Jump to content

Snetterton - Race 7 [Hellenic]


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως αν δεν έπαιρνα τα εκατομύρια για να κατέβω στον χτεσινό αγώνα δεν θα έτρεχα με τίποτα ,είσαστε ακόμα πολύ ερασιτέχνες για μένα το βασιλιά 20 και πλέον πιστών ανα τον κόσμο όπως όλοι γνωρίζετε!

Το ασσέττο μην το πιάνεις στο στόμα σου πιωμένε τρομοκράτη της ασφάλτου ,εκεί το επίπεδο είναι πολύ υψηλό και δεν θα μπορούσες να περάσεις στις κατατακτήριες για να τρέξεις πλάι σε μεγάλα ονόματα του χώρου όπως το δικό μου.

Χωρίς αστεία τώρα με λίγη προσπάθεια μπορεί να βγει πολύ καλό αποτέλεσμα τα αυτοκινητάκια είναι πολύ καλά η δουλειά από τον john τεράστια ,ο spyder αφιέρωσε κι αυτός πολύ χρόνο για να έχουμε αυτά τα φοβερά πλάνα που αν δεν υπήρχε μέσα εκείνο το κόκκινο bmw θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Η συμβουλή μου είναι να δημιουργήσουμε όταν με το καλό έρθει και ο Vitas ένα σχολείο οδηγικής συμπεριφοράς για να βελτιωθούν μερικοί μερικοί και να καταλάβουν πως δεν είμαστε στο λούνα παρκ με τα συγκρουόμενα.:D

Αν δεν εισπράξω βέβαια το ποσό που μου έταξε ο mad δεν με ξαναβλέπετε :bleh:

14 minutes ago, troffeo said:

Εάν τα λες σοβαρά ΩΣ ΕΔΩ!!!

:console:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα εγώ στον επόμενο αγώνα δεν λαμβάνω μέρος.

 

1 hour ago, troffeo said:

Καλά ρε μλκ
Πίνεις τα βραδια, πίνεις και το πρωι???

Τα λες σοβαρά αυτά η κανεις πλάκα τωρα???

Εάν τα λες σοβαρά ΩΣ ΕΔΩ!!!
Με κουρασες φιλε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν συνομιλώ με οδηγούς εκτός βάθρου.

Har har har

1 hour ago, panosdimip said:

Η συμβουλή μου είναι να δημιουργήσουμε όταν με το καλό έρθει και ο Vitas ένα σχολείο οδηγικής συμπεριφοράς για να βελτιωθούν μερικοί μερικοί και να καταλάβουν πως δεν είμαστε στο λούνα παρκ με τα συγκρουόμενα.:D

Aπό ποιον θα μάθουμε να οδηγάμε ???

Από τον @rapid_fast τον δολοφόνο της βούτας ???

 

Όσοι ενδιαφέρονται για τα αποτελέμστα του πρωταθλήματος μπορούν να βλέπουν αμέσως εδώ

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στο ποντιουμ,:4xvim2p:

@spyder

@andre

@mad_dog οπως και ολους που ετρεξαν μεσα στην ζεστη,

καλωσοριζω τον @Antonis14 στην ομαδα!

Επισης ευχαριστη πολυ η συμμετοχη του βετερανου συλλεκτη τροπαιων @panosdimip!!!

Με λιγο πρακτις εδειξε οτι το εχει παρα την απουσια του!Τι περασμα μου εκανες ρε αλητη?

Αφηνω εξω την βροχινη εκκινηση,shit happens,και φευγω 3ος καλα πισω απο μαντ.

Στην αριστερη 90αρα του φευγω απο αριστερα και παταω γκαζι να πιασω σπαιντερ,στα κλειστα κομματια σαν να τον πλησιαζω αλλα στις ευθειες εξαφανιζεται.

Καιω το μπροστα αριστερο και με πιανει ο Πανος με μια φανταστικη κινηση μου φευγει στην ιδια 90αρα αριστερη.

Στην προσπαθεια να τον πιασω οδηγαω λιγο ατσαλα στις παρατεταμενες δεξιες και το λαστιχο 45%....

Μπαινω πιτς,μαζι και Πανος μπροστα και γινεται πατατα...προσπερνω το box νομιζοντας οτι ειναι του Πανου,ξαναβγαινω στην πιστα και ξαναμπαινω στον επομενο γυρο.

Εδω τελειωσε ο αγωνας.

