Jump to content

Assetto Corsa [Greek]


mad_dog
Message added by mad_dog

mad_dog, the fastest sim driver in the world

Recommended Posts

Aγόρασα το red pack για να δοκιμάσω τις αλλαγές που έχουν γίνει με το καινούργιο μοντέλο ελαστικών (v.10).

Καταρχήν για οτ FFB γιατί εχει ειπωθεί ότι είναι πολυ καλό, είναι για μια ακόμη φορά κάτω από το rF2.

Tα ελαστικά δεν έχουν ζώνες θερμοκρασίας, δηλαδή δεν μπορείς να καταλάβεις που τρώει λάστιχο, μέσα ή έξω για παράδειγμα.

Επίσης κατά την ταπεινή μου άποψη το παιχνίδι έχει επιτυχία μόνο για τα γραφικά. Και βέβαια απευθύνεται στον μέσο sim racer και όχι σε hardcore.

Spoiler

Aπουσιάζει ο καιρός, δηλαδή στο rF2 εκεί που έχει ηλιοφάνεια μπορεί να σκοτινιάσει γιατί έβγαλε συννεφιά ή μπορεί να βρέξει.

Αυτή η τοποθέτηση είναι καθαρά δική μου προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο flame αλλά θα σκάσω αν δεν το γράψω:

Το αστείο είναι, ό,τι στη φάση που σου έκαναν report, ρώταγε ο aliakas για την SF15-T και έλεγε ότι στην Μόντσα δεν του έβγαζε τελική. Έπεσαν οι γνωστοί να του λένε ότι κάτι κάνει αυτός λάθος, να αλλάζει ταχύτητες πιο νωρίς (ο κόφτης είναι στις 12,500 rpm και αυτό μετά τις 10,500 κρέμαγε), το αυτοκίνητο είναι τέλειο κτλ κτλ. Μετά από λίγες ώρες:

 patch 1.7.2

- "Improved" SF15-T engine power delivery and gear ratios

- Fixed wrong values in SF15-T Heave dampers

patch 1.7.3
- Fixed strut suspensions going full banana

O.o

Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή την προσήλωση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έγραψε γνωστός άρρωστος gamer, ότι η μεγαλύτερη απάτη στην ιστορία των games σε επίπεδο marketing έγινε στο AC.

Tα physics σε άθλιο επίπεδο, προσπαθούν να τα φτιάξουν, καμία σχέση σαν βάση και κάτι σταθερό, κάθε version αλλού για αλλού.

Είναι ένα wannabe sim που απευθύνεται σε απλούς χρήστες που νομίζουν οτι οδηγάνε true racing sim.

Eιδικά τώρα με τις κονσόλες...game over (60% οι αγοραστές της κονσόλας), απλά ένα παιχνίδι για την μάζα.

Δεν υπάρχει περίπτωση hardcore racing sim να έχει ασχοληθεί καν με το Forzassetto.

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gchristod said:

Είναι λίγο flame αλλά θα σκάσω αν δεν το γράψω:

Το αστείο είναι, ό,τι στη φάση που σου έκαναν report, ρώταγε ο aliakas για την SF15-T και έλεγε ότι στην Μόντσα δεν του έβγαζε τελική. Έπεσαν οι γνωστοί να του λένε ότι κάτι κάνει αυτός λάθος, να αλλάζει ταχύτητες πιο νωρίς (ο κόφτης είναι στις 12,500 rpm και αυτό μετά τις 10,500 κρέμαγε), το αυτοκίνητο είναι τέλειο κτλ κτλ. Μετά από λίγες ώρες:

 patch 1.7.2

- "Improved" SF15-T engine power delivery and gear ratios

- Fixed wrong values in SF15-T Heave dampers

patch 1.7.3
- Fixed strut suspensions going full banana

O.o

Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή την προσήλωση. 

To ξέρεις αν το έγραφες αυτό στο AC θα έτρωγες ban...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει τι λέει ο κάθε άρρωστος gamer ή αν τα physics είναι 1:1. Με ενοχλεί που μεγάλοι άνθρωποι κάθονται και φανατίζονται σαν τα μικρά παιδάκια και βάζουν την κριτική τους σκέψη στη κατάψυξη.

