Jump to content

SOS gpu dead?


sosna

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα

Επειδή είχα λίγο χώρο στους σκληρούς αποφάσισα να τους αντικαταστήσω.Αφού λοιπόν έκανα τη διαδικασία τους τέσταρα οτι είναι οκ για κάποιο λόγο δεν μου έβλεπε τον ένα.Έτσι λοιπόν άρχισα να δοκιμάζω διάφορα καλώδια μέχρι τελικά να βρω τη λύση.Όταν όμως βρήκα τη λύση δεν είχα εικόνα στην οθόνη.Όποτε έκανα ένα reseat την κάρτα,έβγαλα με DDU τους ντράιβερς,τσέκαρα τα καλώδια τροφοδοσίας,την έβαλα σε άλλη pci θύρα αλλά κ πάλι όταν μπουτάρει τα φανάκια της δουλεύουν στο φούλ,ανάβει ένα λόγκο που έχει αλλά δεν έχω σήμα.Με την ονμπόρντ είναι μια χαρά.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω την ονμπόρντ στο bios αλλά κ πάλι τζίφος.Επιπλέον δεν μου την αναγνωρίζει καν ως συσκευή μέσα στα windows 10.

Αύριο θα περάσω από vision studio αν κ δεν την έχω αγοράσει από κει μήπως κ μου κάνουν τη χάρη να δοκιμάσουν αν δουλεύει.

Καμιά συμβουλή?Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό το τροφοδοτικό.Γιατί όταν το έβαλα για στρέςς τέστ για κανά 5λεπτο δούλευε κανονικά.

Την είχα πάρει μετέχειρο από ένα παληκάρι έχω όλα τα χαρτιά της κ είναι εντός εγγύησης από μαγαζί στην Αθήνα.Σε αυτούς αν είναι να τη στείλω τι τους λέω?Θα υπάρξει πρόβλημα που δεν είμαι ο αρχικός αγοραστής?

Αν είναι να την αντικαταστήσω θα πάρω άλλη έστω να έχω κάτι για το ενδιάμεσο αλλά το θέμα είναι οτι τα μόνιτορς είναι όλα dvi κ οι νέες 480 έχουν μόνο ένα dvi.Αυτό σημαίνει οτι χρειάζομαι κ δεύτερο αντάπτορα 100ευρο για τα 120hz που κ αυτό θα πάρει χρόνο να έρθει κ θα μου ανεβάσει το μπάντζετ χωρίς λόγο.Από την άλλη βρήκα μια 1060 με 2 dvi.Αν έχετε υπόψιν καμιά rx 480 με 2 dvi πείτε μου.

Μου αρέσει που ήθελα να μείνω με AMD λόγω του οτι σου επιτρέπει να έχεις διαφορετικά μόνιτορς αλλά έτσι όπως το βλέπω θα αναγκαστώ να πάω nvidia που σιχαίνομαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τη σε άλλο pc τη κάρτα να δείς αν δουλεύει, φοβάμαι πώς η κάρτα απεβίωσε, το ίδιο σύμπτωμα είχα σε παλαιότερη.

Αν έχεις την απόδειξη σε καλύπτει η εγγύηση αλλά δεν γνωρίζω επειδή δεν είσαι ο πρώτος αγοραστής τι γίνεται επ'αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Θένξ Γιάννη.

Επειδή δεν έχω 2ο πισί κ δυστυχώς δεν έχω κάποιον που να έχει -τα πισί στο γραφείο της γυναίκας μου είναι μπαχατέλες του προηγούμενου αιώνα δυστυχώς- για αυτό είπα να πάω από το μαγαζί εκεί μήπως μου κάνουν τη χάρη.Άλλωστε πριν μια βδομάδα με πούλησαν τους σκληρούς κ αν δω οτι δε δουλεύει θα πάρω από αυτούς την νέα κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σε χρεώσουνε και δεκάευρο για το τσεκ οπότε ρώτα τους.

Συνήθως αυτές οι κάρτες που θέλουν εξωτερική τροφοδοσία δουλεύουν και χωρίς αυτήν και σου βγάζει μήνυμα στα win να την συνδέσεις.

Αν το τροφοδοτικό σου είναι καλής μάρκας δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Το έχω πάθει σε 2 amd παλαιότερες κάρτες 4670 και 9600 να μην ανάβει η οθόνη :rip:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην μου ζητήσουν λεφτά.Το τροφοδοτικό είναι ένα Κορσέρ 750άρι 3ετίας οπότε δεν νο΄μίζω να φταίει αυτό.Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα μακάρι να είναι η κάρτα κ όχι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι πατάει καλά η κάρτα? Την έχεις βιδώσει στο πίσω μέρος του σασί? Σταμάτα να κάνεις σαν υστερικιά και συγκεντρώσου, αλλιώς θα έρθω να σε χαστουκίσω και όχι με το χέρι μου. Ο ραπιντ ή ο ακης δεν μπορούν να κάνουν μια δοκιμή? Για την εγγύηση, αν τελικά πάει εκει το πράμα, καλύτερα rma στον κατασκευαστή, ειδικά αν είναι από σκρουτζομάγαζο. Επίσης δοκίμασε να μπουτάρεις σε safe mode.

