Jump to content

Server@rFactor2


mad_dog

Recommended Posts

Ρε Δημήτρη γιατι βρε παιδάκι μου σ αυτό το κλίμα ?

Το δεύτερο και το τρίτο ποστ είναι τουλάχιστον πολωτικά  και πρέπει να αποφεύγονται .

Αυτή είναι η άποψή μου και δεν θα συνεχίσω από εδώ .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, liakjim said:

Το θέμα είναι ότι κάποιος μπορεί να κόψει μια στροφή, να πατήσει λίγο έξω και στο rf2 δεν υπάρχει καμία επίπτωση. Το χώμα δεν θα κολλήσει στο λάστιχο και την στιγμή που αυτό ξαναπατήσει στην άσφαλτο, θα πιάσει άμεσα.

Είσαι άσχετος με το θέμα. Ενημερώσου πρώτα.

Είπαμε χίλιες φορές. Χάνεις grip και θερμοκρασία.

Τώρα αν εσύ θέλεις να βλέπεις και τα γραφικά και να κα%#$εις...άλλο θέμα αυτό...υπάρχει και το forzassetto όπου το θέμα ελαστικό έχει γίνει το ανέκδοτο μεταξύ των simracers.

2 hours ago, liakjim said:

Το χώμα δεν θα κολλήσει στο λάστιχο και την στιγμή που αυτό ξαναπατήσει στην άσφαλτο, θα πιάσει άμεσα.

To χώμα δεν θα κολλήσει αλλά αν χάσεις επαφή με την άσφαλτο το ελαστικό κρυώνει και δεν έχεις το grip που είχες.

Κεφάλι κάνεις δικέ μου !

5 hours ago, mad_dog said:

– Tires sustain damage from poor driving or setups, affecting grip immediately and over time

@spyder προσοχή και στο setup, γιατί μπορεί να δίνει σταθερότητα αλλά να τρώει ελαστικό. 

Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειώνουμε με τα αστεία arcade παιχνιδάκια...

Physics
rFactor 2 and its precursor have received much praise for its highly advanced and accurate simulation of vehicle dynamics and is the preferred simulator for most real life professional racing teams, car engineers and simulation centers.

Race Engineer Andrea Quintarelli stated:

"it is also no surprise for me that most of these professional simulators (or centers) are using rFactor. As I had the chance to prove myself (and probably to somebody reading here), when you know how to properly build your models, rFactor is producing very accurate results, at a very low cost." [2]

The professional modding company Mak Corp stated:

"To give you an example. All our race team clients and even our series clients, they don't only use rFactor for track familiarization. They also use it to test setup data before they go to an event, they use it to test potential new part data, by developing new brakes or new engine performances and testing it in the game before they actually commit to building it in real life. rF1 and rF2 provide far higher accuracy for those things than any other simulation on the market."[5][8]

"rFactor 2's physics engine is by far the most simulation based physics engine using real life aero and physical data that no other title has come close to."[5][8]

The interaction and collaboration between Image Space Incorporated and professional racing teams and their engineers using the ISI developed rFactor Pro platform has benefited the new tire model used in rFactor 2. This has resulted in the "ISI TGM Tyre Tool",[14] a tool that is also available to third party modders.

rFactor 2 is the first consumer simulation featuring a thermomechanical physically-based tire model, based on first principles,[15] simulating the entire carcass, thread and contact patch, with proper heat transfer, accurate tire wear and flatspots,[16] and also visual deformation.[17][18][19] It's also the first to feature truly dynamic track conditions.[20]

Most people new to rFactor 2 including experienced simracers aren't used to having to manage their tires like in reality, therefore they tend to overdrive the car with too much steering input (something you can get away with in other driving simulations) resulting in overheating tires and excessive tire wear.[21]

rFactor 2 also includes a new constraint system that allows for advanced physics simulation such as chassis flex, which removes the typical infinite rigidity of a virtual vehicle and incorporates unique chassis characteristics into the handling and performance of the car,[22] as well as highly accurate suspension geometry and wheel rates.

Και...

Tire punctures are also featured though not visually represented in-game.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@spyder προσοχή και στο setup, γιατί μπορεί να δίνει σταθερότητα αλλά να τρώει ελαστικό. 


Γιατί είναι άσχετος ο τζιμ?
Λεει την πραγματικότητα.
Ομως, δεν μπορείς να εξομοιωσεις σωστα το φαινομενο διοτι κατα συνθηκη δεν γνωριζεις ποια ειναι η σωστη ποσοτητα χωματος / λασπης που θα μαζεψεις (αυτο κανεις δεν μπορει να το υπολογισει σωστα σορρυ) και φυσικα κανενας δεν προσφερει την μεταφορα του υλικου στην πιστα ουτε την προσκοληση του στα λαστιχα του επομενου οχηματος που θα αμολουθησει και θα πατησει επανω..
Μην ψάχνετε ψυλους στα αχυρα παιδια..
Τζαμπα χαλιεστε..
Αν περνατε καλα οκ..
Αν δεν περνατε, και το τελειο παιγνιδι μαπα ειναι..
Σας περιμενω στον επομενο αγωνα την Παρασκευή να γουσταρουμε..
Οπου και αν ειναι αυτό..
Γιατι μονος και στον παραδεισο ειναι χαλια...


Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim

Όχι μόνο με λέει άσχετο, αλλά σβήνει και τα ποστ αντί να σβήνει τα δικά του.
Ναι Παναγιώτη αν είναι έτσι και το real road και το chassis flex , μια λεπτομέρεια είναι γιατί σιγά μην εξομοιώνει το φαινόμενο επακριβώς.
Αυτό είναι γνωστό από όλους για αυτό λέει "εξομοίωση".

Άλλο είναι να το προσεγγίζω και άλλο να μη το κάνω καθόλου.

Και το dirt pick up , το rF2 δεν το κάνει καθόλου , όσο και να χτυπιέται ο καθένας.

Το ανέφερα ως ένα μικρό παράδειγμα στο που υστερεί το παιχνίδι εκεί που κάποιος λέει ότι εκτός από γραφικά είναι τέλειο...

Αποστολή εξετελέσθη.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spyder said:

Αν πατήσω γρασίδι, έστω οι δύο ρόδες, χάνεις πρόσφυση για τουλάχιστον τις 2-3 επόμενες στροφές, αυτό έχω παρατηρήσει.

Aυτό το ξέρουν και οι πέτρες.

Ο άσχετος δεν το ξέρει...μου θυμίζει την αστεια περίπτωση με τα ελαστικά που του έλεγα για το rF2 και γελούσε...η ασχετοσύνη στο max...

1 hour ago, liakjim said:

Ναι Παναγιώτη αν είναι έτσι και το real road και το chassis flex , μια λεπτομέρεια είναι γιατί σιγά μην εξομοιώνει το φαινόμενο επακριβώς.

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

Tα λες όμως χαριτωμένα και μας κάνεις και γελάμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim

Δεν μπορεί να Νιώσει κάτι που το παιχνίδι δεν το δίνει.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim

Όσες φορές έχω βγει έξω, δεν αλλάζει τίποτα.
Βασικά οι ίδιοι οι devs έχουν δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν υποστηρίζεται.

Τώρα εσείς τι νιώθετε....πείτε το τους...καλύτερα όχι....Ίσως σας το πουν οι πέτρες...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

@gchristod @sosna  

Εντάξει παιδιά καταλαβαίνω τι λέτε. 

Καταλαβαίνω τον περιορισμένο χρόνο ,τις άλλες ασχολίες , την οικογένεια, την βαρεμάρα, την πολυετή ενασχόληση με τα sims, το κακό κόμπο , το ψάξιμο για κάτι άλλο.  

Ok, υπάρχει διαφορά φιλοσοφίας. 

Εγώ θα περάσω καλά αν τρέχω με τους online φίλους αδιαφορώντας για το κόμπο. Δεν είμαι εδώ για να κάνω μαθήματα σε κανένα. Την άποψη μου είπα.

Και επειδή ρωτήθηκα, ναι για μένα και η online και η offline συμμετοχή δείχνει σεβασμό. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από διαφορά φιλοσοφίας υπάρχει και έλλειψη επικοινωνίας. Ίσως είναι αυτό που λέει ο Πάνος για τον γραπτό λόγο.

Πίστεψέ με δεν αναφέρομαι σε τίποτα από αυτά που γράφεις. 

Αυτό που βλέπω εγώ είναι πάρα πολλά απωθημένα και απορώ από που μαζεύτηκαν. 

Από τα λάστιχα τα τιμόνια και τις θέσεις στο grid;

Απίστευτο.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
Μα δεν υπάρχει διαφορά φιλοσοφίαςκ από οτι βλέπω δεν γίνομαι αντιληπτός.

Δεν υπάρχει καν φιλοσοφία.Ψευδοανοχή υπάρχει κ μάλιστα τα τελευταία πόστς κατέδειξαν ξεκάθαρα ποιός πιστεύει τι.Από τη στιγμή που προβαίνεις σε ad hominem χαρακτηρισμούς για ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ κ θεωρείς οτι ο άλλος σε προσβάλλει γιατί απλά διαλέγει κάτι διαφορετικό δεν είναι φιλοσοφία.Είναι φασισμός κ τραγική συμπεριφορά.

Απορώ που πάς τόσο μακριά το πράγμα.Ποιά φιλοσοφία,στο που κ πότε θα τρέχουμε σε πιξελάκια?