Λαθος σεταπ(για αγωνα),λαθη στα πιτς...

Εξαιρετικη οδηγηση απο Αντρεα και Γιωργο(τρωμε λαστιχο λογω overdrive).

Οσα ειπα χθες μσντ για την οδηγηση σου αν θες τα ακους.

Ναι παω συντηρητικα,κραταω λαστιχο,υπομονη,αμυνα και βλεπουμε πως θα πανε οι αλλοι ειναι μια στρατηγικη,δεν λεω,αλλα η τυχη σου ειναι στα χερια αλλων!

Μετριοτητα.

Αν τρεχαμε 2-3 ωρες και πανω,ναι δεν πας ταπα απο αρχη.

Εντασεις και ενστασεις θα υπαρχουν,να γουσταρουμε ειναι η ουσια!

Για το θεμα της επαννεκινησης και τελειωνω.

Σε grid 20-25 οδηγων οταν στουκαρουν μεχρι δυο ναι,δεν μας νοιαζει,αλλα ρε @John@John,ειμαστε για ταξι,να φυγουν 2 τι αγωνας να γινει?

Παμε στην κολαση με τσαμπουκα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα την πρωινή σύγχυση, να πω και εγώ 2 πραγματάκια για τον χθεσινό αγώνα.

Καταρχήν ΜΠΡΑΒΟ στο πόντιουμ, μπράβο και σε όλους που τρέξανε!!!
Οι πρώτοι το άξιζαν απόλυτα, αν και πιστεύω ότι από ατυχίες (λάθος πιτ στοπ@marmagas ) και αποχή (@panosdimip ) το Πόντιου με στο εξής μαζί με τους γνωστούς@spyder και@andre θα έχει πολυ συναγωνισμό!!!
Αυτό ειναι πολυ ωραίο για όλους μας!!!

Πάντα στην εκκίνηση εχω καλή συγκέντρωση και αντανακλαστικά, ετσι και χθες όπου πετάχθηκαν και έπιασα τους 2 μπροστινούς μου.
Επέλεξα να περάσω από δεξιά (δεν θυμαμαι ποιος ήταν μπροστά μου ακριβώς τωρα), αλλα δεν υπολόγισα ότι θα κλείσει προς τα αριστερά το αλλο αυτοκίνητο που ερχόταν από δεξιά (επίσης δεν θυμαμαι και Σορυ για αυτό).
Όταν κατάλαβα ότι θα μπορούσε να γίνει η άσχημη, ΑΦΗΣΑ γκάζι και προσπάθησα να αποφύγω επαφές κλπ, για να μην χαλάσω τον αγώνα κανενός και τον ΔΙΚΟ μου επίσης!
Έγινε όμως, βοήθησε και το βρεγμένο οδόστρωμα, και είχαμε εμπλοκή 3ων αυτοκινήτων με ζημιές μεγάλες μόνο στο δικό μου νομίζω (εμπρός κάπως και αεροτομή).

ΔΕΝ ζήτησα ευθύνη από κανέναν (εγώ φταίω) και κυρίως ΔΕΝ ζήτησα επανεκκίνηση!
Κάθισα δεξιά στα χόρτα και είχα ήδη πάρει την απόφαση να εγκαταλείψω τον αγώνα.
Ευχαριστώ όλους όσους με σκέφτηκαν και πήγαμε σε ρεσταρτ, ζήτω ΣΥΓΝΩΜΗ από όσους τους χάλασα την μαγεία του βρόχινου σε στεγνό...

Στον υπόλοιπο αγώνα έτρεχα για να τρέχω και χάρηκα μόνο το διάστημα που μεσολάβησε από το πιτ στοπ μου, έως τον τερματισμο.
Πολυ καλός ο@Antonis14 και πιστεύω ότι θα ανεβεί αρκετά ψηλά!!!
Μάλιστα κατάφερε να φάει πολυ λιγότερο λάστιχο, από ότι εγώ και αυτό σημαίνει πολλά.
Μπράβο Αντώνη!!!

Τέλος, επηρεασμένος από την συζήτηση για τον καιρό και την βροχή, μπήκα μέσα με το σεταπ για βρεγμένο (φτερό 4 κλπ), όποτε δεν είχα καμία τύχη (τελική 228 από 235 πάνω κάτω).

