Jump to content

pcgamingforum - Το καφενείο των simracers - Γενική Συζήτηση - Aγώνες


sC_w0lveS

Recommended Posts

7 hours ago, John@John said:

Ρε @marmagas πας καλα? Τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα που γραφεις?κλιμακτηριος σε επιασε?Τι ειναι εδω κανα ρουχαδικο με αφεντικα και υπαλληλους? Σε θελω πιο σοβαρο.

Ας τελειωσει πρωτα το μοντ να τα δοκιμασουμε και λιγο ,εχω και 2-3  αληθινους οδηγους αγωνων που μαλλον θα  δοκιμασουν και αυτοι  (ο τροφεο και ο Χαρης ξερουν για ποιους μιλαω) για να παρω λιγο feedback και μετα  θα ανεβει για να τα τρεξουμε. Aυτα!! και κουλαρισε λιγο :).

.

Κλιμακτηριος!!!!:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα!!!

Ρε παιδια γιατι τσακωνεσται χωρις λογο!!!

Δεν παιζουν ρολο οι κλασεις των αυτοκινητων, καινουργια ή παλια, δυνατα ή αδυναμα, πραγματικες τιμες ή οχι αλλα η αισθηση που σου αφηνουν, να ευχαριστιεσαι να το οδηγεις!!!

Και δεν ειναι στανταρ οσο πιο δυσκολο τοσο πιο αληθινό!!!

Σε καθε sim υπαρχουν πραγματα που βασιζονται στην πραγματικοτητα και αλλα που δεν βασιζονται.

Δεν οδηγαμε ολοι το ιδιο και δεν μας αρεσουν τα ιδια πραγματα, εγω ειμαι ραλλιαρης θελω μαλακο αυτοκινητο με ευκολο turn-in τα μουτρα κατω και οδικη συμπεριφορα ουδετερη προς υπερστροφικη και φρεναρω στην ευθεια.

Ο @troffeo πχ. ειναι οδηγος που θελει να μπορει να φρεναρει πιο βαθεια μεσα στην στροφη με καθαρα ουδετερο στυλ, ο @John@John θελει να γυρναει το αυτοκινητο απο πριν!

Αφηστε λοιπον τις κατινιες και τις ιστοριες και απολαυστε αυτο που κανετε!!!

Και για να σας βαλω και λιγο να σκεφτειται αν θελετε αισθηση και να ιδρωνεται και οχι να κανουμε γυρω γυρω αρχειστε να παιζεται Richard Burns Rally και αφηστε το γυρω γυρω ολοι!!!

ή Dirt Rally!!!

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά   αγωνιάρηδες   όλου   τού  φόρουμ  καί όχι μόνο! 

Σάς  εύχομαι    υγεία -ευτυχία   -  καί  μέ το καλό να μάς έρθει   ο  νέος  χρόνος  !

Νά χαίρεστε  τη γιορτή σας  επίσης   οι Μανώληδες  καί   Χρηστάρες !

Ευλογημένα  χιλιόμετρα  στά άπαντα όλα Σιμάδικα..!

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Υγεία και καλή Καρδιά σε Όλους.

 

Ζητώ από τον Santa Claus να μου φέρει το GT3 Pack.

Όχι του rF2.  Τα πραγματικά αυτοκίνητα .

Να μαζευτούμε όλοι, να αναλύσουμε τα specs και μετά να τα βάλουμε στην πίστα να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος.

 

*** και  Nordschleife   και Laser scan    και DX11   

      Ναι,  είναι αυτή η μετατροπή από AC που την αναβάθμισαν σε DX11.   

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ουτε το mod ουτε η πιστα στο workshop,ολα κλεμαν η κανω λαθος?

Φουστα-μπλουζα john που ειπες για ρουχαδικο!!!!!!

Κατι να θυμιζει RF2 υπαρχει η εγω λογω κλιμακτηριου δεν βλεπω?

Ολα ταχε η Μαργιωρη το λειζερ της ελειπε!

 

Link to comment
Share on other sites

@marmagas κάπου κάνεις λάθος.

Να στο ξαναπώ. Όταν λες rF1 conversion θα καταλαβαίνεις τουλάχιστον ότι από εκεί έχουμε το 3D. Μέχρι εδώ δεν πρέπει να υπάρχει δυσκολία κατανόησης πιστεύω.

Από εκεί και πέρα, ότι αφορά τα physics, ελαστικά, φρένα, αναρτήσεις, σασί κ.τ.λ. είναι καθαρα ΔΙΚΗ μας δουλειά και με στοιχεία αληθινά που όποιος τα ζητήσει του τα πετάμε στη μούρη και τέλος. Φυσικά μιλάμε ΌΛΑ έχουν στηθεί σε μηχανή rF2...για να μην ξεχνιόμαστε...

