Jump to content

R3E FFB Guide


Recommended Posts

Το ποσταρε καπου ο Γιαννης @gchristod αλλα το βαζω και εδω να υπαρχει.

Ριχτε μια ματια αν δε το εχετε κανει. Δε τα ειχα πειραξει αυτα, αλλα μετα το guide βελτιωθηκε αρκετα η αισθηση. Εμενα ηταν λιγο χυμα οι ρυθμισεις πριν

FFB Guide | Sector3 Studios Forum

Edited by sC_w0lveS
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό για να δουλέψει σωστά το FFB να γίνουν τα παρακάτω:

-Όσοι είχαν αποθηκευμένες ρυθμίσεις πριν από τις 31/3/16 που βγήκε το patch, πρέπει πριν κάνουν οποιαδήποτε ρύθμιση, να γυρίσουν το ingame profile της τιμονιέρας σε default

-Οι κάτοχοι logitech να έχουν εγκαταστήσει τους τελευταίους drivers. Επειδή εκεί στη Logitech είναι λίγο στόκοι, η καινούρια και η παλιά βερσιόν των drivers έχουν την ίδια αρίθμηση (5.10 νομίζω). Με πολύ μικρά γραμματάκια φαίνεται το release date (14/3/16), οπότε πρέπει να δείτε αυτό.

-Οι ρυθμίσεις στον Logitech profiler για το raceroom, πρέπει όπως και για το rf2 να είναι 100/100/100. Σε αντίθεση με το AC που συνήθως ήταν 100/0/0.

-Τέλος, να πάτε στο button mapping (in game) και αναθέτετε σε ένα κουμπί (εγώ το έχω βάλει στο F) το FFB meter. Αυτό ανοίγει ένα γράφημα σε real time για να δείτε αν έχετε clipping. Για DFGT/G25/G27, αν έχετε το FFB strength Στο 80% με 85% δεν θα έχετε λογικά.

Και να κατεβάσετε οπωσδήποτε το crewchief app, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου. Είναι ένας spotter sαν του iracing. Μόνο που μπινελικώνει λίγο παραπάνω.

Edited by gchristod
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό για να δουλέψει σωστά το FFB να γίνουν τα παρακάτω:

-Όσοι είχαν αποθηκευμένες ρυθμίσεις πριν από τις 31/3/16 που βγήκε το patch, πρέπει πριν κάνουν οποιαδήποτε ρύθμιση, να γυρίσουν το ingame profile της τιμονιέρας σε default

-Οι κάτοχοι logitech να έχουν εγκαταστήσει τους τελευταίους drivers. Επειδή εκεί στη Logitech είναι λίγο στόκοι, η καινούρια και η παλιά βερσιόν των drivers έχουν την ίδια αρίθμηση (5.10 νομίζω). Με πολύ μικρά γραμματάκια φαίνεται το release date (14/3/16), οπότε πρέπει να δείτε αυτό.

-Οι ρυθμίσεις στον Logitech profiler για το raceroom, πρέπει όπως και για το rf2 να είναι 100/100/100. Σε αντίθεση με το AC που συνήθως ήταν 100/0/0.

-Τέλος, να πάτε στο button mapping (in game) και αναθέτετε σε ένα κουμπί (εγώ το έχω βάλει στο F) το FFB meter. Αυτό ανοίγει ένα γράφημα σε real time για να δείτε αν έχετε clipping. Για DFGT/G25/G27, αν έχετε το FFB strength Στο 80% με 85% δεν θα έχετε λογικά.

Και να κατεβάσετε οπωσδήποτε το crewchief app, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου. Είναι ένας spotter sαν του iracing. Μόνο που μπινελικώνει λίγο παραπάνω.


Οι ρυθμισεις στον logi profiler για το rf2 ΔΕΝ προτεινεται να ειναι 100/100/100 αλλα 100/0/0.
Νομιζω καλυτερες(αληθινες?) δυναμεις ερχονται στα χερια,δοκιμασε το.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marmagas said:


Οι ρυθμισεις στον logi profiler για το rf2 ΔΕΝ προτεινεται να ειναι 100/100/100 αλλα 100/0/0.
Νομιζω καλυτερες(αληθινες?) δυναμεις ερχονται στα χερια,δοκιμασε το.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
 

Αυτό έχω διαβάσει:

http://isiforums.net/f/showthread.php/19034-Guide-Optimal-FFB-settings-for-rFactor-2-The-key-to-being-in-the-Zone-D

Δες στο αρχικό ποστ, το edit no 11. Αν και δεν έχω πια G27, το ίδιο ισχύει για όλα τα τιμόνια. Το Spring και το damper πρεπει να ειναι ενεργοποιημένα στους profiler για να δουλέψει σωστά το ffb του rf2. Όπως και στο raceroom, που απο το rf1 έρχεται.

Edited by gchristod
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτές τις ρυθμίσεις για G27 http://www.racedepartment.com/threads/better-ffb-physics-in-new-updates.103853/page-4#post-2022606

Λίγο ελαφρύ στο 47% αλλά έχεις πιο γρήγορες αντιδράσεις, το μενού είναι λίγο διαφορετικό στις φωτό, μήπως έχουν κάνει update και δεν ισχύουν?