Τωρα σε ότι αφορά, συμμετέχω δεν συμμετέχω, είμαι ο βασιλιάς του ονείρου, είμαι ο τιτανομεγιστοτεραστιος, κλπ, τα αντιμετωπίζω ΜΟΝΟ ως πλάκα και δεν τα δέχομαι να συμβαίνουν μεταξύ μας.
Αυτό άλλωστε θα ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ εσωστρέφεια, που μοναδικό αποτέλεσμα θα είχε να παραμείνουμε οι 3 και ο Κουκος...
Άλλωστε, κυρίως για αυτό, θα ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΣΕΒΕΙΑ στον χρόνο και στην προσπάθεια για το πολυ καλό αποτέλεσμα, που κατάφεραν οι Γιάννηδες @John@john και@spyder!!!

Αυτά!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους για τον αγώνα χθές και στον @Antonis14 που πληγωμένος τερμάτισε στο 1ο του αγώνα.

Για το @panosdimip ήταν σαν να μην πέρασε καμμία μέρα, ταχύτατος όπως πάντα, προβλέπω μεγάλες μάχες μαζί του.

Για το συμβάν με το restart, 3 αυτοκίνητα εμπλακήκανε, την ώρα της προσπέρασης @troffeo σε @marmagas ακούμπησε πίσω αριστερά τον @andre και έγινε το μπάμ. Είμαστε που είμαστε λίγοι αν δε κάναμε restart θα τρέχαμε 6 άτομα. Ούτε σ'εμένα αρέσει το restart αλλά συμβαίνουν αυτά.

Ναι χάσαμε ένα αγώνα με βρόχεινο οδόστρωμα που άρχισε να στεγνώνει απ'το qualify και θα γινόταν χαμός με τη στρατηγική αλλαγής στεγνών ελαστικών ή όχι αλλά δεν πειράζει, τρέξαμε όλοι και το ευχαριστηθήκαμε με ωραίες μάχες.

Στην Nords υπάρχει μεγάλη πιθανότητα βροχής :)

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Σάς ευχαρισρτώ  όλους γιά το καλωσόρισμα  & πάλι  από εδώ  ,   ήτανε πολύ ωραίος  αγώνας  χθές  μέ πολύ  αγωνιστικό ενδιαφέρον  ,

βέβαια  εάν δέν είχα εκείνη  τήν επιπόλαιη  έξοδο & χάσιμο τού καπό μπροστά φαντάζομαι ότι  θα μπορόυσα να πάω αρκετά πιό γρήγορα & σταθερα.

Αλλά οκ ,γιά 1ο αγώνα δέν θα μπορουσα  να προσδοκώ  πολλά πράγματα  ,αλλά  μόνο & μόνο  νά λάβω εμπειρία  τού νέου  χώρου  εδώ μαζί σας!

Ωραία αυτοκίνητα ..,ψαρωτικός  -εντυπωσιακός  ο θόρυβος  πού κάνουν  ..,είναι   από τα μοντ  πού   σε  κερδίζουν  απο την  αρχή  θά έλεγα!

Τό τιμόνι  το αισθάνεσαι  πολύ οικείο  ,όπως   καί τα μπασίματα στίς στροφές  & τα κατεβάσματα  ειδικά  είναι   το κάτι άλλο...,  μπράβο  σέ όσους  ασχολούνται 

μἐ τήν αναβάθμιση  & εξέλιξη  τών  αυτοκινήτων  &  γενικότερα  σε ότι αφορά  το rFactor2.

Eπίσης  ευχαριστώ  τούς   troffeo  & spyder  γιά τα καλά τους λόγια & να αναφέρω εδώ με τη σειρά μου ότι είναι 2 πολύ καλοί &

γρἠγοροι οδηγοί ..,αλλά το βασικότερο  καί πολύ έμπειροι  όπως  φαίνεται!

 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγώ με την σειρά μου συγχαρητηρια για τον @Antonis14, τα πήγε πάρα πολύ καλά για τον πρώτο του αγώνα.

Ευχομαι καλή συνέχεια.

Συγχαρητήρια επίσης στον teammate μου @spyder για την νίκη. Άντε και την επόμενη να κάνουμε το 1-2.

Ο αχαϊρευτος @panosdimip όπως πάντα γρήγορος αλλά και τυχερός...muahahahaha

Ο @andre σταθερή αξία σαν το παλιό καλό κρασί.

