Jump to content

Show us your Simrig/Cockpit/Gaming desk


gchristod

Recommended Posts

Λοιπόν ψαχνοντας βρίσκεις καμιά φορά και θησαυρούς χαχαχα

Όσοι είμαστε για σχέδια κατασκευής σασί αλουμινίου ή οθονών κλπ, τσίμπησα free προγραμματάκι σχεδιαστικό, το οποίο υπολογίζει τα πάντα!

Καταβάζετε http://www.framexpert.com/

Σχεδιάζετε!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ψαχνοντας βρίσκεις καμιά φορά και θησαυρούς χαχαχα

Όσοι είμαστε για σχέδια κατασκευής σασί αλουμινίου ή οθονών κλπ, τσίμπησα free προγραμματάκι σχεδιαστικό, το οποίο υπολογίζει τα πάντα!

Καταβάζετε http://www.framexpert.com/

Σχεδιάζετε!!!


Θα συνιστουσα την εκδοση 80/20 του προγραμματος. Τα εξαρτηματα ειναι πιο κοντα σε αυτα που χρησιμοποιουν οι παραπανω για simrig

Sent from my X900+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. θα ξεκινησω παραθετωντας ενα αρχειο pdf που περιεχει ολα τα κομματια και τις διαστασεις του simrig μου. θα το βρειτε στο τελος του ποστ.

Εδω ειναι ενα φορουμ με φωτο απο αλλους που χρησιμοποιησαν το ιδιο μοντελο (Motedis KPCR Rig Expert). Οπως αναφερα και πιο πανω εχω εφαρμοσει και αυτο για την ρυθμιση του τιμονιου το οποιο επισης εχω μετατρεψει προσθετωντας αυτο 

Στην συνεχεια παραθετω φωτογραφιες απο την κατασκευη.

Η πρωτη ειναι το χειροφρενο. Tο εχω μετατρεψει σε αναλογικο χρησιμοποιωντας ενα teensy++ και μια γραμμικη μεταβλητη αντισταση. Την αντισταση στο τραβηγμα του χειροφρενου την πετυχα χρησιμοποιωντας 2 bushing απο αναρτηση αυτοκινητου.  

IMG_20160430_125233.jpg

 

IMG_20160430_125343.jpg

 

Εδω ειναι τα πεταλια απο Heunsinkveld Engineering με Derek Spears tilton pads. Οπως βλεπετε εδω ειναι που εχω κανει και την μετατροπη απο το αρχικο σχεδιο του rig που αγορασα. Πλεον τα πεταλια ειναι ρυθμιζομενα και καθ' υψος.

IMG_20160430_125312.jpg

IMG_20160430_125324.jpg

 

Εδω ειναι το button box για το οποιο χρησιμοποιησα ενα BBI-32 button box controller απο Leo Bodnar καθως και ενα απλο joystick usb controller. Απο το button box ελεγχονται επισης και οι στροφες του ανεμιστηρα για PC που ειναι προσαρτημενος στο κατω μερος του αεραγωγου. Επισης φαινεται και ο σειριακος selespeed απο alfa romeo 147 καθως και η βαση για το keyboard.

IMG_20160921_223134.jpg

 

IMG_20160921_223143.jpg

 

IMG_20160921_223209.jpg

IMG_20160921_223226.jpg

 

IMG_20160921_223243.jpg

IMG_20160921_223258.jpg

 

Η ολη κατασκευη ειναι παρα πολυ σταθερη. ακομα και στα πεταλια που εχουν maximum brake force 55kg πιεσης στο load cell δεν παρατηρειτε καθολου ελαστικοτητα.

 

 

KPCR Rig.pdf

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

@angelovzr Άγγελε ΦΟΒΕΡΗ η κατασκευή σου!!!

Σίγουρα θα σε χρειαστώ, άδειασε το inbox σου γιατί προβλέπεται καταιγίδα εισερχομένων :P:P (πλάκα κάνω)

Αρχίζω το ψάξιμο, δεν ξέρω και Γερμανικά ρε γμτ, να συγκρίνω τιμές αν και νομίζω ότι μάλλον το σταντ σου είναι σχετικά φθηνότερο από το να "προσπαθήσω" κάτι σε tailor made. Ίσως το tailor made να αξίζει μόνο στην κατασκευή για triple screen's με την έννοια ότι δεν χρειάζομαι νομίζω κάτι τόσο βαρύ για τις 22'' άρες μου ή να προσπαθήσω να ταιριάξω το σταντ μου σε μια άλλη κατασκευή.

Επίσης είδα ότι μάλλον έχεις φτιάξει μάλλον και το τιμόνι, ταπετσέρης?, οπότε και εδώ θα χρειαστώ τα φώτα σου! (έμπλεξες τώρα :D)

 

ΥΓ. Έλα ρε στην παρέα να τρέξουμε κανά αγώνα! Είναι ωραία εδώ!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά απίστευτο το σίμ ριγκ του Άγγελου.