Εβαλα και το τελευταίο logi profiler και τα έχω τα 4 πρώτα στο 100 και τσεκαριζμένο το ελατήριο.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, spyder said:

Εβαλα αυτές τις ρυθμίσεις για G27 http://www.racedepartment.com/threads/better-ffb-physics-in-new-updates.103853/page-4#post-2022606

Λίγο ελαφρύ στο 47% αλλά έχεις πιο γρήγορες αντιδράσεις, το μενού είναι λίγο διαφορετικό στις φωτό, μήπως έχουν κάνει update και δεν ισχύουν?

Εβαλα και το τελευταίο logi profiler και τα έχω τα 4 πρώτα στο 100 και τσεκαριζμένο το ελατήριο.

Είναι πολύ παλιές Γιάννη, έχει αλλάξει το μενού και οι ρθιμίσεις. Ακολούθησε τον οδηγό που έχει ποστάρει ο wolves. Πριν βάλεις τις καινούριες, γύρισέ το σε default. Επίσης μην ακούς ποτέ αυτόν τον msportdan, μεγάλος κεφτές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@mad_dog δοκίμασε τις παρακάτω ρυθμίσεις, είναι για DD τιμόνι:

Force Feedback intensity: 100

Smoothing:0

Spring:10

Damper:0

Steering force intensity: 40 

Force Feedback minimum force: 0

Understeer: 60

Vertical load: 70

Lateral force: 70

Steering rack: 0

Και το πιο σημαντικό, για να εξαφανιστεί το τρέμουλο του τιμονιού:

slip effect: 0

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

@troffeo και για τους υπόλοιπους

FOV

Πάμε πρώτα εδώ και βρίσκουμε το θεωρητικά σωστό fov μας:

http://www.projectimmersion.com/fov/

Τονίζω πως το νούμερο που θα βγάλει είναι το Θεωρητικά σωστό. Δεν πρέπει αν είναι δεσμευτικό γιατί βγάζει πολύ κοντινές αποστάσεις. Το fov είναι εντελώς προσωπική εκτίμηση, πρέπει να μας δίνει την σωστή αίσθηση ταχύτητας, αίσθηση του χώρου και στην τελική να μας βολεύει. Ο calculator μας δίνει μία ιδέα και την προσαρμόζουμε στα γούστα μας. Η ρύθμιση είναι εδώ, στα video settings:

fov.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Αφού καταλήξουμε στο fov, αναθέτουμε κουμπάκια για τη μετακίνηση του καθίσματος πάνω-κάτω-αριστερά-δεξιά για να κάνουμε fine tuning:

secondary2.jpg

Σημαντικό όταν παίζουμε με paddles, να έχουμε το autoclutch ON (πράσινος κύκλος) γιατί αλλιώς θα πάρουμε το κιβώτιο στο χέρι. Επίσης το steering animation (κόκκινος κύκλος) να είναι στο match setup για να ταιριάζει η περιστροφή του εικονικού τιμονιού με το δικό μας. Συνιστώ όμως αυστηρά να απενεργοποιήσετε το εικονικό τιμόνι (κίτρινος κύκλος). Έχετε ένα τιμόνι μπροστά σας, δεν χρειάζεται δεύτερο. Στην αρχή θα φανεί περίεργο αλλά μετά δεν θα μπορείτε να τρέξετε αλλιώς.

autoclutch.jpg

Πολύ σημαντικό το ffb meter που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου. Είναι στα control options->secondary. Εγώ το έχω στο κουμπί F:

secondary1.jpg

Εδώ βλέπετε αν έχετε clipping. Το πατάτε in car και εμφανίζει ένα διάγραμμα. Αν η καμπύλη περνάει την πάνω κόκκινη γραμμή, έχετε clipping και πρέπει να μειώσετε το ffb strength. Αν η καμπύλη περνάει την κίτρινη γραμμή στο κάτω μέρος, χάνετε πληροφόρηση λόγω πολύ χαμηλών δυνάμεων άρα πρέπει να ΑΥΞΗΣΕΤΕ το FFB MINIMUM FORCE.

Για τις ρυθμίσεις ffb τα είπαμε πιο πάνω. Αν τώρα σε κάποιο συγκεκριμένο αυτοκίνητο το ffb μας φαίνεται αδύναμο ή εΛλειπές, στο garage->car setup->steering setup ανεβάζουμε ή κατεβάζουμε τον πολλαπλασιαστή (ανά μεγάλα steps, 100-200-500). Επίσης ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ. Αν θέλουμε να κάνουμε το τιμόνι πιο γρήγορο ή πιο αργό μόνο με το steering lock. Οι τιμονιέρες μας στους profilers τους πρέπει πάντα να είναι στις 900 μοίρες γιατί το παιχνίδι πάνω σε αυτή τη βάση προσαρμόζει το τιμόνι του κάθε αυτοκινήτου.

