Jump to content

Assetto Corsa Rally


mad_dog

Recommended Posts

@mad_dog,δεν ξερω τον δικο σου χρονο,θα μας τον πεις,αλλα ΔΕΝ ειναι ιδιοι οι χρονοι

με το RBR-WORLD η το τσεχικο mod!Η HRADEK του AC ειναι πιστα με...διαπεραστα εμποδια!

Το πιασες?Στο RBR(οποιαδηποτε mod του)η πιστα ειναι ολο εμποδια τοποθετημενα με προσοχη,αν βρεις πανω τους χανεις χρονο,ενω στο AC περνας απο μεσα,και απο τα δεντρα!

Ετσι ειναι στην public beta,δεν ξερω στην πληρωμενη private beta αν το εφτιαξαν!

Με λιγα λογια,οι χρονοι του AC μπορουν να πεσουν πολυ=cheat!

Ασχετο,ρε mad εχεις φοβερη ικανοτητα να μας αποπροσανατολιζεις!

Φωναζες megane,megane το απολυτο αυτοκινητο!

Ουτε σε πρακτις ηρθες και στον αγωνα κατι σαν υποχρεωση!

Τωρα μας πασαρεις AC RALLY LEGENDS MOD!

Τι να πω?

Δεν λεω να μην σχολιαζουμε αλλα sims,αλλα εσυ κολλας!

ΤΩΡΑ τρεχουμε megane,ας ασχοληθουμε με αυτο!

Μην τα μπερδευουμε.

Αποψη μου,ας μιλησουν ολοι!

Προς θεου δεν σε κατηγορω,ετσι εισαι,και σε γουσταρουμε,αλλα μια φορα ας τελειωσουμε ενα πρωταθλημα ΧΩΡΙΣ παρεμβολες,αναβολες και αλλαγες!

@sC_w0lveS,το τι γελιο καναμε χθες με το gifακι σου!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Διπολικός...
Οκ , λογικό. Το RBR είναι παμπάλαιο άσε που τα physics παρά είναι loose. Ακόμα καλό όμως.
Το dirt βγήκε λίγο πιο μούφα από ότι θα θέλαμε.
Οπότε η κ@υλα για ράλι έμεινε ανικανοποίητη.
Ψάχνει λοιπόν το μοναδικό με κάποια physics σε χώμα. Όμως δεν είναι official . Οι δε πίστες προβληματικές.
Το μόνο που καλύπτει κάπως είναι το AMS , αλλά με αγώνες rallycross.
Για το AC νομίζω το ξεχνάμε. Μόνο σε άσφαλτο.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@mad_dog Κάνεις λάθος τρελόσκυλε!

Ναι μεν mod το RBR world (Ιταλικό) ή το RSRBR (Γαλλικό), αλλά καμία σχέση με την "προσέγγιση" του AC mod... Ε Λ Ε Ο Σ!!! ΟΥΤΕ σε επίπεδο Arcade δεν μπορούν να συγκριθούν

Θα σηκωθεί ο συγχωρεμένος από εκεί που είναι και θα μας κοπανάει...

 

Τώρα για το ...Το θέμα είναι η κόντρα... που είπες παραπάνω, έ ομολογώ ότι δεν περίμεναα να το ακούσω αυτό από τον μαχητή της χαρντκορίλας, όπως αυτοαποκαλείται αχαχαχαχαχαχαχα

 

ΥΓ. Α! Για κοντρίτσες σε χώματα και άλλες επιφάνειες ειδικών, όποτε θέλεις, αλλά στα σωστά terrain και με ΕΞΑΙΡΕΣΗ την Sweet Lamb, στην οποία ακόμα και τα μάτια να σου δέσουν θα κάνεις καλό πέρασμα στην περίπτωση που τερματίσεις χαχαχαχαχαχα

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, την έχεις λιώσει ακόμα και στο Dirt βρε αθεόφοβε...

 

ΥΓ2 Λέτε να δούμε τον τρελόσκυλο ώς άλλον Ιωάννη (τον Μελισσανιδη ντε!), να αρχίσει να εκτελεί κυβιστήσεις υπέρ του AC????