Θεωρείς οτι ο σεβασμός δείχνεται με το να δίνει κάποιος συμμετοχή κ όχι με το ποιόν του κ την εν γένει συμπεριφορά του.Εγώ πάλι θεωρώ πως μια χαρά συμμετοχή είχαν όσοι διαφώνησαν με τον ''σκληρό πυρήνα''.Απλά για διάφορους λόγους ποτέ δεν επέλεξε ο ''σκληρός πυρήνας'' να καταλάβει οτι δεν έχουμε όλοι τη διάθεση να τρέχουμε 5 ώρες τη μέρα ή να είμαστε παρόντες σε κάθε αγώνα no matter what.Κ όλα αυτά όταν μεχρί τώρα πουθενά δεν είδα κανένα να παραπονιέται τουλάχιστον φανερά στο γεγονός της μη συμμετοχής.Αυτό λοιπόν προσωπικά το βρίσκω υποκριτικό.Εδώ μπήκα στο ts για να συζητήσουμε-ηρεμήσουμε κ ο Δημήτρης με ειρωνευόταν κ όταν του αντιγύρισα την ειρωνεία πίσω με έλεγε ''την ειρωνεία πρώτη την έχεις όμως'' -κ αυτό στα πλαίσια της ανοιχτόκαρδης φιλοσοφίας?-.Μέχρι τώρα δλδ όλα οκ κ επειδή δεν μπήκα σε ένα αγώνα ξεχείλησε ''ξάφνου'' το ποτήρι κ έγινα ντίβα επειδή φοβάμαι μη ξεφτυλιστώ δλδ αν είναι δυνατόν.Για πίξελς...τι άλλο να πω.

Κ επειδή μου κόλλησε η καραμέλα της φιλοσοφίας κ του σεβασμού:αυτές καταδείχτηκαν με τις ειρωνείες τις βρισιές κ την υποτίμηση απέναντι σε όσους τόλμησαν να γράψουν οτι δεν τους αρέσει κάτι που αποτελείται από πιξελάκια.Για αυτή τη φιλοσοφία μου λες?

Δλδ τώρα που ειπώθηκαν όλα αυτά κ έμεινε ο σκληρός πυρήνας είναι καλύτερα-πιο διασκεδαστικά?Ή μήπως να κάνω χαρακίρι που ο Πάνος κ ο Δημήτρης δεν μπορούν να διαχειριστούν τις επιδόσεις τους συκγριτικά με μένα,ενώ πουθενά δεν έχω αναφέρει ποτέ αν είμαι ή όχι πιο γρήγορος από κείνους.Παρόλαυτα εμένα είπαν ντίβα,ενώ το πρόβλημα είναι ολότελα δικό τους. -εδώ τρέχαμε αγώνα κ ο Πάνος τσίριζε μεταξύ σοβαρού κ αστείου ''όχι ρε πούστη'' γιατί κατέβαζα χρόνο όταν υποτίθεται τρέχαμε με τους ''από κει'' κ κυνηγούσα την πρωτιά-

Όταν τους είπα οτι δεν μου άρεσε το άπντειτ στα λάστιχα του AC κ οτι δεν θα συνέχιζα ACRL,αλλά μάλλον θα έμπαινα με το Μεγκάν κ οι δύο μεταξύ σοβαρού κ αστείου μου έλεγαν,άστο καλύτερα κ έκαναν πλακίτσα τύπου μην έρθεις μωρέ δεν πειράζει.Ε λοιπόν συνεπικουρούντος του γεγονότος οτι το σιχαινόμουν δεν ήρθα κ τώρα τα ακούω κ από πάνω.

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι οτι κ να έκανα θα έβγαινα στη σέντρα.Απλά τώρα η ''μη συμμετοχή'' ήταν καλή αφορμή.

Άρα λοιπόν οι προσβολές δεν είναι φιλοσοφία.

Κ από εκείνους που έγραψαν οτι δεν τους άρεσε το κόμπο κανείς δεν προέβη σε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άτομα -με εξαίρεση τον Λιάκ αλλά αυτός είναι μια κατηγορία από μόνος του-.Ο σκληρός πυρήνας άρχισε τις ''συμβουλές''-''παραινέσεις'' κ τους πήρε από τα μούτρα για χίλους δύο λόγους.Κ οι διαφωνούντες βρέθηκαν σε σημείο να απολογούνται γιατί δεν τους άρεσε μια μακακία κ μισή που οδηγούνταν με μισό χέρι αφού με το άλλο μισό κράταγες την τιμονιέρα που βρυχόταν -το άλλο χέρι το χες για το σίφτερ-.Για αυτή τη φιλοσοφία μου μιλάς?

