Jump to content

Assetto Corsa [Greek]


mad_dog
Message added by mad_dog

mad_dog, the fastest sim driver in the world

Recommended Posts

29 minutes ago, John@John said:

τι ειπε? θα βαλουνε real weather,βροχες ,νυχτες Dynamic realroad rubber και τετοια?

Τι λε ρε Γιάννη ??

Τρελάθηκες ???

Αυτοί το μόνο που βελτιώνουν είναι τα γραφικά (και αυτό optimization...) τα άλλα όχι μόνο είναι ανύπαρκτα, αλλά δεν πιστεύω ότι η φτωχή μηχανή του Forzassetto να είναι σε θέση να κάνει τετοια πράματα...αυτοί γραφικά και Αγιος ο Θεός...άσε που αν βάλουνε καμία νύχτα θα παραμιλάνε...

Εντάξει...wannabe sim...

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mad_dog said:

Τι λε ρε Γιάννη ??

Τρελάθηκες ???

Αυτοί το μόνο που βελτιώνουν είναι τα γραφικά (και αυτό optimization...) τα άλλα όχι μόνο είναι ανύπαρκτα, αλλά δεν πιστεύω ότι η φτωχή μηχανή του Forzassetto να είναι σε θέση να κάνει τετοια πράματα...αυτοί γραφικά και Αγιος ο Θεός...άσε που αν βάλουνε καμία νύχτα θα παραμιλάνε...

Εντάξει...wannabe sim...

Ακομα παιχνιδι για +3 ειναι? Δεν θα μεγαλωσουν επιτελους ακομα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

μόνο dirt στα λάστιχα

Aυτό δεν λέει τίποτα, από την στιγμή που το rF2 προσομειώνει grip και θερμοκρασία όταν βγεις εκτός...επίσης για την πληροφορία το apex στο rF2 υποστηρίζει και real road, δηλαδή με την πάροδο του χρόνου γίνεται βρώμικο και γλυστράει περισσότερο όσο περνάνε αυτοκίνητα από πάνω...

1 hour ago, liakjim said:

ηλεκτρονικά διαφορικά

Aυτό μας το εξηγέις λίγο σε παρακαλώ, μπορείς να το ρθυμίσεις στο setup, πως δουλεύει γνωρίζουμε ή επειδή το είπε το αυγό το λέμε και εμείς και μετά όλοι χαιρόμαστε ?

1 hour ago, liakjim said:

4 Κίνηση

Αυτό υπάρχει default στο rF2 μικρέ...α και επίσης υπάρχει και default χώμα στο rF2...

 

1 hour ago, liakjim said:

ABS με 8 modes λειτουργίας, TC με 12 modes λειτουργίας

Αυτό θα το πάμε στα ανέκδοτα...εννοείται ότι τέτοια μπιχλιμπίδια έχει το rF2...

 

1 hour ago, liakjim said:

stalling diffuser

Ωωωω και το καταλαβαίνεις στην λεπτομέρεια φαντάζομαι...

 

1 hour ago, liakjim said:

dirty air στις αεροτομες, ενεργές αεροδυναμικές επιφάνειες

... Το dirty air στις αεροτομές τι κάνει...το κάνει αργό ή το καταλαβαίνεις αν πιάσει 5 gr dirt...άρε δούλεμα που σας κάνει το αυγό...και μια που φτάσαμε στον αέρα...εννοείται το rF2 το κάθε μοντέλο έχει αεροδυναμική...και επίσης τα δέντρα αν είναι πυκνά ή χαμηλά ή υπάρχουν εμπόδια ο άνεμος έχει αεροδυναμικούς συντελεστές για αυτά τα αντικείμενα...ααα ξέχασα μιλάμε και για real weather...νύχτα...βροχή κ.α. που τα φαντάζεστε στο Forzassetto και παραμιλάτε...

 

1 hour ago, liakjim said:

πλήρη εξομοίωση υβριδικών συστημάτων σε μονοθέσια F1 (MGU-K, MGU-H κτλ)

xDxDxD

 

1 hour ago, liakjim said:

ηλεκτρομαγνητικά αμορτισέρ

Mας το εξηγείς πως λειτουργεί και τι ρυθμίσεις έχει στην physic engine, επίσης τι ρυθμίσεις έχει στο setup και τι επηρεάζει...να βάλουμε τον ειδικό @rapid_fast να οδηγήσει με πειραγμένο setup να δούμε διαφορές...