Παρακαλώ πολύ να δημιουργηθεί σχετικό poll :P:P:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, liakjim said:

Διπολικός...
Οκ , λογικό. Το RBR είναι παμπάλαιο άσε που τα physics παρά είναι loose. Ακόμα καλό όμως.
 

Δημήτρη, με όλο τον σεβασμό, θα διαφωνήσω μαζί σου.

Στο ΜΟΝΟ κομμάτι, κατά την ταπεινή μου γνώμη και έχοντας οδηγήσει αγωνιστικά αυτοκίνητα 2wd και 4wd σε αγώνες και δοκιμές σε άσφαλτο και χώμα, που το RBR υστερεί είναι στο θέμα των γραφικών αφου όπως όλοι γνωρίζουμε κυκλοφόρησε το 2004 και από τότε παραμένει όπως την 1η μέρα της κυκλοφορίας του.

Μην ξεχνάμε όλοι, ότι το παιχνίδι το επιμελήθηκε ο ίδιος ο Richard και το εξέλιξε σε τέτοιο βαθμό, που φαλήρησε την εταιρεία αφού αφενώς ήταν (και είναι) ένα πραγματικό Hard Core Simulator, το οποίο απέτρεπε την χρήση του από μη μυημένους στα κόλπα του rallying, με αποτέλεσμα οι απανταχού πιστιρικάδες να στρέφονται προς τα πιό φιλικά Grand Tourismo κλπ arcade άρα ΔΕΝ πούλαγε γιατί ήταν δύσκολο για τα γούστα τους και αφετέρου ο θάνατος του Burns δεν επέτρεψε να κυκλοφορήσει η επόμενη έκδοση του.

Να σημειώσω δεν, ότι χωρίς την χρήση setup, απλά χάνεις την μπάλ και χρόνος γιόκ...

Από τότε το RBR συντηρείται και "εξελίσεται" μέσω κυρίως, 3 κοινοτήτων με μεγαλύτερη αυτή των Γάλλων (RSRBR), των Ιταλών (RBR world) και των Τσέχων.

Εδώ να σημειώσω ότι στο μεν Γαλλικό (free) το 2012-2013-2014 είχαν φθάσει οι χρήστες του server αρκετές χιλιάδες εγγεγραμένους από σχεδόν όλες τις χώρες του πλανήτη (ακόμα και από την Μαδαγασκάρη!!!), ενώ εκέινες τις εποχές είχαμε 3 επίσημες Ελληνικές ομάδες (δηλαδή ΠΑΝΩ από 30 μόνιμοι οδηγοί συνολικά, ΟΚ και 1 ΠΙΛΟΤΟ ο οποίος έκανε εννίοτε guest εμφανίσεις), όπου το 2014 με την "Εθνική" μας πήραμε το Nations Cup των χωρών!!! Φυσικά υπήρχε Ελληνικό πρωτάθλημα με πάνω από 20 αγώνες και rally sprint.

Μετά από το 2014 ήρθε κορεσμός και διάσπαση, όχι μόνο στην Ελληνική κοινότητα, αλλά και σε άλλες, με αποτέλεσμα να αποχωρήσουν αρκετοί, οι περισσότεροι δε να καταλήξουν στο Ιταλικό μοντ, το οποίο είναι επι πληρωμή (20€/έτος) άν θέλεις να συμμετέχεις σε όλα τα πρωταθλήματα

Επίσης πάρα πολλοί ήταν οι χρήστες - οδηγοί Αγώνων σε χώμα και άσφαλτο (και πολλοί Έλληνες εν ενεργεία ανάμεσα τους), αλλά αρκετοί ήταν και ευκαιριακοί οδηγοί μεγάλα ονόματα του WRC (Solberg, Latvala, Kubica κλπ) οι οποίοι δεν έχαναν ευκαιρία να το οδηγούν. Υπενθυμίζω για να προλάβω, ότι ΔΕΝ είχαν ΚΑΜΙΑ υποχρέωση marketing να το κάνουν, διότι όπως πολύ απλά αναφέρω και παραπάνω το παιχνίδι είναι "ορφανό" και δεν το προμοτάρει καμία εταιρεία, ενώ όταν ας πούμε κάτσουν πίσω από AC, rF2, R3E κλπ, κυρίως το κάνουν επειδή τους το υπαγορεύει το συμβόλαιο τους ή η τσέπη τους και καθαρά για λόγους marketing - πωλήσεων!