Για τον @John@John επειδή τον ξέρω, να παρακαλάτε που έχει δουλεια με τα αυτοκίνητα και δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί με τα αγωνιστικά, αλλιώς δύσκολα να τον φτάσουμε σε αγώνα.

Για τον @troffeo δεν ξέρω αν έτρεχε μαζί μας...δεν τον είδα πουθενά...har har har 

Ωραίος ο @marmagas, θα έχουμε από εδώ και πέρα καλές μάχες.

Aυτά από εμένα τρισάθλια και άχρηστα σαλιγκάρια !!!

 

 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mad_dog said:

Nα πω και εγώ με την σειρά μου συγχαρητηρια για τον @Antonis14, τα πήγε πάρα πολύ καλά για τον πρώτο του αγώνα.

Ευχομαι καλή συνέχεια.

Ευχαριστώ mad , ωραία η παρέα  σας  ρέ μάγκες  ,κάτι μου λέει  ότι  θα έχουμε  όμορφες  στιγμές  εδώ μαζί , 

καί γιατί  όχι  πολλές αλλά  & καθαρές  μάχες  στίς πίστες !

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

General.

Κάλμα guys . Μην ξεχνάτε οτι εδώ βρισκόμαστε για να περνάμε καλά. Μιλάω για τα πιο πίσω post που ξέφυγαν.

Μην αμφιβάλλετε οτι ο καθένας μπορεί να έχει παράπονο για κάποιο συμβάν του αγώνα και να το βλέπει με το δικό του μάτι. 

Το ποιος έχει δίκιο,  εσείς που είστε παλιοί ξέρετε οτι δύσκολα βρίσκεται.  

Εγώ πάντως από την ενασχόληση μου με το online ( εδώ και 8 μήνες) και διαβάζοντας ελληνικά και ξένα forum έχω καταλάβει οτι δίκιο έχουν όλοι και κανένας. 

Πριν να εκφράσουμε την αγανάκτηση μας και κάνουμε βαρυσήμαντες δηλώσεις ας έχουμε στο νου μας , τις χιλιάδες ώρες (ναι χιλιάδες) που χρειάστηκαν και 

άλλες τόσες που θα χρειαστούν για να τελειοποιηθεί αυτό το MOD.

Respect  @John@John  για το MOD για το live για τον server για το site για ..... για ... για  ( σαλονίκι για)

 

RACE.     Με το δικό μου μάτι.

Μέχρι τώρα (εκτός του πρώτου αγώνα - που ακόμα ψαχνόμασταν) δεν έχουμε κάνει restart. Και στις πίστες και στις αναβάσεις. Πάμε καλά.

Εχθές λόγω βροχής και λόγω υπερβολικής αυτοπεποίθησης ο Γιώργος κάνει λάθος και χώνεται, ο Δημήτρης αργεί, εγώ κάνω αριστερά, έγινε το κακό.

Δεν φταίει ο Γιώργος για το restart. Ούτε ο John. Φταίει η καλή διάθεση που έχουμε για αγώνα.  

Εντάξει καλό θα ήταν να τρέχαμε το βρεγμένο αλλά συμβαίνουν αυτά. Όπως είπε και ο @Antonis14 δεν κάνουμε restart αν θέλουμε σοβαρούς αγώνες.

 

Μετά από το κυνηγητό του Δημήτρη στον Γιάννη , ο Δημήτρης έφαγε πολύ λάστιχο και σε λίγο κόλλησα πίσω του. 

Τον βλέπω δυσκολεύεται και περιμένω να κάνει το χοντρό λάθος. Έχω δυο ευκαιρίες να χωθώ αλλά δεν τολμώ. 

Έτσι μας φτάνει ο Πάνος και κάνουμε ένα τρενάκι με εμένα στη μέση να βλέπω με το ένα μάτι τι κάνει ο Δημήτρης και με το άλλο τον καθρέπτη.  

Τελικά έχασα το δρόμο λόγω έλλειψης τρίτου ματιού.

 

Από εσάς έμαθα να μην χώνομαι και έτσι έχω ένα παραπάνω άγχος σε τέτοιες περιπτώσεις, να μην χαλάσω τον αγώνα κανενός. 

Να μην αργήσω στα φρένα και πέσω στον μπροστά. Να κρατάω γραμμή έτσι ώστε να μην κλείνω τον πίσω.

Βαρύ το φορτίο και ίσως υπερβολικό, βλέποντας την προσπέραση του @panosdimip στον @mad_dog 

Με το δικό μου μάτι παράνομη. 

