Jump to content

RBR Videos


mad_dog

Recommended Posts

8 minutes ago, troffeo said:

Μπράβο τρελόσκυλε @mad_dog πήγαινε μπας και σου έρθει πάλι η όρεξη!

E ναι, εμείς είμαστε από τα rally...

Σε μερικούς αγώνες είχα τερματίσει σε καλές θέσεις...τότε έτρεχα με κατηγορία N4 με το EVO !!!

Ωραίες εποχές...

To παρακάτω είναι αφιερωμένο για τους πραγματικούς οδηγούς...

 

Link to comment
Share on other sites

@mad_dog Άσε ρε τα βιντεάκια και πιάσε κάνα τιμόνι!!!

Αν την τρέξεις αυτήν την ειδική (και την ανάποδή της), θα πεις τον δεσπότη Παναγιώτη φίλε, τον Χριστό φαντάρο θα δουν τα ταλαιπωρημένα σου ματάκια!!!

Άσε που ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ πιθανότητα να την τερματήσεις. Εγώ με τον Μήτσο το Ν4 κάνω κοντά στα 6:30 More or less!!!

 

ΥΓ. Το Τσέχικο δεν το βλέπω κάπου να είναι καλύτερο από το Ιταλικό, άσε που στο Τσέχικο το UI είναι για τον Αχιλλέα τον Μπέο χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

[mention=4]mad_dog[/mention] Άσε ρε τα βιντεάκια και πιάσε κάνα τιμόνι!!!

Αν την τρέξεις αυτήν την ειδική (και την ανάποδή της), θα πεις τον δεσπότη Παναγιώτη φίλε, τον Χριστό φαντάρο θα δουν τα ταλαιπωρημένα σου ματάκια!!!

Άσε που ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ πιθανότητα να την τερματήσεις. Εγώ με τον Μήτσο το Ν4 κάνω κοντά στα 6:30 More or less!!!

 

ΥΓ. Το Τσέχικο δεν το βλέπω κάπου να είναι καλύτερο από το Ιταλικό, άσε που στο Τσέχικο το UI είναι για τον Αχιλλέα τον Μπέο χαχαχαχα

To τσεχικο από ότι βλέπω έχει τα NGP 5.0 ενώ το ιταλικό τα Real rally Physics

 

Έχω καιρό να τρέξω δεν ξέρω τώρα πως τα έχουν κάνει...

 

Gesendet von meinem SM-G928F mit Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To τσεχικο από ότι βλέπω έχει τα NGP 5.0 ενώ το ιταλικό τα Real rally Physics  

Έχω καιρό να τρέξω δεν ξέρω τώρα πως τα έχουν κάνει...

 

Gesendet von meinem SM-G928F mit Tapatalk

 

 

 

 

Ότι και να σου πω ειναι λίγο!

Θυμάσαι το Γαλλικο?

Ε! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!

Στο Ιταλικό αισθάνεσαι το βάρος και την μεταφορά του, με Μητσο Ν4 παλεύω συνήθως, και επιπλέον έχει καταπληκτικό και πορωτικο ήχο!!!

 

Βάλτο ρε άνθρωπε και εάν δεν σου αρέσει το βγάζεις.

Η συνδρομή δεν ειναι υποχρεωτική, καθώς μπορείς να τρεχεις κανονικά αγώνες αλλα όχι για πρωταθλήματα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To γαλλικό ήταν βολικό, αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω ήταν το τσέχικο (που όπως σου είπα έχει τα NGP 5.0, όπου τα έχουν αναπτύξει γερμανοί) και πιστεύω πρέπει να είναι καλή δουλειά. Για το γαλλικό είπες, πήγα μια βόλτα από εκεί ο Βάγγας χτυπάει πρώτες θέσεις, τον stergioswrc δεν τον είδα πουθενά, και γενικά είδα πολλές ελληνικές σημαίες πολύ επάνω (δεκάδα μέσα πάντα και βάθρο)...και θυμήθηκα δικές μου καλές εποχές που χτυπούσα βάθρο...

Για το ιταλικό δεν ξέρω, πρέπει να είναι καλό και αυτό, έχει όπως είπα δικά του physics...θα σούμε που θα τρέξω...αν μου δώσει το τιμόνι καλή αίσθηση (που το πιστεύω, καθώς το RBR σχεδιάστηκε εξ ολοκλήρου για τιμόνι !!!) πρέπει μετά να ψάξω για χειρόφρενο γιατί θυμάμαι με το αναλογικό ανάλογα τις στροφές και τις φουρκέτες μερικές ήθελαν λίγο τσίμπημα μερικές πολύ κ.τ.λ. αλλά όπως και να έχει έπρεπε να ήταν αναλογικό, με κουμπί που είχα δοκιμάσει δεν έκανε...

 

Άλλη φιλοσοφία βέβαια το ράλλυ...ο αγώνας κερδίζεται από το SP και την σωστή επιλογή ελαστικών...και βέβαια το setup...