Έπειτα έχουμε μερικά 3D, από όπου έχω πάρει άδεια ο ίδιος, εγώ δηλαδή από τον δημιουργό του και μου έδωσε την άδεια, μάλιστα εγγράφως. 

Δεν θα σταθώ στο rF1 conversions όταν μερικοί από εμάς εδώ μέσα τρέχουν σε rF1 καθαρό...(δηλαδή Automobilista).

Aπό εκεί και πέρα, τα αυτοκίνητα αν ενδιαφέρει κάποιον, έχουν περάσει updates στην διάρκεια του έτους που τρέχαμε. Φέτος τελειοποιούνται με στοιχεία από αληθινά αγωνιστικά, όπως φρένα, αναρτήσεις κ.τ.λ. Όχι ότι δεν υπήρχαν στις άλλες εκδόσεις, αλλα φέτος με περισσότερη εμπειρία και δοκιμές σε αληθινούς αγώνες τα τελειοποιούμε.

Για την πίστα που λες, είναι από το forzassetto, αλλά μετατροπή σε rF2. Δεν βλέπω κάτι αρνητικό εδώ.

Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω.

Το mod Group H Special απλά σπέρνει και γ@μ@ει !!!

Kαλές εορτές φίλοι συνοδηγοί και προσοχή στις πίστες...

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάνε οι γνώστες οι υπόλοιποι απλά θα ακούνε να μαθαίνουν και τίποτα.

rF1 είναι. Ότι και να κάνουν δεν έχει ελαστικό rF2 (δηλαδή ζωντανή οντότητα που διαβάζει δεδομένα με 400hz και έχει φθορές σε πραγματικό χρόνο ΕΠΑΝΩ στο ελαστικό), δεν έχει αληθινό δρόμο, δεν έχει σασί, δεν έχει με λίγα λόγια τίποτα από rF2. Τεχνολογία 10ετίας και βάλε !!!

Τι να ξεφύγει ??? Εσύ έχεις ξεφύγει που πιστεύεις ότι δεν είναι rF1 !!! Ότι σκατά και να κάνουν rF1 τεχνολογία έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, marmagas said:

Ουτε το mod ουτε η πιστα στο workshop,ολα κλεμαν η κανω λαθος?

Φουστα-μπλουζα john που ειπες για ρουχαδικο!!!!!!

Κατι να θυμιζει RF2 υπαρχει η εγω λογω κλιμακτηριου δεν βλεπω?

Ολα ταχε η Μαργιωρη το λειζερ της ελειπε!

 

Απο οτι διαβαζω εχεις ξεφυγει τελειως,το'χεις χασει εντελως........ολο μπουρδες γραφεις τελευταια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια μπουρδα Γιαννακη?

Ουτε πιστα(δεν με νοιαζει καν) αλλα  ουτε mod στο workshop.Μπουρδα?Δεν νομιζω.

Αφου εχεις παρει αδεια για τα 3D και ολα  τα αλλα ειναι δικα σου,οπως λες τι μασας?

Ανεβασε τα αλλιως ειναι ολα καραγκοζιλικια!Ουτε στο φορουμ δεν τα ανεβαζεις,γιατι?

 

Απο μπουρδες εχεις πει πολλες πρωτος.

¨"Εισαι σιγουρος οτι η S397 εχει αληθινες τιμες spec αναρτησης-μεταδοσης απο τα πραγματικα GT3 του 2016-17? Σιγα,,,εγω δεν το πιστευω με τιποτα,για μενα αυτα ειναι κατα 50% βαλμενα απο τη φαντασια τους η παρμενα απο Ι.Χ απο τη στιγμη που πουθενα δεν γραφουν απο που πηραν τα specs με ντοκουμεντα,,μεχρι που φτασαν στο σημειο να κλειδωσουν τα αρχεια για να μην γινουν ρομπες,,,,,Αχαχαχαχαχα

Εμεις τουλαχιστον τα Group H Special που τα τρεχουν σε πολλα πρωταθληματα-events-hillclimbs βαλαμε τα αληθινα ,γιατι υπαρχουν σε πληθωρα τα στοιχεια και τα specs χωρις να ειναι κρυφα οπως κανουν οι μεγαλοεταιριες.

Αν καποια στιγμη και η S397 σε καμια 5-10 χρονια ,οι εταιριες τους δωσουν τις  πραγματικες τιμες ,το συζηταμε.Μεχρις στιγμης μας λοιπουν μονο τα νεα λαστιχα που βαλαν,που καποια μερα θα τα βαλουμε και εμεις και οσο για τις σταγονες καθαριστηρες κλπ no comment ,στη βροχη παμε μια χαρα,αυτα αφορουν αυτους που θελουν να παιζουν απλα ενα παιχνιδι."