2016-09-07 2351 0012.jpg

Στα primary control options είναι τα κουμπιά για τα πιτ στοπ. Για να κάνουμε πιτ στοπ ή να εκτίσουμε ποινή, πρέπει πρώτα να κάνουμε request pit stop (κουμπί Ρ) και όταν είναι ready το crew να μπούμε. Πριν μπούμε, πρέπει να επιλέξουμε την κάθε επιλογή που θέλουμε με τα βελάκια και να πατήσουμε Enter ώστε να πρασινίσει αλλιώς ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ:

primary1.jpg

Για τέλος, πάλι στα primary controls, είναι τα TC steps. Τα αναθέτουμε για να διαλέγουμε πόσο traction θέλουμε στα αυτοκίνητα που έχουν αυτό το βοήθημα (πχ GT3). Είναι με steps που σημαίνει ένα κουμπί για αύξηση του TC και ένα για μείωση. Στο ίδιο μενού είναι και τα κουμπιά για Look right/left.

primary2.jpg

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

CREWCHIEF SPOTTER APP

https://forum.sector3studios.com/index.php?threads/offical-release-of-crew-chief-version-4-auto-updating-and-shiny.2516/

Εγκαταστήστε το, είναι spotter σαν του iR. Αν δε θέλετε να μιλάει πολύ πχ για χρόνους, καύσιμα κτλ έχει ρυθμίσεις για το τι να αναφέρει. Δουλεύει και με άλλα παιχνίδια και σε λίγο και με το rf2. @sosna και @geovas77 μάλλον θα σας αρέσει.

Edited by gchristod
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gchristod said:

CREWCHIEF SPOTTER APP

https://forum.sector3studios.com/index.php?threads/offical-release-of-crew-chief-version-4-auto-updating-and-shiny.2516/

Εγκαταστήστε το, είναι spotter σαν του iR. Αν δε θέλετε να μιλάει πολύ πχ για χρόνους, καύσιμα κτλ έχει ρυθμίσεις για το τι να αναφέρει. Δουλεύει και με άλλα παιχνίδια και σε λίγο και με το rf2. @sosna και @geovas77 μάλλον θα σας αρέσει.

Τωρα δουλευει και στο AC... :P

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, sC_w0lveS said:

Τωρα δουλευει και στο AC... :P

Όντως ή κάνεις πλάκα? Γιατί ο τύπος που το έφτιαξε είχε προσπαθήσει στην αρχή αλλά το AC είναι γραμμένο σε python και δεν την πολυπάλευε. Αν το έκανε πάντως είναι πολύ καλό να λειτουργεί σε όλα τα sims.

Link to comment
Share on other sites

  • admin pinned this topic
23 minutes ago, liakjim said:

Νομίζω πως οι ρυθμίσεις στον profiler είναι ανάποδα.
Στο AC είναι 100/100/** ( το ελατήριο δεν χρησιμοποιείται).
Στα rf/ams/raceroom 100/0/0.

sdfklsdf$$##cxvklsd[p#**&^vdsk
^^ ΝΕΥΡΑ & ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ....... >:(

http://www.thelab.gr/forums/topic/168043-assetto-corsa-tips-and-tricks/?page=12#comment-2531649
Θα κατασταλαξεις καποια στιγμη στις ρυθμισεις ή θα τις αλλαζω καθε βδομαδα;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, liakjim said:

Έλα ρε τί? Οκ σόρρυ, τι 25 τι 30%.

 

 

44 minutes ago, liakjim said:

Στο AC είναι 100/100/** ( το ελατήριο δεν χρησιμοποιείται).

 

Στο ποστ του λαμπ το ειχες 100/0/**

 

EDIT: αστο, ακυρο και sorry... στραβωμαρα. Τωρα ειδα το:

Quote

" Το ελατήριο όπως είδα δεν έχει σημασία μιας και δεν χρησιμοποιείται. "

 

Edited by sC_w0lveS
Link to comment
Share on other sites

@liakjim " Seems i was wrong and that enabling spring/damper effects in the profiler does not produce a layer of artificial spring/damper effects onto the ffb wheel. Instead enabling them in the profiler will then allows the game to apply any spring/damper affects it may have coded for the ffb. I still believe these affects are artificial because if they were a natural product of the dynamic ffb simulation you would/should not be able to disable them

Having said that, since writing this guide i've come to understand the possible value of these settings to the ffb realism since they can/possibly help remedy some issues with consistent steering system inertia and damping simulation that is inherently impossible to achieve accurately with the way conventional ffb hardware+software works. I would advise that you give it and try and see for yourself. It could well be worth it."

Μην την ψειρίζεις άλλο τη μαιμου. Οι ρυθμίσεις αυτές που έβαλα είναι. Άντε παίξε project cars μόνος σου και χέσε μας με τις συγκρίσεις.

ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Forum Statistics

    939
    Total Topics
    15.2k
    Total Posts

Living Legends

mad_dog, the fastest sim driver in the world

PC Games for free

UNREAL.jpg.06a44fa7bc9a0e74a2fd28f90ad76a27.jpg

Top 5 PC games

×
×
  • Create New...