Jump to content

rFactor2 Help


mad_dog

Recommended Posts

1 hour ago, sC_w0lveS said:

Οτι ναναι απαντατε...

Δε ρωταω αυτο.

Ρωταω αν καποιος που εχει για πχ 100frames στον αγωνα εχει πλεονεκτημα απο αυτον που εχει 60frames (εχει καλυτερους χρονους, κλπ...)

Τα επιπλέον frames στα racing sims στο multi δεν σου δίνουν πλεονέκτημα όπως στα πχ στα first person shooters. Πλεονέκτημα (μικρό) έχεις από την έλλειψη input lag, το οποίο αυξάνεται με ενεργοποιημένο το vsync. Input lag είναι να στρίβεις εσύ το πραγματικό σου τιμόνι και το παιχνίδι να καθυστερεί για κάποια miliseconds. Αν κατάλαβα καλά αυτό ρώτησες?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ρωτησα...

Input lag με το gamepad και την τιμονιερα δεν μπορω να πω οτι εχω νιωσει, με ενεργοποιημενο vsync (και δεν εχω δει και διαφορα σε χρονους)

Στα shooters (που εχω φαει τα χρονια μου) το αντιλαμβανoμαι αμεσως.

Το vsync ηταν κατι το απαγορευμενο για μενα χρονια τωρα, με τα racing αρχισα να το χρησιμοποιω λογω καλυτερου οπτικου αποτελεσματος και λογω 60hz οθονης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραια... μετακινησα τον φακελο "Packages" (το εκανα απο τον launcher) σε αλλο δισκο γιατι ο ssd θα αρχισει να γεμιζει απο οτι βλεπω. Πολυ καλο που σου δινει αυτην την δυνατοτητα. Γλυτωσα αρκετα gb χωρο στον ssd.

Δεν εχω μπει να παιξω, ελπιζω να μην υπαρχει θεμα στο performance με αυτη την κινηση, ετσι;

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να μετακινησω και τον φακελο "Installed" ή καποιον αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολα τα ακουμπαω, δεν εχω προβλημα (μονο το pcars δε μου εκατσε με τιποτα).... ΑΙΝΤΕ κολημενοι :P

Για πειτε και μια καλη ρυθμιση για την ΑΙ για offline αγωνα.

strength, aggression και limiter, τι τιμες βαζω;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καταλαβα...

Για πες... κυριως το aggression και το limiter (τι ειναι αυτο;) με ενδιαφερει.



Το aggression έχει να κάνει με τα τζατζαρίσματα και πόσο επιθετικά οδηγάνε



Gesendet von meinem SM-G928F mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@sC_w0lveS Το aggression είναι αυτό που σου είπαν τα παιδιά. Το limiter, είναι πόσο διαφορά σε skill έχει ο πιο αργός ΑΙ από τον πιό γρήγορο. Καλύτερα δες εδώ αν έχεις υπομονή γιατί είναι πολύ long winded:

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από εβδομάδα ο server θα είναι up...μην κουράζεστε με offline...

Eξάλλου το setup πρέπει να στηθεί σε συνθήκες server...

Αλλά εδώ που τα λέμε...για εσάς δεν έχει νόημα...είστε αργοί σαν τον @troffeo...

Har har har 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
21 hours ago, sC_w0lveS said:

Στο σεταπ κατι αναφερει περι weight penalty με τη χρηση τους. Δεν εχω καταλαβει αν και πως δουλευει ομως....

20 hours ago, mad_dog said:

Ξέρω εγώ και ο @panosdimip πολύ καλά πως δουλεύει...

Θα κανουμε κανα ταμα στην παναγιά την εκατονταπυλιανη για να μαθουμε;

Επισης ακομα δεν εχω καταλαβει την λειτουργια του tc και του abs σε αυτο το παιχνιδι, πως ακριβως δουλευει.

Για πχ, σε μερικα αυτοκινητα εχει setting στο setup του αυτοκινητου για να ρυθμισεις το tc. Αggressive, intermediate κλπ... Αν ειναι κομμενο απο τον σερβερ το tc, την παιρνουν αυτη την ρυθμιση; Αν βαλω στο setup, intermediate αλλα ingame traction control=High, ποιο ισχυει;

Αν στο setup αναφερει abs - 1 και tc - 1 (οπως στα apex) oi διαβαθμισεις ειναι τα Low-Medium-High....??

Eχω μπερδευτει για το λογω, οτι για πχ στο r3e (αλλα και στο ac) μπορεις να εχεις κλειστο το βοηθημα του παιχνιδιου αλλα αν το αυτοκινητο διαθετει απο default αυτο το βοηθημα εχεις την δυνατοτητα να το ρυθμισεις ή να το κλεισεις...

Στο rf2 αν το αυτοκινητο δεν διαθετει tc ή abs θα πρεπει να κλεινει τα αντιστοιχα βοηθηματα και ο admin απο τον σερβερ? σωστα εχω καταλαβει;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, sC_w0lveS said:

Στο rf2 αν το αυτοκινητο δεν διαθετει tc ή abs θα πρεπει να κλεινει τα αντιστοιχα βοηθηματα και ο admin απο τον σερβερ? σωστα εχω καταλαβει;

Nαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν μπαίνουμε σε practice κτλ, αλλά και κατά την διάρκεια του βγαίνει ένα γραφικό που ενημερώνει πια plugins φόρτωσαν , στο request pit σου λέει πότε πρέπει

να μπεις κτλ. Όσο ήμουν σε offline ήταν κάτω αριστερά κάτω από το map. Τώρα κάθεται κάτω και μέση και πέφτει επάνω στο κατράν του trackmap plugin. 

Καμιά βοήθεια να το στείλω πάλι κάτω αριστερά κάτω από το map ?   

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, andre said:

Όταν μπαίνουμε σε practice κτλ, αλλά και κατά την διάρκεια του βγαίνει ένα γραφικό που ενημερώνει πια plugins φόρτωσαν , στο request pit σου λέει πότε πρέπει

να μπεις κτλ. Όσο ήμουν σε offline ήταν κάτω αριστερά κάτω από το map. Τώρα κάθεται κάτω και μέση και πέφτει επάνω στο κατράν του trackmap plugin. 

Καμιά βοήθεια να το στείλω πάλι κάτω αριστερά κάτω από το map ?   

Key Combinations for various operations with the Track Map:

ctrl + spacebar = opening menu of the track map
ctrl + 1 = zoom of the icons on the map
ctrl + f = stop flickering (loop flashing) in some tracks
0 Numpad (in Monitor of Time) = Hide/Show the Map in Monitor of Time
0 Numpad on track = Hide/Show the Map and changing vision of the map,Fixed/Rotation
alt + arrow keypad = Move the Map
shift + arrow keypad = Zoom In/Out Map
shift + arrow = Zoom In/Out Selected Box Track Map
pause break = add tags to the icons on the map
enter (when the Selected Box are visible in the configuration step) = Hide/Show Selected Box Track Map

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    939
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...