 



Σε προκαλώ να μου δείξεις που ακριβώς είναι οι χαρακτηρισμοί. Ένα "το mod είναι κακό" είπα και ξεκίνησε η επίθεση.


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε αυτήν την κουβέντα. Καλύτερα να τα πείτε στο TS. O γραπτός λόγος ευκολα παρεξηγείται.

Εγώ για παράδειγμα που είμαι δεινός ρήτορας δύσκολα με καταλαβαίνουν στον γραπτό λόγο...

Δεν δίνεται συνέχεια, παρακαλώ πολύ μεγάλα παιδιά είμαστε, η συνέχεια για όποιον ενδιαφέρεται στο TS.

Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάτε, εμένα με ενδιαφέρει να με λέτε Πιλότο και να με αφήνετε να σας κερδίζω.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mad_dog said:

Σταματήστε αυτήν την κουβέντα. Καλύτερα να τα πείτε στο TS. O γραπτός λόγος ευκολα παρεξηγείται.

Εγώ για παράδειγμα που είμαι δεινός ρήτορας δύσκολα με καταλαβαίνουν στον γραπτό λόγο...

Δεν δίνεται συνέχεια, παρακαλώ πολύ μεγάλα παιδιά είμαστε, η συνέχεια για όποιον ενδιαφέρεται στο TS.

Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάτε, εμένα με ενδιαφέρει να με λέτε Πιλότο και να με αφήνετε να σας κερδίζω.

Σε παρακαλώ μαντ άφησε την κουβέντα να εξελιχθεί γιατί πραγματικά πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα που ίσως βρίσκονται στη σφαίρα της φαντασίας κάποιων.

Χρειάζεται και ο γραπτός λόγος τελικά για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Α και σέ παρακαλώ βάλε με και μένα στο σκληρό πυρήνα δεν είναι σωστό να μ΄ έχεις απ΄ έξω.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panosdimip said:

Σε παρακαλώ μαντ άφησε την κουβέντα να εξελιχθεί γιατί πραγματικά πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα που ίσως βρίσκονται στη σφαίρα της φαντασίας κάποιων.

Χρειάζεται και ο γραπτός λόγος τελικά για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Α και σέ παρακαλώ βάλε με και μένα στο σκληρό πυρήνα δεν είναι σωστό να μ΄ έχεις απ΄ έξω.

Δεν θα συνεχιστεί.

Εδώ το thread είναι για το rF2.

To τι εννοεί ο καθένας ή τι θα ήθελε να πει, μπορεί να το κάνει στο TS.

Το forum εξυπηρετεί καθαρά games. Δηλαδή κουβέντα για games.

Οτιδήποτε άλλο δεν έχει σχέση με το forum ή με το thread.

Για αυτό παρακαλώ πολύ, οι αγαπητοί φίλοι συνοδηγοί που θεωρούν οτι ο γραπτός τους λόγος δεν έγινε αντιληπτός, έχουν την ευκαιρία να τοποθετηθούν στο TS.

To να γίνει συζήτηση για το ποιος δεν κατάλαβε τι είπε ή τι εννοούσε ή άλλα ήθελα να πω και άλλα καταλάβατε δεν έχουν θέση εδώ.

Το θεωρώ χαμηλό επίπεδο και δεν συνάδει με το πνεύμα του forum.

Για τους παραπάνω λόγους παρακαλώ πολύ τους φίλους που νομίζουν ότι δεν έχουν γίνει κατανοητοί, εαν επιθυμούν έχουν την ευκαιρία να τα πούνε στο TS.

Δεν θα δωθεί συνέχεια εδώ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim

Δεν είμαι υποχρεωμένος να μπω ΤΣ. Δέχθηκα δημόσια κατηγορία καθώς και επίθεση. Δέχομαι και πμ. Στα 3 το 1 δώρο.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, liakjim said:

Δεν είμαι υποχρεωμένος να μπω ΤΣ. Δέχθηκα δημόσια κατηγορία καθώς και επίθεση. Δέχομαι και πμ. Στα 3 το 1 δώρο.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Eδώ δεν θα δωθεί συνέχεια. Είτε μπεις στο TS είτε όχι. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, gchristod said:

Μετέφερέ τα εδώ μαντ: 

Επίσης μην ξεχάσεις να με βγάλεις από τη λίστα :P 

Μεταφέρθηκε στο κατάλληλο thread.

 

16 minutes ago, panosdimip said:

Στο ts σ αυτή τη φάση δεν πρόκειται να λυθεί τίποτα γιατι θα επικρατήσει χάβρα ,το παρατάμε κι ας πάει ο κάθε θιγμένος όπου γουστάρει.

Eσύ μιλάς εκ μέρους της κοινότητας ?

Και έλαβες απόφαση για όλη την κοινότητα ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    939
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...