Ban δεν θα έτρωγα, ίσως ρημαδοτσιμπούσα λίγη ειρωνεία πασπαλισμένη με μπόλικη αερολογία.

Edited by gchristod
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gchristod said:

Δεν με νοιάζει τι λέει ο κάθε άρρωστος gamer ή αν τα physics είναι 1:1. Με ενοχλεί που μεγάλοι άνθρωποι κάθονται και φανατίζονται σαν τα μικρά παιδάκια και βάζουν την κριτική τους σκέψη στη κατάψυξη.

Δεν έχει να κάνει με κριτική και παιδάκια...

Έχει να κάνει με την ελευθερία της σκέψης και της άποψης !!! Εδώ σβήναν post για να μην υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία και γίνουν ρόμπες !!!

Από την στιγμή που μπετονόκαρφα δίνουν τον άλλον στεγνά επειδή έχουν γνωριμίες με την συντονιστική ομάδα ή επειδή γουστάρουν να δίνουν κόσμο στεγνά με το έτσι θέλω, τότε υπάρχει θέμα...

 

Edited by mad_dog
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gchristod said:

Δεν με νοιάζει τι λέει ο κάθε άρρωστος gamer ή αν τα physics είναι 1:1. Με ενοχλεί που μεγάλοι άνθρωποι κάθονται και φανατίζονται σαν τα μικρά παιδάκια και βάζουν την κριτική τους σκέψη στη κατάψυξη.

Ban δεν θα έτρωγα, ίσως ρημαδοτσιμπούσα λίγη ειρωνεία πασπαλισμένη με μπόλικη αερολογία.

Τα Fanboys δεν έχουν κριτική σκέψη, το ένα αναιρεί το άλλο.

 

Επίσης για την ιστορία και μόνο έτρεξα κάνα δίωρο την SF15-T, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στην απόδοση των ηλεκτρονικών και της διαχείρισης της μπαταρίας/ενέργειας, αυτό που με ξένισε λίγο σε σχέση με τη McLaren του iR που θεωρητικά πρέπει να είναι πολύ κοντά καθώς τρέχανε μαζί στην περσινή F1 Season ήταν το αποστειρωμένο FFB του AC.

 

Γενικά ενώ το AC έχει σε ορισμένα αυτοκίνητα πολύ καλό FFB (Η AC Ruf μου θυμίζει αρκετά το Dissenter με πάρα πολύ καλή απόδοση της μεταφοράς βάρους) σε άλλα αυτοκίνητα το FFB είναι πάρα πολύ κακό και δεν μπορώ με τίποτα να τα ψυχολογήσω.

 

Πάντως παραδέχομαι την Kunos γιατί ασχέτως του πόσο καλά αποδίδει τα αυτοκίνητα των DLC δεν παύουν αυτά τα αυτοκίνητα να είναι περιζήτητα από τους simracers, είναι και ένας λόγος που έχω αγοράσει όλα τα DLC μέχρι τώρα. Λογικά είναι πάρα πολύ δύσκολο να έχει την ίδια ποιότητα στα αυτοκίνητα μία εταιρεία 10-15 ατόμων που βγάζει κάθε τρείς μήνες DLC με 6-7 (Kunos, Sector 3) αυτοκίνητα με μία εταιρεία που βγάζει ένα αυτοκίνητο κάθε εξάμηνο (ISI, iR, Reiza).

2 hours ago, mad_dog said:

Δεν έχει να κάνει με κριτική και παιδάκια...

Έχει να κάνει με την ελευθερία της σκέψης και της άποψης !!! Εδώ σβήναν post για να μην υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία και γίνουν ρόμπες !!!

Από την στιγμή που μπετονόκαρφα δίνουν τον άλλον στεγνά επειδή έχουν γνωριμίες με την συντονιστική ομάδα ή επειδή γουστάρουν να δίνουν κόσμο στεγνά με το έτσι θέλω, τότε υπάρχει θέμα...