Έχοντας δοκιμάσει τις 2 από τις 3 (εκτός του Τσέχικου), θα πω ότι το Ιταλικό είναι απλά κορυφαίο σε επίπεδο μεταφοράς βάρους της καρότσας (για τους γνώστες) με βελτιωμένη φυσική έναντι των Γάλλων, στο επίπεδο των αναρτήσεων (συμπεριφορά της ανάρτησης στα bumps και γύρω από τον κάθετο άξονα, κάνοντας ρεαλιστική την χρήση του ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥ χειροφρένου).

Επίσης το Ιταλικό έχει και καλύτερο και ρεαλιστικότερο ήχο σε σχέση με το Γαλλικό.

 

ΟΛΕΣ οι προσπάθειες που έγιναν μετά από το RBR (Dirt, WRC, V Rally, κλπ) στέφθηκαν από παταγώδη αποτυχία στο τομέα του simulator, για αυτό ακόμα και σήμερα θεωρείται ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ σε επίπεδο rallying motorsport!

 

Τέλος θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις το τελευταίο μοντ του Ιταλικού (είναι free) να οδηγήσεις και να μου πεις. Ιδιαίτερα για τους χρήστες Logitech (G25- G27 -GT κλπ) που η τιμονιέρα δουλεέι εύκολα 101%, είναι ΑΛΛΗ εμπειρία!!!

 

 

ΥΓ. Ρε μπας και είναι κολλητικό και έγινα @mad_dog στην θέση του @mad_dog εμμονικός με το RBR???? :P:P:P

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, troffeo said:

αλλά στα σωστά terrain και με ΕΞΑΙΡΕΣΗ την Sweet Lamb, στην οποία ακόμα και τα μάτια να σου δέσουν θα κάνεις καλό πέρασμα στην περίπτωση που τερματίσεις χαχαχαχαχαχα

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, την έχεις λιώσει ακόμα και στο Dirt βρε αθεόφοβε...

Δεν την γνωρίζω την ειδική, αλλά αν επιμένεις να την τρέξουμε...

 

4 hours ago, troffeo said:

Ναι μεν mod το RBR world (Ιταλικό) ή το RSRBR (Γαλλικό), αλλά καμία σχέση με την "προσέγγιση" του AC mod... Ε Λ Ε Ο Σ!!! ΟΥΤΕ σε επίπεδο Arcade δεν μπορούν να συγκριθούν

Συμφωνώ απόλυτα. Καμία σχέση.

Αν θέλεις την άποψή μου, δοκίμασε το Sebastian rally evo. Αν και το έχουν παρατήσει, αλλά αν μπορέσουν και το κάνουν mod όπως το RBR θα βγει πολύ καλό.

Λες να βάλω το ιταλικό ???

 

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κανένα mod. Κάπου έχω το original σε CD. Ψήθηκα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, liakjim said:

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κανένα mod. Κάπου έχω το original σε CD. Ψήθηκα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

To ιταλικό να βάλεις που λένε και τα παιδιά.

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

@troffeo,μηπως μπορεις να δωσεις πληροφοριες σχετικα με setups στο RBR WORLD,οχι ετοιμα setups,αλλα κατι σαν guide για αρχαριους!

Θελω πολυ να ασχοληθω και να μαθω ΠΩΣ στηνεται ενα rally car.

Τι προσεχουμε στο χωμα,ασφαλτο?

Καποιες βασικες αλλαγες στην αναρτηση,γεωμετρια κτλ.

Δωσε τροφη!!!!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, marmagas said:

Τι προσεχουμε στο χωμα,ασφαλτο?

Καποιες βασικες αλλαγες στην αναρτηση,γεωμετρια κτλ.