 

Όσον αφορά την αμυντική-επιθετική οδήγηση και την διαχείριση του αγώνα. 

Όσοι ασχολούμαστε εδώ και κάνα εξάμηνο με το MOD παρατηρήσαμε οτι όλα τα λεφτά είναι η διαχείριση των ελαστικών. (εξάλλου αυτό συμβαίνει γενικά στο rF2)

Η αλλαγή ελαστικών είναι 40'' οπότε με τα φρέσκα λάστιχα ο χρόνος δεν καλύπτεται με τίποτα.

Εγώ παράδειγμα στα hotlap που κάναμε, με χρόνους 1.52+ παρατήρησα οτι έτρωγα 4-5% λάστιχο. Οπότε αποφάσισα να γυρνάω κοντά στο 1.55 για να τελειώσω δίχως αλλαγή.

 

**Όποιος θέλει να κράξει, ας κράξει το μάτι μου.

 

 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, andre said:

Βαρύ το φορτίο και ίσως υπερβολικό, βλέποντας την προσπέραση του @panosdimip στον @mad_dog 

Με το δικό μου μάτι παράνομη. 

Θα τον περιποιηθώ κατάλληλα...

Har har har 

 

5 hours ago, andre said:

Δεν φταίει ο Γιώργος για το restart. Ούτε ο John. Φταίει η καλή διάθεση που έχουμε για αγώνα.  

Φυσικά δεν φταίει ο Γιώργος, απλά ο άνθρωπος δεν νιώθει και δεν ξέρει να οδηγά...

:oregonian_winesmiley:

Link to comment
Share on other sites

@andre,πρωτα να σου πω μπραβο για τον αγωνα σου,τρεχεις με μυαλο εκτος την ταχυτητα σου!

Λοιπον,με τα νουμερα που λες,χανεις τον αγωνα!

Εξηγω,οπως ηταν η καταταξη απο το κουαλι,εσυ πας στο 1.55,κανεις πιτς χωρις αλλαγη ελαστικων.

Εγω παω οχι στο 1.52(αν μπορουσα σιγουρα θα τον εχανες) αλλα στο 1.53,μπαινω για μπροστινα μονο.

Στον καθε γυρο σου κερδιζω 2 sec X 23 laps=46sec.

Εξανεμιστηκαν τα 40 επιπλεον που φορτωθηκα απο την αλλαγη ελαστικων.

Πολλα τα λαθη που εκανα,τραγικο στοπ στα πιτς,λαθος σεταπ,υποστροφη θανατηφορα στις δυο γρηγορες καμπες,πολυ φτερο πισω(ξεχαστηκε απο την βροχη),λαθος γραναζωμα στο κιβωτιο(μικρη τελικη),πρακτις μονο για hotlap και οχι σε μεγαλα(10αρια) στιντ,πολυ ζεστη,αλλα και πολυ καλοι και πιο γρηγοροι οδηγοι!!!

Τα υποχρεωτικα πιτς ανακατεβουν την τραπουλα,δινουν ενδιαφερον αγχος ενταση!!!

Ως συνηθως τα σκατωνω στα πιτς!!!!

Επιμενω οτι 45 λεπτα αγωνας θελει γκαζι τερμα,καψιμο τα λαστιχα,πιτς,αλλαγη ελαστικων και παλι τερμα το γκαζι!

Το track position που κερδιζεις οταν εισαι 1.5-2sec το γυρο ειναι πολυτιμο,τρεχεις με καθαρο αερα μπροστα!!!!

Προτιμω την τυχη στα χερια μου παρα να πονταρω σε ατυχιες και αστοχιες αλλων.

Στην πραξη δεν εγινε στον αγωνα μας γιατι οπως ειπα πηγε η μλκ συννεφο!!!!

Καλημερα σας,ακομα εχω το μυαλο μου στους δυο τελευταιους αγωνες στο Sr4l....αλλα θα επανελθω για καλους αγωνες!!!

 

Ξεχασα,θερμη παρακληση προσθεστε το γυρολογιο του καθενος στα αποτελεσματα,πολυ χρησιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

@spyder υπάρχει αντίστοιχο app με το helicorsa του assetto?

Αν υπάρχει θα λυθούν πολλά τέτοια προβλήματα, χωρίς αυτό στα πρωταθλήματα που τρέξαμε εκεί με 29 -30 άτομα μέσα θα γινόταν της κακομοίρας .