 

 

O βασικός λόγος που αποφάσισα να μην ασχολούμαι πλέον (no more posting) με το thelab, απαράδεκτη η διαγραφή σχολίων και επειδή και δικά μου σχόλια διαγράφησαν χωρίς να νομίζω ότι λέγανε τίποτα κακό ή εμπρειστικό νομίζω η αποχή είναι επιβεβλημένη εάν θέλω να σέβομαι τον ευατό μου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα είναι καλύτερα να σταματήσουμε το θέμα του ban με το AC.

Mπορεί κάποιος όπως εσύ για παράδειγμα να μας δώσει στοιχεία για το πως είναι η συμπεριφορά του AC με το iRacing.

Παρακαλώ πολύ θερμά το θέμα με το ban το σταματάμε εδώ. Δεν έχει και νόημα να ασχολούμαστε με θέματα του παρελθόντος. Έχει μόνο νόημα όταν μαθαίνουμε από αυτά.

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, geovas77 said:

Γενικά ενώ το AC έχει σε ορισμένα αυτοκίνητα πολύ καλό FFB (Η AC Ruf μου θυμίζει αρκετά το Dissenter με πάρα πολύ καλή απόδοση της μεταφοράς βάρους) σε άλλα αυτοκίνητα το FFB είναι πάρα πολύ κακό και δεν μπορώ με τίποτα να τα ψυχολογήσω.

 

Πάντως παραδέχομαι την Kunos γιατί ασχέτως του πόσο καλά αποδίδει τα αυτοκίνητα των DLC δεν παύουν αυτά τα αυτοκίνητα να είναι περιζήτητα από τους simracers, είναι και ένας λόγος που έχω αγοράσει όλα τα DLC μέχρι τώρα. Λογικά είναι πάρα πολύ δύσκολο να έχει την ίδια ποιότητα στα αυτοκίνητα μία εταιρεία 10-15 ατόμων που βγάζει κάθε τρείς μήνες DLC με 6-7 (Kunos, Sector 3) αυτοκίνητα με μία εταιρεία που βγάζει ένα αυτοκίνητο κάθε εξάμηνο (ISI, iR, Reiza).

Αυτό με το ffb το έχω παρατηρήσει κι εγώ, π.χ. η Lotus Evora GTC έχει (είχε? έχω καιρό να την τρέξω) καταπληκτικό ffb, ενώ η Lotus 2-11 ήταν αποξενωμένη. Η λογική λέει ότι ένα track day car θα έπρεπε να έχει πολύ ζωντανό τιμόνι, αλλά δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Οι υπερασπιστές λένε ότι το ffb στο AC βγαίνει απευθείας από τη physics engine, αλλά τότε αυτό έρχεται σε αντίθεση με το τελευταίο που προείπα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί το παιχνίδι..

Όσο για τα dlc που λες: Δίκιο έχεις, φτιάχνουν πακέτα με πολύ desirable αυτοκίνητα, από την άλλη απαράδεκτο αυτό που δεν μπορείς να μπεις σε σέρβερ αν δεν έχεις ΟΛΟ το κοντεντ, αλλά άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό. Όμως μιας που προφανώς βασίζονται οικονομικά τόσο πολύ σε αυτά (dlc), μήπως να προσλάβουν και κανένα άλλο άτομο? Θα έχουν πολύ καλύτερο quality assurance και consistency στο περιεχόμενό τους από αυτό που κάνουν τώρα, να αγοράζουν 3rd party mods ή να αναθέτουν projects σε εξωτερικούς. Ένα σκασμό κόπιες έχουν πουλήσει και τα dlc φεύγουν σαν φρέσκα κουλούρια, έχω βαρεθεί να ακούω την πιπίλα "είμαστε μια μικρή εταιρειούλα τόση δα, μόνο 6-7 άτομα, μην μας ασκείτε και πολλή κριτική, σνιφ". H reiza ζήτημα αν έχει πουλήσει το 1/5 και δίνει συνέχεια updates και content.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ουπς... τωρα το δα.

Αντιλογος (ετσι για να παρουμε και λιγο φωτια)

Και η οικονομικη πολιτικη της ISI δεν ειναι τραγικη; σε σχεση παντα με το "original content" που προσφερει.