 

1 hour ago, liakjim said:

διαφορετικό engine mapping ανά σχέση ταχυτήτων

...

Εγώ λέω να μαζευτούμε εδώ όλη η παρέα να πάρουμε δώρο καινούργιες χορδές στο αυγό με το μούσι γιατί μόνο για κιθάρα μου φαίνεται πως κάνει μόνο...

Τις καλημέρες μου...

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην ειμαστε σε ολα αρνητικοι..
Εντυπωση μου ειχε κανει εμενα η εξομοίωση diffuser σε φορμουλιτσα τπυ 1972, κατα δηλωση του συμπαικτη Ακη, ενω εκεινα τα φορμουλακια δεν ειχαν φυσικα diffuser...
Εγω περιμενω να βγει η καταραμενη γουιλιαμς στο πρωταθλημα απο τις φορμουλιτσες για να δω εαν πατωντας πατωμα το diffuser το φορμουλακι τραβαει ευθεια στην ταμπουρελο..



Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε ρε παιδιά αρχίσαμε και εδώ τα ίδια με τις κόντρες, χώστε ελεύθερα τουλάχιστον να μην έχουμε και εδώ λογοκρισίες, καρφώματα και bans B|

 

ΥΓ Ρίχνω λάδι στη φωτιά και λέω ότι το καλύτερο είναι το F1 2016 το οποίο και έχω λιώσει απ'όταν επέστρεψα εκ των διακοπών γιατί ακόμα δεν μου έχει έρθει η όρεξη για "κανονικά" sims, ακόμα και στο iR περιμένω να αρχίσει η επόμενη σεζόν σε δύο εβδομάδες για να επιστρέψω O.o

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, geovas77 said:

Τί έγινε ρε παιδιά αρχίσαμε και εδώ τα ίδια με τις κόντρες, χώστε ελεύθερα τουλάχιστον να μην έχουμε και εδώ λογοκρισίες, καρφώματα και bans B|

 

ΥΓ Ρίχνω λάδι στη φωτιά και λέω ότι το καλύτερο είναι το F1 2016 το οποίο και έχω λιώσει απ'όταν επέστρεψα εκ των διακοπών γιατί ακόμα δεν μου έχει έρθει η όρεξη για "κανονικά" sims, ακόμα και στο iR περιμένω να αρχίσει η επόμενη σεζόν σε δύο εβδομάδες για να επιστρέψω O.o

Φίλτατε Γιώργο....εδώ μπορεί να μαλώνουμε ή να λέμε τα δικά μας...ΑΛΛΑ, ΔΕΝ σβήνουμε posts, ΔΕΝ ρίχνουμε ban !!!

Είμαστε μια παρέα, ξέρουμε ο ένας τον άλλον (άλλοι και live) αλλά είμαστε μια παρέα, ο άλλος παίζει Forzassetto, o άλλος iRacing o άλλος rF2...αλλά όπως είπα παρέα...

Σαν παιδιά λογικό είναι ο καθένας να υποστηρίζει το δικό του παιχνίδι...αλλά μέχρι εκεί...δεν καρφώνουμε ούτε ρίχνουμε σύρμα για ban...

Το πολύ-πολύ να βάλω εγώ κανά ballast...

Har har har 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, liakjim said:

Dirt στα λάστιχα : δεν είναι το ίδιο. Ή πιάνει ή δεν πιάνει .
Αφού δεν πιάνει τέλος.

Τι να πιάνει ρε μεγαλε ???

Ειπαμε χάνεις grip και πρέπει να ζεστάνεις πάλι τα ελαστικά...

3 hours ago, liakjim said:

Ηλεκτρονικά διαφορικά : άνοιξε βιβλίο.

Bρε ηλεκτρονικά...οτι πεις...πες μας πως το προσομειώνει στα physics

 

3 hours ago, liakjim said:

Χώμα: πειραματικό είναι στο rf2. Δουλεύει άθλια.

Αχαχαχαχα...καλό

3 hours ago, liakjim said:

Dirty air : μα είσαι τόσο άσχετος? Μιλάω για απώλεια αεροδυναμικων ροων από προπορευομενο αμάξι.

Το έχει και το rF2...πάμε παρακάτω...