 

Link to comment
Share on other sites

https://forum.studio-397.com/index.php?threads/rel-curs-o-radar-released.52388/

Μονο σε dx9

https://forum.studio-397.com/index.php?threads/crew-chief-v4-5-with-rfactor-2-support.54421/

Φωνητικες συμβουλες(spotter)

Οτι plugin γραφει στην οθονη κρασαρει σε dx11,θα το φτιαξουν.

Αντε αυτο το νεο UI!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, marmagas said:

Ξεχασα,θερμη παρακληση προσθεστε το γυρολογιο του καθενος στα αποτελεσματα,πολυ χρησιμο!!!

1.JPG.72e0d4ef91b9a1deb575bf8f0fee430c.JPG

 

2.thumb.JPG.6ab9983790266cacb28f5f19aaafd419.JPG

Χωρίς το λάθος μου που έχασα 10'' είμαι  15'' πίσω από τον Γιάννη.  Αν ο Γιάννης αλλάξει λάστιχα έχασε τον αγώνα.

Τα συμπεράσματα δικά σου (σας)

 

 

7 hours ago, marmagas said:

Τα υποχρεωτικα πιτς ανακατεβουν την τραπουλα,δινουν ενδιαφερον αγχος ενταση!!!

Επιμενω οτι 45 λεπτα αγωνας θελει γκαζι τερμα,καψιμο τα λαστιχα,πιτς,αλλαγη ελαστικων και παλι τερμα το γκαζι!

Η υποχρεωτική αλλαγή ελαστικών, ναι θα έδινε όλα τα παραπάνω.

Εξάλλου αυτά τα ρημάδια θες να τα πας τάπα.

 

 

5 hours ago, panosdimip said:

υπάρχει αντίστοιχο app με το helicorsa του assetto?

Έχω το Curs-o-Radar(DX9) , είναι πολύ καλό αλλά ανάθεμα με  αν το έχω κοιτάξει μια φορά. Δεν ξέρω αν υπάρχει καν.

Μόνο καθρέφτη και δρόμο. Άντε μια ψιλή το καύσιμο και τα λάστιχα.

Είπαμε  rF2=Reality.

Link to comment
Share on other sites

@andre,ο αγωνας που περιεγραψα ειναι μεταξυ μας,με τα νουμερα που ειπες ειναι απλα μαθηματικα.

Τωρα αν θες να τρεξεις με το Γιαννη,τα πραγματα εχουν ως εξης,

αν ο σφαιρατος Γιαννης ειχε σκοπο να αλλαξει λαστιχα επρεπε να βρει 40 sec.να καλυψει απο σενα.

Tοτε το γυρολογιο του ΔΕΝ θα ηταν αυτο,θα ηταν στο 1.53,τερμα γκαζι,κουαλι κατασταση!

Για τον Γιαννη ειδικα ειμαι σιγουρος οτι μπορει να κανει 2 στιντ απο 12 γυρους τερμα γκαζι.

Θα σου κερδιζε 2 sec το γυρο,αφου εσυ θα κραταγες λαστιχο στο 1.55.

Τι λες,θα τον κερδιζες?

Το παραδειγμα σου δεν εχει σωστα δεδομενα διοτι εισαστε σε ιδια στρατηγικη,κραταω λιγο λαστιχο,οχι ταπα.

Ευχαριστω για το γυρολογιο!(υπαρχει και το αλλο που ειναι πιο αναλυτικο,με τον χρονο μεσα στα πιτς απο http://simresults.net),

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωμα,

σκεψου και λιγο...πονηρα,στο εργο που παιζουμε πρωτο βιολι ειναι ο Γιαννης,πας να τον κερδισεις με την ιδια στρατηγικη,αμ δε!

Δεν καταλαβες μεχρι τωρα οτι καιει το λιγοτερο λαστιχο και συχρονως ειναι και πιο γρηγορος?

Δεν θα τον κερδισουμε με ιδια στρατηγικη,παντα θα τρωμε την σκονη του!

Οποτε κατι αλλο θελει απο εμας,αλλη στρατηγικη!

Επισης μεγαλο plus η pole!Εχεις τον αερα δικο σου!

Ναι ολα τα αμαξια στο οριο τους ειναι μαγεια,στο ρουφου εννοειτε,ετσι?