 

1 hour ago, troffeo said:

Μητσο Ν4 παλεύω συνήθως

Mε N4 evo έτρεχα και εγώ παλιά...πολύ καλό αυτοκίνητο...

Δες μπάσιμο στο 1.37...τι να λέμε τώρα...Gigi Galli ο δικός σου !!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

@mad_dog Αυτή είναι ΕΙΔΙΚΑΡΑ!!! δεν την έχω δοκιμάσει σε NGP, αφού δεν μου άρεσαν από τότε που τα είχαν βγάλει οι Γάλλοι, αλλά στο Ιταλικό είναι flatout και ΠΟΛΥ τεχνική και ας μην της φαίνεται!

RBR rulez!!!

Link to comment
Share on other sites

Γίωργο τα NGP δεν τα δημιούργησαν οι γάλλοι αλλά γερμανοί (τους οποίους παρακολουθούσα από εποχή RBR αλλά δεν έλαβα μέρος στο πρωτάθλημά τους, όπου τρέχουν ακόμη και σήμερα σε δικό τους πρωτάθλημα).

Οι τύποι είναι παααρα πολλά χρόνια στα ράλλυ και στο RBR που αποφάσισαν να βγάλουν τότε δικά τους physics. Aπό την ομάδα τους όλοι στα ράλλυ με μερικούς αληθινούς οδηγούς ράλλυ και αυτοί στην ομάδα. Όπως καταλαβαίνεις τα physics είναι από ειδικούς από ειδικούς...

Kαι το παρακάτω video αφιερωμένο για τα Group B

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλόθεε έγραψα για τους Γάλλους, γιατί εγώ εκεί τα δοκίμασα, χωρίς να ξέρω οτι Γερμανοί τα έφτιαξαν.

Και πάλι όμως, χωρίς να απαξιώνω σε καμία περίπτωση τους ανθρώπους, εμένα δεν μου άρεσαν...

Ναι είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα τα physics από τα μαμά, αλλά για εμένα η δουλειά που έχουν κάνει οι Ιταλοί ΚΥΡΙΩΣ στην μεταφορά βάρους που την θεωρώ ίσως την πιό σημαντική παράμετρο σε rally car, ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και μόνο εάν το δοκιμάσεις θα μπορέσεις να το καταλάβεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nαι αλλά όχι με την πρώτη προσπάθεια...(Attempts 12)

Τα ράλλυ έτσι είναι...μια και έξω...το κάρφωσες σταματάει ο αγώνας για σένα...

Kαι αν θέλεις κόντρα, να κατέβουμε σε αγώνα ράλλυ διάρκειας 2 ημερών να δούμε αν τερματίσεις και αν τερματίσεις σε ποιά θέση.

Δεν έχει hotlapping το ράλλυ @marmagas !!!

Δεν έχει μια ειδική το rally...

Link to comment
Share on other sites

@marmagas εγώ δεν είμαι hotlaπάκιας όπως εσύ.

Δεν ζητάω πίστα με στρωμένο λάστιχο για να χτυπήσω χρόνο.

Και στις καλές ημέρες σε live αγώνα με βροχή στην Mustaselka gravel με βροχή τερμάτιζα 3 sec πίσω από τον @stergioswrc...(όπου είχα και λάθη)

Άστο το ράλλυ...δεν κάνει για σένα...εσύ είπαμε, στρωμένο λάστιχο και hotlapping.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ρε...12 προσπάθειες σε μια ειδική ?

Ανάπηρος είσαι ?

Kαι θες να κατέβεις σε αγώνες ράλλυ ?

Άστο ρε δικέ μου...θα μας γελάνε και οι πέτρες...

Δες εδώ να μαθαίνεις γατάκι...

 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

Όταν θα μάθεις να μιλάς και να σέβεσαι τους συνομιλιτές σου, ίσως το σκεφτώ και δεν θα σβήνω άλλο τα μηνύματά σου.

Από εδώ και πέρα αν δω υφάκι και ασέβειες απλά θα τα σβήνω χωρίς μα και γιατί.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

 

 

 

Μαθήμτα οδήγησης για τον @troffeo...

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, mad_dog said:

Και στις καλές ημέρες σε live αγώνα με βροχή στην Mustaselka gravel με βροχή τερμάτιζα 3 sec πίσω από τον @stergioswrc...(όπου είχα και λάθη)

Άστο το ράλλυ...δεν κάνει για σένα...εσύ είπαμε, στρωμένο λάστιχο και hotlapping.

Και τοτε 3sec πισω απο τους πρωτους και τωρα 3.3sec πισω απο τους πρωτους.(με το ιδιο αμαξι,callaway)

Αυτο ειναι εξελιξη!

κοψε ραψε σβησε......χρονο ανεβασε,στα racingsims μιλαμε με χρονους.

Σου χαριζω τις ιδιες προσπαθειες,12!

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    939
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...