3 hours ago, liakjim said:

Υβριδικά σε μονοθέσια : καλά κάνεις και κλαις

Που σε δίνει περισσότερα ps...το έχει και αυτό...πάμε παρακάτω...

 

3 hours ago, liakjim said:

Ηλεκτρομαγνητικά αμορτισέρ : άνοιξε βιβλίο. Αφορά αμορτισέρ των οποίων η σκληρότητα ρυθμίζεται σε ηλεκτρομαγνητισμό, με ρύθμιση του ιξωδους.

Αυτό το υποστηρίζει τα physics του Forzassetto ??? Γιατί αν το πιστεύεις ότι προσομειώνει την παραπάνω διαδικασία είσαι για πολύ σανό !!! Για πολύ όμως !!! Ηλεκτρομαγνητισμό σε sim ???

Aχαχαχαχα τι είναι ρε μεγάλε ??? Το ANSYS ???

3 hours ago, liakjim said:

Stalling diffuser : άνοιξε βιβλίο.
Mapping : πχ ο κινητήρας δίνει χαμηλότερη ροπή στις χαμηλές ταχύτητες. Άνοιξε βιβλίο.

...

Ουδεν σχόλιο...εδώ χρειάζεται Datsun...φόρτωμα σανό και τιποτα άλλο...μετά μοίρασμα σανό μόνο...

Τι παιρνετε και δεν μας δινετε !!!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mad_dog said:

Ουδεν σχόλιο...εδώ χρειάζεται Datsun...φόρτωμα σανό και τιποτα άλλο...μετά μοίρασμα σανό μόνο...

Τι παιρνετε και δεν μας δινετε !!!


Ελα ρε Φιλοθεε ολοι παν για την κονομα,τη δεν καταλαβαινεις,ποιος θα κατσει να βγαλει hardcore sim? Πλακα μου κανεις? Αντε για 500 ατομα περιπου που ειμαστε σε ολο τον κοσμο?Να κατσει ο αλλος να τρεχει σε βροχες,χιονια νυχτες και δεν ξερω σε τι αλλες συνθηκες?Μονο 12-3 το μεσημερι και νταλα ηλιο .ΤΕΛΟΣ

 

Δεν βλεπεις το αυγο?Τους παιρνει τα φραγκα και τους παιζει μετα κιθαρα ,λες και πηγαν στη συναυλια του...............

Edited by John@John
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι χωρίς να τρολάρω, ειλικρινά. Τι διαφορά έχει η προσομοίωση μέσα σε ένα pc sim ενός μηχανικού κεντρικού διαφορικού από ένα ηλεκτρονικά ελεγχόμενο? Αφού στους υπολογιστές μας και τα δύο σε εικονικό περιβάλλον δεν είναι? Προσομοιώνονται περιστρεφόμενα helical gears (π.χ. torsen διαφορικά) κάπου για να παρατηρηθεί διαφορά ταχύτητας μεταξύ των αξόνων? Δύσκολο μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mad_dog said:

Καλό και χαριτωμένο
Ειδικά αυτό με τον ηλεκτρομαγνητισμό...
emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Gesendet von meinem SM-G928F mit Tapatalk
 

Ναι τωρα με τα νεα DLC που θα πληρωσουν,το αυγο εκτος απο κιθαρα θα βαλει και ντραμερ για να τον απολαυση καλυτερα το κοινο του.Αντε σιγα σιγα και στην σκαλα του Μιλανου.... xDxD

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, liakjim said:

Το ηλεκτρονικά ελεγχόμενο, αλλάζει το ποσοστό εμπλοκής από controller ( εγκέφαλο) κατά το δοκούν.

Έχεις κάψει φλάντζα με το αυγό ?

Άσε την θεωρία, δώσε στοιχεία physics της μηχανής Forzasseto στο παραπάνω...

Τι να πω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που τσακώνεστε χωρίς λόγο..

Είτε ηλεκτρονικά είτε μη ηλεκτρονικά, εφόσον όλα υπολογίζονται απο υπολογιστή ηλεκτρονικά είναι ηλεκτρονικά ελεγχομενα..

Είτε τα απλά μηχανικά είτε τα ηλεκτρονικά.. (μιλάμε για το πρόγραμμα προσομοίωσης)

Το αν γενικότερα το κεντρικό ηλεκτρονικό διαφορικό κατανέμει την ροπή ηλεκτρονικά. ή έχουμε ένα απλό σιλικόνης που κατανέμει υδραυλικά δεν μου λέει κάτι..