Edited by gchristod
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ τη βίδωσα κ την έκανα δοκιμή κ σε άλλο σλότ,έλεγξα αρκετές φορές τα καλώδια τροφοδοσίας κ στην κάρτα κ στο τροφοδοτικό.Για τον Πάνο ήξερα οτι θα έφευγε σήμερα,για τον Άκη δεν ξέρω αν είναι Ελλάδα.Σε safe mode να μπουτάρω αλλά αφής δεν την βλέπουν τα windows είναι δυνατόν να τη δουν σε safe mode.Τώρα την έχω εκτός κουτιού οπότε μάλλον αύριο θα το τσεκάρω κ αυτό.

Just now, spyder said:

Μακάρι να είναι το τροφοδοτικό γιατί είναι το φθηνότερο, μην είναι η μητρική πλακέτα αλλά δεν το νομίζω.

Ναι αλλά επειδή έχω θέμα με τα καλώδια θα μου πάρει 5ωρο πάλι για να τα βαλω βγάλω όλα όπως τα θέλω.Άσε που έχω κ 5 σκληρούς οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται από καλωδιομάνι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπουτάρει το pc και δεν ανάβει η οθόνη ούτε για να μπει στο bios και δεν κάνει περίεργα μπιπ-μπιπ το motherboard μάλλον η κάρτα δεν δουλεύει.

Ασχετα αν δουλεύουν οι ανεμιστήρες ή όχι και σε μένα δουλεύανε αλλά εικόνα γιόκ.

Edited by spyder
Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim

Ποιά κάρτα έχεις?
Από που αγοράστηκε?

Δες τί λέει το κατάστημα στην ιστοσελίδα του περί εγγύησης.

Το λαμπάκι που σου ανάβει, σε τί error αντιστοιχεί?

Κάρτα με 2 dvi http://www.skroutz.gr/s/9593999/Asus-Radeon-RX470-4GB-Strix-OC-Gaming-90YV09J2-M0NA00.html

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε η 290 όταν την πρωτοεβαλα στη θέση μιας 6950 η οποία δούλευε κανονικά. 

Το πρόβλημα εντοπίστηκε από ειδικούς στο mb το οποίο κ άλλαξα.

Μη κάθεσαι να σκας πηγαινέ το σε ειδικό να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γράφω τι έκανα για future reference

Πήγα την κάρτα στο Vision Studio κ προς τιμήν τους παρότι δεν την είχα αγοράσει από αυτούς την τσέκαραν κ με είπαν οτι η κάρτα δουλεύει οκ.Μετά ήρθε ο τεχνικός κ με είπε διάφορα.

Έτσι λοιπόνγυρνώντας σπίτι έβγαλα μπαταρία από μητρική,έκανα cmos με το jumperaki που βρίσκεται πάνω στη μητρική κ δοκίμασα χωρίς σκληρούς δίσκους επάνω κ χωρίς κάρτα μόνο με την ονμπόρντ,αλλά πάλι μαύρη οθόμη.Μετά έβαλα κανονικά την κάρτα κ πάλι τα ανεμιστήρια στο φούλ κ μαύρη οθόνη.Μετά πάλι με την κάρτα επάνω κ το dvi στην ομπόρντ κ μαύρη οθόνη.Κατόπιν είπα να βάλω όλους τους σκληρούς πλην ενός με το dvi στην κάρτα.Εκεί πόσταρε κανονικά.Μπήκα bios φόρτωσα τα default optimised κ μπούταρε κανονικά windows.Επόμενο βήμα να φορτώσω το o/c προφίλ που περιέργως είχε κρατηθεί στη μνήμη παρότι έβγαλα μπαταρία κ έκανα cmos κ να μπω windows.Έβαλα amd drivers σέταρα eyefinity κ έκανα reboot.Καθόπως δείχνει είναι οκ.Απλά όταν θα κάνω clone θα αφαιρέσω έναν από τους σκληρούς μήπως κ είναι αυτό το θέμα του.

Θένξ σε όλους για τη βοήθεια.

Πάνο στο όριο ήμουν να το πάω κ θα το είχα κάνει αλλά επειδή έχω μόνο μηχανάκι θα ταν δύσκολο να βάλω το HAF 932 μαζί με όλα τα συμπαραμαρτούντα εντός του κ να τους το πάω.

