Jump to content

Laser scanned tracks


mad_dog

Recommended Posts

Περί laser scanned tracks o λόγος λοιπόν.

Καταρχήν να πούμε ότι το laser scanned είναι μια μέθοδος αποτύπωσης. Δεν είναι μέθοδος απόδοσης της πίστας. Δηλαδή μπορεί να έχω μια καλή αποτύπωση αλλά μια όχι τόσο καλή υλοποίηση της πίστας. Γιατί εκεί μετά είναι θέμα meshing.  To παρακατω παράδειγμα είναι από rFpro. Δεν έχει σχέση με το  laser scanned του AC. Για την ακρίβεια η μέθοδος δεν διαφέρει, αλλά εκεί που έχουμε διαφορά είναι το meshing καθώς στο rFprο έχουμε άλλα νούμερα που το AC δεν μπορεί να αποδώσει. Ο αριθμός των πολυγώνων είναι τόσο που θα γονάτιζε το σύμπαν.

Quote

Sadly details of the simulation continue to be hard to come by, however on the official rFactor Pro website the developers claim to have "most of the F1 circuits, North American Indy & NASCAR circuits as well as La Sarthe, and the 20km Nordschleife. Public road routes, including specially commissioned OEM test routes can also be modelled, all with accuracies to within 1cm in x and y and less than 1mm in z". Impressive.

 

rf-pro-mexico-jpg.199952

 

rf-pro-hungaroring-2-jpg.199948

 

Το παρακάτω παράδειγμα είναι από το AC

assetto-corsa-pc_uhhns.jpg

Eδώ μπορούμε να δούμε πολύ ωραία τις υψομετρικές διαφορές...την λεπτομέρεια του δρόμου όμως όχι. Και αυτό γίνεται μόνο με πολύ καλό meshing. Για να δώσω ένα παράδειγμα. Οι πίστες στο AC όλες οι laser δεν δίνουν καμιά λεπτομέρεια στο τιμόνι. Είναι όλες flat. 

Αντίθετα αυτό δεν συμβαίνει στο rF2 (όπου όπως έχω γράψει πολλές φορές, ακόμη και την γραμμή που πατάς την καταλαβαίνεις). Άρα λοιπόν είναι θέμα meshing. 

Καλό το laser αλλά αν δεν έχω σωστή απόδωση της αποτύπωσης (δηλαδή την πληροφορία από το laser) δεν γίνεται δουλειά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε μια οποιαδήποτε πίστα του assetto στον kseditor και θα διαπιστώσεις με μια ματιά, πόσο ανακριβή είναι αυτά που γράφεις.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, ακόμη και με το τιμόνι DD είναι σαν να οδηγώ σε φαλάκρα...τελειώς flat !

Aλλά μπορείς να μου δείξεις photo από το kseditor.

3 minutes ago, liakjim said:

Άνοιξε μια οποιαδήποτε πίστα του assetto στον kseditor και θα διαπιστώσεις με μια ματιά, πόσο ανακριβή είναι αυτά που γράφεις.

Καλά δεν μιλάμε για το rFpro...εκεί το AC μοιάζει lego. Μιλάμε για το rF2 και AC.

Link to comment
Share on other sites

Για το rfpro έχεις κάτι άλλο εκτός από εικασίες;
Το rf2 μη το μπλέκεις καλύτερα στην σύγκριση, θα κλάψεις αν δείς πόσο αραιό είναι το meshing.

Για το assetto , επειδή δεν είμαι σπίτι, ψάξε στο Google αυτό " assetto corsa physics meshing" και θα το δεις.


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eγώ περιμένω ακόμη την εικόνα από το kseditor...έχω καθήσει και στην πολυθρόνα μου στην περίπτωση που αυτο που δω με κάνει και λιποθυμήσω...

Αλλά πολύ flat ρε παιδί μου...

56 minutes ago, liakjim said:

Έχω δοκιμάσει στο τιμόνι του Άρη ( 20αρι DD)
Οι διαφορές είναι ελάχιστες.

Σοβαρά ?

Εγώ υποστηρίζω ότι αυτοί που δώσανε χρήματα για DD για AC απλά είναι πεταμένα λεφτά...

Γιατί και εγώ και ο @spyder απλά επιβεβαιώνουμε και λέμε ότι το τιμόνι δεν έχει διαφορές από ένα απλό G25 στο AC. 

56 minutes ago, liakjim said:

Επίσης λες ψέμματα για το assetto.

Άστο ρε το Ac...εδώ μιλάμε για laser scanned...

To AC είπαμε... game over. Άσε που είναι αρκαδούρα μέχρι Παναγίας...

 

Link to comment
Share on other sites

upload_2016-6-10_20-43-21-png.138892

Πολύ αραιό meshing...αλλά αυτό φαίνεται και από το τιμόνι DD...τελείως flat !!!

Δεν καταλαβαίνεις τίποτα λέμε !!!

Δηλαδή και από την δική σου εικόνα που είναι physical...δεν...flat λες και περνάει τρένο...δεν καταλαβαίνεις τίποτα λέμε...

E δεν πειράζει, κάνανε μια αρπαχτή, βρήκανε πρόβατα (και εγώ στην αρχή που το είχα από early), αλλά στην πορεία αρκαδούρα και κονσόλα...αυτά...

Όταν τρέχεις με SUV αγώνες ή καγκούρι μεγάλο πρέπει να είσαι ή  έχεις μεγάλη κόμπλα και ψυχολογικά...

Καλύτερα GT ή Forza τότε...

Επόμενος και επόμενη εικόνα...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μλκ δεν καταλαβαίνεις τπτ πια;
Αυτό ρε συ είναι το visual meshing.
To assetto έχει 2 layers.
To meshing για τα physics είναι το πιο πυκνό. Δες λίγο το λινκ.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...