Ορίστε κ οι δικές μου για να κλάψετε στα γέλια κ να κάνουμε έναν έρανο μπας κ φτιάξω τπτ :t1320:

Τα αλτηράκια είναι 15άρια γιατί είμαι στην όφφ σίζον,οπότε με ευκολία κάθε που βάζω τιμόνι τα βάζω από πίσω για να κρατάνε κόντρα τα πετάλια.:p0502:

 

IMG_20160922_135034.jpg

IMG_20160922_135045.jpg

IMG_20160922_135053.jpg

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sosna said:

 

Τα αλτηράκια είναι 15άρια γιατί είμαι στην όφφ σίζον,

Ποια οφφ σιζον, μονίμως σε περίοδο όγκου είσαι....

Το δεύτερο σιφτέρι τι είναι? Βάση εναπόθεσης ακουστικών?

Link to comment
Share on other sites

Απλά απίστευτο το σίμ ριγκ του Άγγελου.

Ορίστε κ οι δικές μου για να κλάψετε στα γέλια κ να κάνουμε έναν έρανο μπας κ φτιάξω τπτ :t1320:

Τα αλτηράκια είναι 15άρια γιατί είμαι στην όφφ σίζον,οπότε με ευκολία κάθε που βάζω τιμόνι τα βάζω από πίσω για να κρατάνε κόντρα τα πετάλια.:p0502:

 

IMG_20160922_135034.jpg

IMG_20160922_135045.jpg

IMG_20160922_135053.jpg



Δικια σου κατασκευη το buttonbox? Πολυ ωραιο ειναι φιλε!

Sent from my X900+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To shifter http://www.shiftershh.es/en.html που εκτελεί χρέη σειριακού ή χειροφρένου.

Άγγελε το μπάτον μπόξ τοχα κερδίσει από διαγωνισμό του DSD http://www.derekspearedesigns.com/button-controllers.html.

Δυστυχώς δεν έχω ούτε τη νοημοσύνη ούτε κ τα σκίλς για να φτιάξω εγώ κάτι αντίστοιχο.

Η φράση πάντως ουδέν μονιμότερο του προσωρινού μου ταιράζει γάντι γιατί μια ζωή λέω οτι θα φτιάξω/αγοράσω κάτι αλλά με τη δικαιολογία του μπάντζετ φουσκώνω εντέχνως το λογαριασμό ώστε να μένω με αυτά που έχω.Είπα κ τον πόνο μου κ ξανάφρωσα :oregonian_winesmiley:

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μερικές και από εμένα, κεντρική οθόνη 27" 2560x1440 που τρέχει σε 1920x1200 όταν παίζω sims για να ταιριάζει με τις πλαϊνές που είναι 26" 1920x1200, συνολική ανάλυση ingame 5760x1200. Πρέπει με την 780 GTX να ρίχνω τα details μέχρι να αναβαθμίσω σύντομα την κάρτα σε 1080, μετά πιστεύω ότι θα τρέχουν με full details χωρίς πρόβλημα. PVC Βάση για το κάθισμα από Suzuki Swift Sport που την έφτιαξε ο Άρης Τείδης απο δίπλα, πατέντα για το CSP Shifter πάνω στο PVC, πετάλια CSR Elite και βάση CSW V2 μέ Universal Hub και μαγνητικά paddles Martin Ascher σε Wheel Stand Pro.

 

To perspective στη φώτο με το iR φαίνεται στραβό αλλά όταν κάθομαι στη θέση ευθυγραμμίζονται όλα τέλεια :oregonian_winesmiley:

 

Κάποια στιγμή που θα το πάρω απόφαση για OSW θα φτιάξω και το υπόλοιπο μισό από το PVC Cockpit (εκτός εάν πάω σε προφιλ αλουμινίου), ελπίζω η δεύτερη γενιά VR να είναι εμφανώς ανώτερη σε αναλύσεις για να πάω εκεί.

 

20160924_134416.jpg20160924_134425.jpg20160924_134436.jpg20160924_134607.jpg

 

 

Edited by geovas77
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

@gchristodΘα σε στείλω το δικό μου να παρηγορηθείς ,βέβαια το έχω αναβαθμίσει τελευταίως με τις οθόνες ,αντικατέστησα και την καφετιά καρέκλα της καφετέρειας που είχα βάλει επάνω τον Δημήτρη και έπαθε σιμρεισινκό ταράκουλο με μία γραφείου αναμονής 28 ετών που είχα στο υπόγειο με ξυλωμένο το αριστερό μπράτσο και λεκέδες από περίοδο πελάτισας ,το θετικό της είναι πως είναι πιο στιβαρή δεν κουνιέται με τίποτα .

Περιμένω όμως ένα κάθισμα m3 που μου έχει τάξει ο Βήτας στην επόμενη συνάντησή μας και τότε τη βάψατε :P

Λέω όμως να μη στείλω για να μη σας "στείλω" φωτογραφία από το g27 έτσι όπως έχει γείρει παραπονιάρικα γιατί λάσκαρε το αλενάκι και βαριέμαι  :sleep3:να το βιδώσω.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    940
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...