Θα το κανω μεταφραση και θα το στειλω στο φορουμ,θα πεσει γελιο!

Τσιρκο!

 

 

Πες ενα λογο που δεν ανεβασες το παλιο mod να μαθουν τα παιδια.

 

1 hour ago, mad_dog said:

Για ενα,για τα αλλα?

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Μα καταλαβαινεις τι τι λες τωρα? Δεν θελω να τα τα ανεβασω σε αυτο το γ@μιμ@νο το workshop και ουτε θα τα ανεβασω ποτε, γιατι δεν το εχω αναγκη, παρολο που εχω τις αδειες για τα 3d ,που αυτο ειναι ολο το ζητημα αν στην πουνε και στο S397  και στο  race department να τα ανεβασω παλι δεν εχω θεμα γιατι ολα ειναι δικη μου δουλεια+τις αδεις που εχω για τα 3d. Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ .Τα αμαξια ειναι ακομη υπο δοκιμη ακομα , ολα και αυτα που αανεβασα παλι θελουν καποιες αλλαγες και στο κατω-κατω το μοντ ειναι για λιγα ατομα. Ετσι, μην με πρηζεις αλλο γι'αυτο το θεμα.

Και για τις μπουρδες που λες οτι εγραψα πρωτος ,αν μπορεις απεδειξε το αντιθετο,αν δεν μπορεις τσουρατο!!

Το βασικο αυτο που  με παραξενευει με σενα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω τι ζορι τραβας με αυτο το μοντ ρε φιλε απο τη στιγμη που μαλλον δεν θα θες και να το τρεξεις.Απο τι στιγμη που ο @mad_dog θα κανει το πρωταθλημα για πιστες ,αυτα μαλλον θα πανε στο πρωταθλημα για στις αναβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατηγορεις ποτε με εικασιες.Αποδειξεις εσυ να φερεις για οτι λες,αλλιως μουγγα!!

Γουστο σου και καπελο σου που δεν γουσταρεις να τα ανεβασεις,πεστο απο την πρωτη στιγμη που σε ρωτησα και ασε τις μαγκιες και τα καραγκοζιλικια.

Ολα θα τελειωναν εκει,αλλα εριξες πρωτος,δεν επρεπε,ισα ισα σου μιλησα πολυ ευγενικα.

Ναι το μοντ ειναι για λιγα ατομα οντως,το καταφερες!

 

 

profeCapture.PNG

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα ευγενειες και κουκουκου δεν χωρανε ,εξω απο το χορο ολοι χορευουν!!! Μια απο τις  αποδειξεις πολυ βασικη ειναι οτι κιταπια δεν υπαρχουν, κλειδωσαν τα αρχεια για να μην δουμε τα χαλια τους,αν δεις  πχ. και τα Apex και FLAT που καμια σχεση και συγκριση με S397,αλλα λεμε,  και καλα τα παρουσιαζαν γ@μαω, μεσα ειναι τελειως μουφες,μαλλον εμπειρικα τα στησαν...

Απο την αλλη παλι ολοι μεσα στο φορουμ η στο τς ολοι ξεραν εδω και ενα χρονο οτι το μοντ θα ειναι για λιγους ρε @marmagas ,Εσυ που ταξιδευες???

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάνε οι γνώστες οι υπόλοιποι απλά θα ακούνε να μαθαίνουν και τίποτα.

rF1 είναι. Ότι και να κάνουν δεν έχει ελαστικό rF2 (δηλαδή ζωντανή οντότητα που διαβάζει δεδομένα με 400hz και έχει φθορές σε πραγματικό χρόνο ΕΠΑΝΩ στο ελαστικό), δεν έχει αληθινό δρόμο, δεν έχει σασί, δεν έχει με λίγα λόγια τίποτα από rF2. Τεχνολογία 10ετίας και βάλε !!!

Τι να ξεφύγει ??? Εσύ έχεις ξεφύγει που πιστεύεις ότι δεν είναι rF1 !!! Ότι σκατά και να κάνουν rF1 τεχνολογία έχει.

 

Το Automobilista ΔΕΝ είναι rf1.

Το παραπάνω είναι αληθές.

 

Το Automobilista έχει πολλά περισσότερα από το rf1. Πράγματα που ούτε το rf2 έχει.

Επίσης αληθές.

 

Είναι σαν το rf2? Φυσικά όχι.