Στην άσφαλτο γενικά σκληρό, αν είναι bump η άσφαλτος μαλακώνεις λίγο. Τα φρένα στην άσφαλτο τα φέρνεις μπροστά.

Στο χώμα μαλακώνεις, τα φρένα γενικά τα έχεις πίσω. Στο χιόνι φορτώνεις το setup του χώματος.

Στην βροχή στο χώμα θέλει πολύ δουλειά ανάλογα την ειδική.

Στην βροχή σε άσφαλτο θέλει μαλάκωμα ελαφρά από το setup το ασφάλτινο.

Aυτά σαν πολύ γενικά.

Edited by mad_dog
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sC_w0lveS said:

Καποια στιγμη ειχε πεσει το ματι μου στο gRally

Τι λεει αυτο; Θα ειναι κατι φτιαγμενο απο την αρχη ή ειναι RBR mod?

Από όσο ξέρω, καποιοι modders του RBR προσπαθούν να φτιάξουν δικό τους παιχνίδι από την αρχή. Είναι ακόμα σε πολύ πρώιμο σταδιο και γενικά πάει πολύυυυ αργά, είναι κανά δυο άτομα μόνο νομίζω. Χρησιμοποιούν και μια παλιά έκδοση της Unity engine κι αυτό δεν είναι και πολύ καλό σημάδι από μόνο του.

Edited by gchristod
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Μερικοί παίρνουνε ναρκωτικά στο Forzassetto...

To συγκρίνουν με τα physics του RBR...

Χαχαχαχα

Έχουνε τελικά πολύ πλάκα μερικά παιδάκια...τα χριστούγεννα θα τους πάρω δώρο ένα καλό gamepad και την έκδοση forzassetto για κονσόλες...

Edited by mad_dog
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

@mad_dog Το βλέπω προς στο τέλος της βδομάδας στην καλύτερη

Αφού τα καταφέρω και φτιάξω από την αρχή το σύστημα, πρώτα θα δοκιμάσω τ μοντ από το rFactor και μετά εάν έχω χρόνο από το AC

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, troffeo said:

@mad_dog Το βλέπω προς στο τέλος της βδομάδας στην καλύτερη

Αφού τα καταφέρω και φτιάξω από την αρχή το σύστημα, πρώτα θα δοκιμάσω τ μοντ από το rFactor και μετά εάν έχω χρόνο από το AC

Aπό το Rf2 δοκίμασε μόνο το Peugeot 207 S2000.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

 

edit*

Έβαλα το παραπάνω video για να δείτε και να συγκρίνετε πως πατάει η μπέμπα

Είναι η ίδια ανάβαση με το AC

--

Λίγα λόγια για το αυτοκίνητο που δοκίμασα την μπέμπα...είναι από mod με το τελευαίο ελαστικό (v.10).

Δεν είναι το DTM αλλά Group A. Ξερό πάτημα, βγάζει πολύ εχθρικό πρόσωπο και αν έχω την ευκαιρία θα ανεβάσω ένα σε κανονική ειδική.

Πολύ καλύτερο από το BMW M3 E30 του ΑC.

Δοκίμασα μερικά άλλα από rally, αυτά που είναι πάρα πολύ καλά είναι το Ford WRC και το Skoda R5. Eπίσης το S4 πολύ καλό (για μένα πολύ καλύτερο από το Audi Group B του ΑC, που δεν έχει καθόλου τον χαρακτήρα του Group B, αλλά λες και είναι αυτοκίνητο drift, μεγάλη αποτυχία σε σχέση με το mod της Lancia που πατάει όπως θα περίπενες από Group B).

Aπό τα αυτοκίνητα μέχρι στιγμής τρία ξεχωρίζω, το BMW Group A, Ford WRC και Skoda R5. 

Bέβαια θα ήταν ιεροσυλία να μην έβαζα τον Patrick Snijers...στο rally του video είχε αφήσει τα WRC πίσω του και 2ο τον τεράστιο Colin...

Mιλάμε για τάπα όχι αστεία, με την ταυτότητα στο στόμα ο τρελός...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...