Στα υπολοιπα (physics, ffb κλπ) ειμαι ακομα πολυ n00bas για να χω αποψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα περι lab να σας βαλω και αλλη μια παραμετρο που δεν εχετε λαβει υποψη. Το πεταω κατα καιρους αλλα δεν "τσιμπαει" κανενας...

Το εχω ζησει και παλιοτερα το εργο με το bf.

Aπο που και ως που thelab.gr το ονομα του σερβερ;

Εχουν βαλει κανα φραγκο για τον σερβερ και δε το ξερω... Τζαμπα διαφημιση?

Δε φτανει που εχουν παει τα "κλικ" του site στο θεο, απο εκει που πηγαινε για ψοφο, λογω ac θα εχουν και αποψη για το πως θα μιλαμε ή τι θα λεμε...

Δεν ειναι τυχαιο το ποσος κοσμος εχει φυγει τα τελευταια χρονια... Ακομα και "δικοι" τους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mad_dog said:

Λυκόπουλο...για κάθε λέξη που λες και αναφέρεται στο AC (και να ξέρεις θα τις μετράω όλες τις λέξεις) θα τρως 5kg Ballast

Πιασε 250kg για αρχη :P

Quote

Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa, Assetto Corsa,

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα περι lab να σας βαλω και αλλη μια παραμετρο που δεν εχετε λαβει υποψη. Το πεταω κατα καιρους αλλα δεν "τσιμπαει" κανενας...

Το εχω ζησει και παλιοτερα το εργο με το bf.

Aπο που και ως που thelab.gr το ονομα του σερβερ;

Εχουν βαλει κανα φραγκο για τον σερβερ και δε το ξερω... Τζαμπα διαφημιση?

Δε φτανει που εχουν παει τα "κλικ" του site στο θεο, απο εκει που πηγαινε για ψοφο, λογω ac θα εχουν και αποψη για το πως θα μιλαμε ή τι θα λεμε...

Δεν ειναι τυχαιο το ποσος κοσμος εχει φυγει τα τελευταια χρονια... Ακομα και "δικοι" τους.

Μα ο server του thelab δεν είναι του Gomar?

Ίσως για αυτόν τον λόγο.

Gesendet von meinem SM-G928F mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την ευκαιρία που μου δώθηκε (ο @liakjim μίλησε για physics και Forzassetto...) να πω το εξής.

Οι άνθρωποι ότι αφορά το marketing είναι αιώνες μπροστά από τους υπόλοιπους.

Δίνουν ανά καιρό DLC και τα θύματα νομίζουν τα κάνει η Kunos...δεν μπορεί να βγάλεις 5 αυτοκίνητα σε διάστημα μηνών...

Απλά τα δίνουν σε modders, και η Kunos τα πουλάει σαν DLC (χαζή είναι να χάσει λεφτά σαν mod ???)

Υπάρχουν και τα θύματα (βλέπε @liakjim) που ότι βγάλει η Kunos είναι λένε πολύ καλό και ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί αλλιώς θα είχανε κλείσει το μαγαζάκι...

Όταν ένας είχε πει οτι η F1 δεν πάει καλά (είχε αναφέρει και ο @gchristod το θέμα) για να καταλάβεις θύματα δηλαδή...απλά τους έχουν καταλάβει τι είναι εκεί στην Kunos (βγαίνει και ο Stefano όπως Steve Jobs) και οι άλλοι λιποθυμάνε...

Καλό marketing, καλά γραφικά...δεν έχει physics, δεν στήνεται πρωτάθλημα ούτε για αστείο...

Καλημέρα σας κύριοι.

Link to comment
Share on other sites

@liakjim...μην μπερδεύεις το σύμπαν...

Εσύ καρφώνεσαι όταν μιλάς για μηχανή...δεν μιλάμε για μηχανή γραφικών !!!

Μιλάμε για μηχανή physics (real road, real weather κ.τ.λ.)