 

Link to comment
Share on other sites

@marmagas  Κάτσε ρε φίλε γιατί τα έχεις μπερδέψει. 

Το παράδειγμα του Γιάννη το αναφέρω γιατί έχει το πιο γρήγορο γυρολόγιο και τι θα πάθαινε αν έκανε αλλαγή ελαστικών.

Δεν πάω να κερδίσω τον Γιάννη. Αν γύριζα όσο γυρνάει ο Γιάννης θα ήθελα λάστιχα οπότε θα ήμουν  60'' πίσω του.

Εγώ πάω τόσο γιατί τόσο μπορώ να πάω. 

Αυτά που είπα για την στρατηγική σε παραπάνω post δεν είναι δικά μου . Είναι ανάλυση που κάναμε και με άλλα παιδιά.   

 

Τα μαθηματικά λένε ( όπως σωστά είπες )  2 στιντ από 12 γύρους στο 1.53  ( εγώ στο 1.55)  για να καλύψεις τα  δευτερόλεπτα των ελαστικών.

Λοιπόν πάρε όποιο αμάξι θέλεις, ( εκτός από το LADA :D)   βάλε 75L βάλε και 20 ΑΙ να τρέχουν και κανε για πάρτι μου 12 γύρους στο 1.53.

Πρόσεξε όχι 50L+50L , γιατί τότε θα προσθέσεις άλλα 25''. 

 

Αν το καταφέρεις , παραδίδω το αγωνιστικό μου δίπλωμα και bonus το κανονικό.

Όπως και να χει, θα δεις στην επόμενη κανονική πίστα οτι έχω δίκιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως εκει ειναι το τζακποτ Αντρεα!

Σε χοτλαπ καταφερες 1.52-3 ετσι?

Προσπαθησε τοτε να το κανεις 12 γυρους,θα τα λιωσεις αλλα και με 35-40% ακομα παταει καλα.

Εντυπωση μου κανει που λες οτι δεν πας να κερδισεις τον Γιαννη.

Αυτον πρεπει να νικησεις και οχι στην ιδια στρατηγικη.

Μπορεις να πας και παραπανω,το εδειξες στο πρακτις,ποτε δεν λες τοσο μπορω σταματαω εδω,παντα υπαρχουν λιγα δεκατα εδω και εκει.

Ξαναλεω οτι ο Γιαννης ΑΝ ειχε επιλεξει να αλλαξει λαστιχα θα ειχε αλλο γυρολογιο,κανεις μονο προσθεση στον χρονο και οχι και αφαιρεση απο τον πιο γρηγορο ρυθμο.

Στο 1.54-55 πηγαινε ανετα απο ενα σημειο ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,χωρις πιεση.

Θα προσπαθησω αυτο που λες αλλα μονο με ΑI οχι με τον μαντ στην πιστα,χα χα!!!

Πολυ δυσκολο ειναι αλλα μονο ετσι θα παρει καποιος πρωτια!Εξαλλου το εκανε καποτε στην Ουγγαρια ο Σουμι,δεν μπορουμε εμεις?Τι σκατα πιλοτοι ειμαστε?

Επισης μεγαλο πλας η πολ στο μοντ που τρεχουμε.

Καλημερες!!!!

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα,

λες οτι στο πρακτις με 1.52 ετρωγε 4-5% λαστιχο οποτε αποφασισες να πας στο 1.55 για να τελειωσεις χωρις αλλαγη,

λες επισης οτι πας τοσο γιατι τοσο μπορεις να πας.

Το πρωτο ειναι αληθεια,το λεν τα νουμερα,αλλα αποδειχθηκε λαθος στρατηγικη για πρωτια,

το δευτερο ψεμα,το λεν τα ιδια νουμερα,και μην το ξανασκεφτεις!!!!

 

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, marmagas said:

Εντυπωση μου κανει που λες οτι δεν πας να κερδισεις τον Γιαννη.

Στο παράδειγμα που συζητάμε.

 

11 hours ago, marmagas said:

λες επισης οτι πας τοσο γιατι τοσο μπορεις να πας

Η λογική το λέει.   (Η δική μου)

 

Η Γιάννης  βρήκε τρόπο να πηγαίνει γρήγορα χωρίς να τρώει λάστιχο.  Εγώ όχι.  

Ειδικά σε αυτήν την πίστα, παρατήρησα οτι ήταν χειρότερα.  

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Forum Statistics

    939
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...