Ετσι και αλλιώς το σιλικόνης είναι πιο δύσκολο να προσομοιωθεί, μιας και παίζουν ρόλο οι θερμοκρασίες στο κεντρικό διαφορικό, ενώ στο ηλεκτρονικό η κατάσταση είναι

λίγο πιο απλή..

Οι ηλεκτρονικές αναρτήσεις είναι γνωστές. υπάρχουν με απλά συστήματα που αλλάζουν την σκληρότητα και το ύψος, υπάρχουν και με μαγνητικά συστήματα που 

τροποιποιουν τη ροή..

Υπάρχουν φυσικά και τα απλά αμορτισέρ, που είναι αερίου λαδιού, και η θερμοκρασία μεταβάλλει τις ιδιότητες τους αφού αλλάζει ο όγκος και του υγρού και του αερίου ανάλογα με τη

θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά και λειτουργίας..

Δεν ξέρω αν αυτά τα βασικά εξοιμοιώνονται και πόσο και σε ποιά παιγνίδια..

Τίποτε μα τίποτε απο τα παραπάνω, εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι..

Απλά και μόνο, γιατί κανένας δεν μπορεί να μου αποδείξει οτι η προσομοίιωση είναι σωστή.

Οταν οδήγησα ας πουμε το Μ3, και με καρφωμένο γκάζι έβαλα απο δευτέρα τρίτη, και το αμάξι δεν έφερε σβούρα, ήξερα οτι το μοντελάκι είναι λάθος..

Και το ήξερα επειδή το Μ3 το είχα οδηγήσει και είχε το συγκεκριμένο κουσούρι..

Στην προσομοίωση δεν μετράει τι μας λένε οτι κάνουν, αλλά πώς πραγματικά το κάνουν..

Θεωρώ απαράδεκτο και λάθος και κατάπτυστο, το γεγονός οτι παίζοντας με παντλς είσαι πιο αργός απο το να παίζεις με σιφτερ και συμπλέτη.

Αρχιτεκτονικά παύουμε πλέον να μιλάμε για προσομοιωτή και μιλάμε για αρκέητν..

Σαν τα παλιά παιγνίδια των κοιν απ, που όταν ήσουν πίσω σε μπουστάριζαν τεχνιτά, και όταν ήσουν μπροστά σε κρατούσαν κομμένο 

για να υπάρχει συναγωνισμός...

Κανένας εξοιμοιωτής δεν προσομοιάζει την απώλεια βαρυδίου ζυγοστάθμισης απο ένα κακό πάτημα σε κέρμπ ας πούμε..

Αφήνω πάντα στην άκρη τις φανφάρες και πάω στην ουσία..

Και αν θα είχατε οδηγήσει πραγματικά κάποτε ένα αγωιστικό αυτοκίνητο, θα νιώθατε πόσο σημαντικό είναι να χάσεις το βαρύδιο στον τροχό..

ξαναλέω.. Μαλώνετε σαν να είσαστε ντιβέλοπερς των παιγνιδιών..

Αν είσαστε, δεν έχετε κάνει καλή δουλεία..

Και το ένα και το άλλο παιγνίδι έχουν τεράστιους συμβιβασμούς αλλά προσφέρουν μεγάλη ευχαρίστηση σε πολλούς παίκτες.

Βαρέθηκα να ακούω να υποστηρίζετε το Α ή το Β παιγνίδι, να σας λέμε τα κουσούρια, να μην τα παραδέχεστε και μετά να βγαίνει διορθωτική έκδοση..

Το ασσέτο ας πούμε, έχει περισσότερα σέρβις πάκς απο όλες τις εκδόσεις των γουίντουζ μαζί..

Αυτό ένα πράγμα μόνο μπορεί να σημαίνει..

Το παιγνίδι είναι ακόμα σε εξέλιξη και έχει ατέλειες..

Μέχρι λοιπόν να εξελιχθεί και να είναι σωστό, για εμένα είναι λάθος αρχιτεκτονικά..

Πραγματικά χέστηκα αν δείχνει τα πουλάκια να τιτιβίζουν πάνω στα κλαδιά απο τα δέντρα στην ίμολα, χέστηκα αν δείχνουν και τα σαλιγκάρια πάνω στο κέρμπ..