Στο Forzassetto όλοι πήγανε για τα γραφικά. Αν το rF2 είχε τα γραφικά του Forzassetto αλλά την ίδια μηχανή physics  η Kunos θα χρεοκοπούσε. Τόσο απλό είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, liakjim said:

Αυτό που μπορεί να το δείξει είναι η σύγκριση τηλεμετριας με πραγματικά οχήματα.

Στο έχω πει πολλές φορές, κάνεις πως δεν το ακούς...παλιά στην F1 στήνανε προσομείωση στο rFactor...

Η μηχανή physics του rF2 είναι απλά μόνη της στο racing sim...τα άλλα ακολουθούν από πολύ μακριά...ακόμη και το Automobilista που βασίζεται σε παλιά μηχανή κερδίζει έδαφος σε σχέση με στο Forzassetto...

Στο ξαναλέω για να το καταλάβεις καλύτερα...

Στο Forzassetto όλοι πήγανε για τα γραφικά. Αν το rF2 είχε τα γραφικά του Forzassetto αλλά την ίδια μηχανή physics η Kunos θα χρεοκοπούσε. Τόσο απλό είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

Τα να μπαίνει ο κάθε άσχετος με μηδέν στοιχεία και να λέει πως πχ το f1 δεν πιάνει τελική ενώ δεν ξέρει τον χριστό του, ε απλά είναι να γελάς.

Εδώ μεγάλε έγινε πατάτα και η Kunos την πάτησε σαν αρχάριος...είχε πρόβλημα και γίνανε ρόμπες.

Η F1 έχει δική της ιστορία, άλλοι το στήσανε με την σφραγίδα Kunos. Σιγά μην βγάζουνε τόσα αυτοκίνητα 2 προγραμματιστές. Για να βγει αυτοκίνητο και όταν βγαίνει το δοκιμάζει η κοινότητα και λέει την άποψή της (βλέπε τα mods που όλο γίνονται update).

Στην Κunos βρήκανε πρόβατα και ότι βγάλουνε οι άλλοι το καταπίνουν και δεν μιλάνε. Ένα αυτοκίνητο για να βγει θέλει τουλάχιστον 6 μήνες δουλειά και δοκιμές...(βλέπε τα Group C για το rF2 ή την APEX GT3)

Απλά η Kunos βρήκε πρόβατα και βγάζει λεφτά. Και καλά κάνει, αλλά εμείς δεν είμαστε ούτε χτεσινοί ούτε πρόβατα...

Όταν χρεοκόπησε η Warthog Games (αυτή που έβγαλε το RBR) ξέρεις τι έκανε ???

Στο patch 1.02 δεν χρειάζεται CD...δηλαδή οι προγραμματιστές γνωρίζοντας την δυναμική που έχει το παιχνίδι στην ουσία το έδωσαν δωρεάν...και μετά έγινε βιασμός και βγήκανε 3-4 mods...ακόμη και σήμερα μετά από 12 χρόνια ακόμη είναι benchmark για τα physics. 

Ξύπνα Δημητράκη !!!

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Mr Slow, εχε χαρη που δεν εχω δουλεια σημερα και βαριεμαι αλλιως δεν θα μπαινα στο τρυπακι να απαντησω. Ειναι γνωστο ετσι και αλλιως οτι ειμαι fan ολων των sim (εκτος απο pcars :P ). Και πλεον και του rf2. Aλλα....

 

2 hours ago, mad_dog said:

Δίνουν ανά καιρό DLC και τα θύματα νομίζουν τα κάνει η Kunos...δεν μπορεί να βγάλεις 5 αυτοκίνητα σε διάστημα μηνών...

Δουλεια το λενε στο χωριο μου. Στρωνω κωλο και κανω δουλεια. Αγνωστη λεξη για αλλους. Κοντα 10 χρονια και δεν εχει φτιαχτει το performance μιας "αρχαιας" μηχανης. Γελαει μεχρι και η ubisoft.... Στο θεμα δουλειας, kunos, reiza και sector 3 παιρνουν ευσημα.

Το μοντελινγκ στα mod του rf2 που προσκυνας (οχι αδικα γιατι και εμενα μαρεσουν) το ξερεις οτι ειναι κλεμενο απο kunos ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    939
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...