 

Είναι καλύτερο; Ποιός ξέρει;

 

Ξέρω ότι και τα 2 είναι αξιόλογα.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

ΥΓ. Το γνώστης, τί το έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

  Ναι βρε @liakjim σε οσα γραφεις εχεις δικιο,απλος ο @mad_dog   στα ειπε λιγο χοντροκομμενα.... Η διαφορα στα δυο ειναι μονο σε θεμα φυσικης και αναλυσης των δεδομενων τιποτε αλλο,πχ. το ρφ2 εχει το φλεξ σασι που ειναι δηλαδη οπως τα σασι των τωρα αυτοκινητων απο οπου περνει πιο π[ολλες πληροφοριες και παραμορφωσεις απο πολλα κομματια του σασι που το Automobilista   δεν το εχει ,ειναι το σασι του σαν τα παλια αμαξια με το σασι με Η πχ. τα αγροτικα τα φορτηγα ,ειναι ακαμπτο δηλαδη και δεν μπορει να το βαλει λογο της μηχανης του ρφ1 που εχει σαν βαση και απο την αλλη ειναι το θεμα με τα λαστιχα  που παλι δεν μπορουν να τα βαλουν στο Automobilista ,που  σου ειπε ο @mad_dog. Τωρα αυτο με τα λαστιχα ειναι πιο μικρης σημασιαςγιατι δεν το καταλαβαινουν και πολλοι,αλλα το σασι ειναι μερα με την νυχτα η διαφορα,χωρις παλι να λεμε οτι ειναι χαλια. Πολλοι οταν παιζουν ουτε καν  καταλαβαινουν αυτες τις διαφορες, Αρκει η αισθηση και το feeling να ειναι ωραια. Παντος σε καλο δρομο και τα δυο σιμ ειδικα σε πισωκινητα, γιατι σε μπροστοκινητα και 4χ4  (Automobilista) μεχρι στιγμης και τα δυο ειναι μαπα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. Απλά μου την σπάνε οι αφορισμοί.

Τα μαθηματικά μοντέλα, αν είναι πολύπλοκα καμιά φορά έχουν αδυναμίες πχ αν διαβάσετε το τελευταίο άρθρο για τα λάστιχα θα δείτε ότι σε κάποιες περιπτώσεις έχει πρόβλημα που ένα ίσως πιο απλό δεν θα είχε. Το απλό έχει αλλού θέματα κτλ.
Στο τέλος αυτό που έχει σημασία είναι να δούμε ολιστικά το όλο θέμα. Ποιο μοντέλο πλεονεκτει συνολικά ή εκεί που θέλω; Κ με τί κόστος; Αξίζει πχ να βάλω chassis flexing ή θα γίνει η μηχανή βαριά όπως στο rf2 και δεν μου φτάνει να βάλω το βασικό που είναι το dirt pick up στα λάστιχα; Μήπως μπορώ να το κάνω πιο απλά πχ όπως το assetto που απλά βάζει pump steer γεωμετρία όπως στο stratalle ή πιο μαλακές αντιστρεπτικες οπότε σου δίνει μια υποψία μη ακαμψιας; Ο εκάστοτε dev δίνει βαρύτητα εκεί που θέλει.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει συνολικά καλύτερο σιμ. Είναι μάλλον αδύνατο.
Υπάρχουν καλύτερα σιμς στον τομέα που έχουν επιλέξει οι devs.

Ας λείψουν όμως οι αφορισμοί.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω john αληθεια σε παρακαλω κανε ποστ στο νημα για το Apex gt3 στο μαμα φορουμ εδω 

https://forum.studio-397.com/index.php?threads/apex-modding-gt3-mod-0-960.41988/

και γραψε τις αποψεις σου!

Σε παρακαλω!

τι αλλο θα ακουσω θεε μου!?!?!?!?

ευτυχως μιλαμε ελληνικα και δεν μας διαβαζουν!

και κοιτα τωρα πως τα φερνει,ουτε apex gt3 ουτε flat6 εχεις τρεξει αλλα και καλυτερο ουτε S397 Gt3 !!!!!

Εχεις αποψη?

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

:)  :):)

Σιγα μην τους ανοιξω και τα ματια τους μ@λ@κες εκει.Ας παν πρωτα  και αυτοι να χαλασουν τα ματια τους απο τη μελετη και το ψαξιμο οπως και εγω και αν πλησιασουν σε πραγματικα δεδομενα μονο τοτε μπορει να παω να γραψω εκει που λες........

 

Aααα και που 'σε ,δεν χρειαζετε πλεον να τα τρεχω ,βλεπω αν εχουν πραγματικες τιμες επανω. Μου φτανει να καταλαβω αν ειναι καλα η αν τα καναν κατα το γουστο τους.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    939
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...