

Recommended Posts

Παράλληλα με τήν αγωνιστική προσομοίωση στούς τέσσερις τροχούς   ,πρίν λίγο διάστημα   ήρθε  κάπως στή ζωή μου  καί αυτό  στούς 2 τροχούς,

Δοκίμασα  τό GPBikes  ,αρχικά μόνο  το demo  ,πού  ακόμα & αυτό   σε προδιαθέττει   ,ότι   κάτι πολύ καλό κρύβεται  εδώ.., μετέπειτα  τό αγόρασα (ασχέτως πού είναι βέβαια ακόμα σε φάση beta ,αλλά  αυτά  πού σού δίνει  είναι  πάρα πολλά !)   ..ε  καί έπαθα λίγο τήν πλάκα μου  ,  ο χαρακτηρισμός  πού τού δίνω  γιά να καταλάβετε τι εννοώ  είναι   ''τό rfactor2  στίς μηχανές''.

Θά μπορούσα να γράψω  πάρα πολλά γιά το simulation  αυτό  ,αλλά δέν θέλω να γίνομαι κουραστικός  καί  βασικά  δέν ξέρω  άν κάνω κατάχρηση  τού χώρου εδώ  ,απλά  πήρα το

θἀρρος  να γράψω  μιάς & τό έχω δοκιμάσει  &  πραγματικά  αξίζει τό κόπο  να ασχοληθεί  κάποιος  πού  γουστάρει  πολύ  μηχανές . 

Εδώ  είναι το official website  ,γιά όποιον  θελήσει  να πάρει  πληροφορίες ή  καί να δοκιμάσει (Αν καί πιστευω μπορεί κάποιοι από εδώ να το ξέρουν).

http://www.gp-bikes.com/?page=about

Link to comment
Share on other sites

ΩΧΧΧΧΧΧΧ!!!!

Θα μπλέξουμε πάλι... Αντώνη @Antonis14 μου έβαλες φωτιές, ώς γνήσιος μηχανόβιος που είμαι χαχα, να ξέρεις!!!

Λοιπόν επειδή δεν μπορείς να οδηγήσεις μηχανή με ...κουλούρι :P, έψαξα λίγο και εκτός από πανάκριβα simulator με motion ή όχι, βρήκα κάτι που ίσως γίνει η επόμενη ΚΑΨΟΥΡΑ!!!

Βρήκα λοιπόν αυτό http://www.isrtv.com/forums/topic/20484-insidesimracings-hs1-fullthrottle-motorcycle-controller-by-iasystems-wip/

REVIEW

TEST

 

Δείτε το κανάλι του "περίεργου" χαχαχαχα

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι  φίλε  troffeo πού είσαι  μηχανόβιος  &  σύ   καί  θά  ενώσουμε τα πάθη  μας  εδώ  ,χαχχαχ  ..!

Όσον αφορά  τα συστήματα  αυτά πού έχουνε  βγεί  οκ  τα βρίσκω  συμπαθητικά  θα έλεγα  ..,αλλά  όσο καί να σου φαίνεται κάπως παράξενο,  τήν αίσθηση πού θα σου δώσει

το τιμόνι   ( λόγω ffb  περισσότερο)   ,  δέν  θα το βρείς  πουθενά  πιστεύω  , μιλώντας  βέβαια για απλές  συμβατικές λύσεις  ,γιατί οκ υπάρχουν  προσομοιωτές μηχανήματα πού είναι πανάκριβα  όπως  είπες και εσύ καί δέν πάμε κοντά .

Οπότε εγώ από τήν αρχή  πού ξεκίνησα  το gpbikes ,  οδηγάω  με το τιμόνι ( dgft)  ,πού  χρησιμοιποιώ & rf2.

Φανταστική  αίσθηση  , εκπληκτικό  ffb  ,   ( σάν τού rf2)  ,  το μόνο  πού επιβάλλεται να κάνεις  γιά να οδηγήσεις  σωστά  με το τιμόνι  χαμηλώνεις  πάρα πολύ  μοίρες

περιστροφής  ,το ιδανικό  είναι  περίπου   από 65- 80  μοίρες.

Από εκεί  και ύστερα  υπάρχουν  πάρα πολλές  ρυθμίσεις  εντός gpbikes  πού σετάρεις  τα πάντα καί όταν θελήσεις να ασχοληθείς  ,πολύ ευχαρίστως  να  σε βοηθήσω  να τα βρείς.

Εδώ είναι μερικά βιντεάκια  πού έχω με gpbikes.           

 

Edited by Antonis14
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα Μηχανόβιος πολλάααααα χρόνια, τα τελευταία συμβίωνα με μια Ιταλίδα (Aprilia RSV 1000 RR του 2007 μοντέλο με τον V2 κινητήρα) μέχρι πριν κανά 2-3 μήνες που λόγω γηρατειών (προστάτης :P), πρέπει να αποχωριστώ...

WP_20160416_004.thumb.jpg.6b84dd5c5c75906edc0ff98f68c38f70.jpg

 

WP_20160416_006.thumb.jpg.8b575970022a40fd74054c369109c14b.jpg

 

WP_20160416_001.thumb.jpg.aa1aa741c41380fdca8415baa837190c.jpg

Εάν τα καταφέρω και δεν έχω ενοχλήσεις, τότε θα συνεχίσω με κάνα v-strom που έχει πολυθρόνα για κάθισμα και ράθυμες αναρτήσεις βαποριού χαχαχαχα

 

Το σετάρισμα του τιμονιού, έχω Fanatec V2, είναι εύκολο?

Με τα φρένα τι γίνεται? Είναι combination, δηλαδή πατώντας το εμπρός πιάνει σε μια αναλογία και το πίσω? Βέβαια ΟΚ, προσωπικά ελάχιστα εώς καθόλου χρησιμοποιώ το πίσω φρένο, αλλά ρωτάω.

Γκάζι χρησιμοποιείς το πεντάλ από τα πετάλια σου???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η ιταλίδα  καί είναι  & γκαζάτη  απότι ξέρω  ! 

Εγώ έχω το cb1000r honda , απ΄το 2008  μέχρι τώρα & όπως φαίνεται θά έχουμε πολύ μέλλον ακόμα 

αφού ό έρωτας'' δέν  έχει σβήσει & μού κάνει όλα τα χατήρια μου!

Οσο για το σετάρισμα τού τιμονιού  δέν νομίζω να έχεις θέμα ,  τιμονάρα  είναι  όσο  ξέρω από φωτό ,κουμπιά  κάμποσα  έχει  οκ!

Εκτός το 1 επιπλέον κουμπί  πού θα πρέπει να βάλεις πάνω στό τιμόνι σου  γιά το μπροστινό φρένο  ,όλα τα υπόλοιπα  πρέπει να είναι βασικά όπως οδηγάς στό rfactor2.

Είναι simulation  κατάσταση  ,θά το καταλάβεις  όταν  θα προσπαθήσεις  νά συμπληρώσεις γύρο  μετά από πάρα πολύ πρακτική  στή πίστα  ,είναι  αρκετά δύσκολο

απλά νά ξέρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...