Η ουσία σε ένα εξοιμοιωτή είναι εντελώς διαφορετική..

Αυτά και καλούς αγώνες....

 

 

 

 

 

 

Edited by rapid_fast
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Πολλά ζητάς από ένα consumer sim των μερικών δεκάδων δολαρίων, ειδικά όταν είναι δηλωμένο από τους ίδιους ότι το transmission model είναι απλό και επιδέχεται βελτίωσης.  

Το κάθε sim, έχει πολλά κουτάκια, όπου ο κάθε dev δίνει προσοχή σε κάποια κ αφήνει κάποια άλλα.

πχ το raceroom έχει πιο αναπτυγμένο transmission model ακόμα κ από το rF2.

Άρα όλα τα sims είναι υπό εξέλιξη. Κάποια κουτάκια τα πιάνουν άλλα τα εξελίσουν.

Δεν υπάρχει κάποιο που τα έχει όλα στο μέγιστο ρυθμό.

Τώρα αν είναι σωστό ή όχι, μάλλον εδώ διαφωνούμε.

Το μοντέλο αναρτήσεων είναι ίσως υποδεέστερο από το rF2, αλλά πιστεύω ότι υπερέχει σε αεροδυναμική και ελαστικά.

Είναι σωστό αρχιτεκτονικά?

Η τηλεμετρία αυτό δείχνει. Θα εμπιστευτώ αυτή.


Το ιδιο λεμε...
Ολα τα παιγνίδια εχουν κενα και εχουν επικεντρωθει σε συγκεριμενα τμηματα που δινουν περισσοτερη βαρυτητα...
Αυτο δεν τα κανει καλυτερα...
Ουτε τα κανει χειροτερα..
Και επιδεχονται βελτιωσης..
Αυτα με τις τηλεμετριες δεν τα συμμεριζομαι..
Και παλια η τηλεμετρια καλα τα εδειχνε αλλα ηταν ολα λαθος..


Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ο ίδιος που τότε έλεγε αυτά, τώρα έχει ξενερώσει τρελά και κραζει τα τωριν tyre models και την γενικότερη κατεύθυνση του AC. Ειδικά μετά από ένα αγώνα στη ματζιόνε με BMW m235i όπου έπρεπε να έχει τα λάστιχα εντελώς ξεφούσκωτα και είχε τρελό γκριπ. Εκείνο ακριβώς το άρθρο του ήταν που μου έδωσε την ιδέα-φλασιά να φουσκώσω τα λάστιχα τέρμα στον αγώνα με τα 90s dtm στη μόντσα. Πολύ λάθος παράδειγμα διάλεξες. Είδες πως κρατώντας αποσπασματικά αυτά που θέλουμε να ακούσουμε γινόμαστε δογματικοί και καταλήγουμε να ξεγελάμε τους εαυτούς μας?

Edited by gchristod
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος δεν έχει αλλάξει γνώμη δημήτρη. Διαβάζω το μπλογκ καθημερινά με τον πρώτο καφέ στη δουλειά από την αρχή του. Ακόμα κι αν δε γράφει άρθρα, συμμετέχει ο sev στα σχόλια συχνά πυκνά.

Πίστεψέ με όταν σου λέω ότι διάλεξες λάθος παράδειγμα. Θα με κανεις να κάνω copy paste σχόλιά του. Θα σου ποστάρω κι άλλα όταν βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αλλά τι σχέση έχει η γνώμη του x ω...επαγγελματία ή μη,μόντερ ή μη.Εγώ αγόρασα το παιχνίδι,εγώ το χρησιμοποιώ,εγώ αντιλαμβάνομαι τι ζητάω κ τι παίρνω πίσω.

Όπως κ να το δούμε closer to real racing my $ss.

Καλώς ή κακώς για πολύωρο αγώνα μόνο rF2.

Ναι ξέρω ακούγομαι σαν τον τρελόσκυλο αλλά φτάνει με το τι είπε ο ΚΑΘΕΝΑΣ.

Μπορεί να είστε οδηγοί αγώνων,μπορεί να είστε θεούληδες επί της γης.Το τι αποκομίζει ο καθένας είναι καθαρά υποκειμενικό με όσο σάλτσα αντικειμενικής τηλεμετρίας θέλετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    939
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...