 

Ξέχασα να γράψω οτι τη φρίκη την έφαγε όταν είχα πάνω 6 σκληρούς κ ένα dvd.Τώρα έχω βγάλει εντελώς τον ένα σκληρό κ το dvd.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς χτυπάει κάποιος από τους δίσκους τότε, το περίεργο είναι πώς σου μπούταρε ο υπολογιστής όταν άφηνες τους δίσκους επάνω και συνέδεες την onboard vga οδηγώντας σε στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι στην κάρτα .... :89:

 

Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
Προφανώς χτυπάει κάποιος από τους δίσκους τότε, το περίεργο είναι πώς σου μπούταρε ο υπολογιστής όταν άφηνες τους δίσκους επάνω και συνέδεες την onboard vga οδηγώντας σε στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι στην κάρτα .... :89:

 



Όντως περίεργο.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@sosna πολύ πιθανό να τα παίζει και το τροφοδοτικό σου με τόσους σκληρούς πάνω + dvd, τραβάνε ρεύμα. Ειλικρινά είμαι περίεργος τι τους θες όλους αυτούς τους σκληρούς..... Μήπως είναι ώρα να κάνεις ένα ξεκαθάρισμα στη συλλογή σου από gay πορνό? Έλεος πια, πόσα TB θες?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, gchristod said:

@sosna πολύ πιθανό να τα παίζει και το τροφοδοτικό σου με τόσους σκληρούς πάνω + dvd, τραβάνε ρεύμα. Ειλικρινά είμαι περίεργος τι τους θες όλους αυτούς τους σκληρούς..... Μήπως είναι ώρα να κάνεις ένα ξεκαθάρισμα στη συλλογή σου από gay πορνό? Έλεος πια, πόσα TB θες?

 

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Guest liakjim
@sosna πολύ πιθανό να τα παίζει και το τροφοδοτικό σου με τόσους σκληρούς πάνω + dvd, τραβάνε ρεύμα. Ειλικρινά είμαι περίεργος τι τους θες όλους αυτούς τους σκληρούς..... Μήπως είναι ώρα να κάνεις ένα ξεκαθάρισμα στη συλλογή σου από gay πορνό? Έλεος πια, πόσα TB θες?



Οι σκληροί τραβάνε ελάχιστα watt.
Το πιο πιθανό είναι να υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα καλώδια. Ίσως κάτι κουνιέται και είτε δεν κάνει επαφή είτε βραχυκυκλωνει.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Power Supply Calculator τσέκαρε να μην περνάς το 50-70% τα βαττ του τροφοδοτικού. Εάν αλλάξεις μόνο Seasonic

Τώρα που ξέρεις τη λύση δοκίμασε με όλους τους δίσκους να δείς αν το ξανακάνει.

Κάτι ζορίστηκε στα ρεύματα και το motherboard για λόγους ασφαλείας μπήκε σε δικό του safe-mode γι'αυτό ήθελε reset.

Το καλύτερο είναι να αφήσεις όσο λιγότερους δίσκους γίνεται μέσα στο pc θα γλυτώσεις και ζέστη και θόρυβο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι σκληροί είναι 3εις κ 2 ssd,που δεν τραβάνε κ το πολύ το ρεύμα,άλλωστε το τροφοδοτικό είναι κορσέρ 750άρι απλά τοχω από το 2012 -επειδή έχω βάττμίτερ ο πύργος με 3 οθόνες δεν τραβά πάνω από 400-450 βάττ-.Κ γω υποψιάστηκα κάποιο θέμα με τα καλώδια για αυτό κ άλλαξα τις αρμαθιές αλλά κ πάλι δεν έπαιζε.Φοβάμαι μήπως παίζει κάτι με τις σάτα της μητρικής αλλά τώρα έχω εκτός το dvd κ αυτόν που θα κάνω κλώνο.Απλά θα μείνω έτσι μέχρι να κάνω καμιά αναβάθμιση χωρίς λόγο βέβαια οπότε θέλω να το κρατήσω όσο πάει.

Γιώργο έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα γιατί άμα δεις κ στο γούγλη όταν έχεις no signal with 100% gpu fans συνήθως είναι κάρτα ή τροφοδοτικό.Το τροφοδοτικό το τσέκαρα με κανά 5λεπτο occt στρές.Οπότε θεώρησα οτι είναι η κάρτα.

Γιάννη αράχνη να σε πω την αλήθεια δεν ψήνομαι να κάνω πάλι troubleshooting,οπότε το αφήνω ως έχει.Από ζέστη δεν έχει θέμα λόγω haf 932 με καλά ζυγισμένο airflow.Οι σκληροί έχουν 28-32 βαθμούς κελσίου.

να πω πάλι χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια σε όλους :4xvim2p::love3: κ στον Δημήτρη marmagas που προσφέρθηκε να με στείλει κάρτα.

με σκλαβώσατε πάλι

υπόσχομαι ναμαι μισό δεύτερο αργότερος εφεξής.

2 hours ago, gchristod said:

@sosna πολύ πιθανό να τα παίζει και το τροφοδοτικό σου με τόσους σκληρούς πάνω + dvd, τραβάνε ρεύμα. Ειλικρινά είμαι περίεργος τι τους θες όλους αυτούς τους σκληρούς..... Μήπως είναι ώρα να κάνεις ένα ξεκαθάρισμα στη συλλογή σου από gay πορνό? Έλεος πια, πόσα TB θες?

ποτέ δεν είναι αρκετό το πορνό....:t1415::reading:

Edited by sosna
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...